Półpasiec oczny. Nie lekceważ tej choroby!

Półpasiec oczny jest niebezpieczną postacią półpaśca i może zakończyć się groźnymi powikłaniami. Chorobę wywołuje wirus ospy wietrznej, który atakuje nerw oczny. Półpasiec oczny może spowodować nawet porażenie mięśni gałki ocznej oraz zaburzenia widzenia. Jakie są objawy półpaśca ocznego i jak go leczyć?

Półpasiec oczny — groźna choroba

Półpasiec oczny powstaje w wyniku reaktywacji wirusa ospy wietrznej, uśpionego w zwojach nerwu trójdzielnego. Wirus atakuje jego I gałąź — nerw oczny. To bardzo niebezpieczna choroba — u około połowy pacjentów dochodzi do rozwoju powikłań, związanych głównie z narządem wzroku. Należą do nich: zapalenie rogówki, zapalenie tęczówki oraz zapalenie ciała rzęskowego. Do rzadszych powikłań należą: zapalenie tylnego odcinka błony naczyniowej i siatkówki, zapalenie naczyń siatkówki, ostra martwica siatkówki (ARN), postępująca zewnętrzna martwica siatkówki (PORN), przy czym mogą one prowadzić do poważnego upośledzenia widzenia, a nawet do utraty wzroku.

Półpasiec oczny — objawy

Początkowe objawy półpaśca to przeziębienie, następnie pojawia się wysypka w okolicy skroni, na powiece oraz na czole, czyli wzdłuż zaatakowanego nerwu. Pomiędzy pęcherzykami szorstkiej powierzchni, wypełnionymi płynem surowiczym, znajdują się fragmenty niezmienionej chorobowo skóry. Chory odczuwa silne bóle (nerwobóle), które nie ustają po stosowaniu popularnych leków przeciwbólowych. Oko bardzo boli i piecze. W 50% przypadków pęcherzyki występują również na spojówce i rogówce, powodując tam powstanie owrzodzenia, które łatwo ulega zakażeniu bakteryjnemu.

Półpasiec oczny - objawy, leczenie i powikłania | WP abcZdrowie
Półpasiec oczny

Rodzaj owrzodzenia zależy od tego, w którym momencie przebiegu choroby się pojawi:

 • po 2-3 dniach choroby może pojawić się punkcikowate powierzchowne zapalenie rogówki z towarzyszącym ubytkiem nabłonka rogówki — zwykle znikają bez śladu;
 • pod koniec pierwszego tygodnia zwykle pojawia się owrzodzenie mikrodendrytyczne rogówki;
 • w drugim tygodniu często dochodzi do zapalenia pieniążkowatego, czyli okrągłego zmętnienia występujące pod nabłonkiem rogówki w wewnętrznych jej warstwach;
 • po 2-3 tygodniach może wystąpić zapalenie tarczowate rogówki.

Półpasiec oczny — leczenie

Leczenie półpaśca ocznego zależy od rozległości zmian i ciężkości przebiegu infekcji. Leczenie antywirusowe będzie skuteczne, jeśli zostanie rozpoczęte w ciągu 3 dni od wystąpienia zmian skórnych. Zwykle stosuje się leczenie miejscowe preparatami przeciwwirusowymi (acyklowir, idoksyurydyna). Choremu podaje się również preparaty steroidowe (maść, aerosol) na zmiany skórne. W ciężkich powikłaniach półpaśca ocznego stosuje się krople steroidowe. Niezależnie od przyczyny, czasami podaje się antybiotyki, aby zapobiec wtórnym zakażeniom bakteryjnym.
Zobacz

Półpasiec oczny — powikłania

Półpasiec oczny, oprócz powikłań okulistycznych, może powodować powikłania neurologiczne, takie jak:

 • nerwobóle (neuralgia popółpaścowa dotyka około 1/4 pacjentów, przy czym około 5% cierpi na nią przez ponad pół roku),
 • uszkodzenie nerwów czaszkowych,
 • silne bóle głowy,
 • zapalenie rdzenia kręgowego,
 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
 • zapalenie mózgu,
 • zespół Guillaina-Barrego,
 • zaburzenia czucia skórnego.

Leczenie krótkowzroczności atropiną