Nowoczesne implanty zębowe

implanty zębowe

Piękny i zdrowy uśmiech to marzenie każdego z nas. Niestety z wiekiem nasze naturalne zęby są narażone na choroby oraz próchnicę, co zmusza nas do ich usuwania. Ubytki w jamie ustnej nie muszą być wstydliwe, gdyż współczesna stomatologia wie, jak im zaradzić. Stosowanie implantów zębowych to metoda, która poprawia nie tylko estetykę uśmiechu, ale także komfort życia.

Czym są implanty zębów

Implant zębowy to w dużym uproszczeniu sztuczny ząb. Składa się on z dwóch części: śruby stanowiącej korzeń zęba oraz korony protetycznej. Zasadniczo to właśnie śruba jest implantem, czyli czymś na wzór fundamentu — jest głęboko osadzona w dziąśle, a więc całkowicie niewidoczna. Korona protetyczna jest zaś elementem widocznym, przypominającym naturalny ząb.

Rodzaje implantów zębowych

Do najbardziej popularnych zalicza się implanty tytanowe. Tego rodzaju implanty stomatologiczne mają swoich zwolenników, ale i przeciwników. Tytan jest materiałem bardzo trwałym, lecz nieestetycznym. Generalnie nie stanowi to problemu, dopóki nie dochodzi do obniżenia się linii dziąseł (a niestety zdarza się to niektórym pacjentom); wówczas implant uwidacznia się i psuje efekt zdrowego uzębienia.

Implanty cyrkonowe są zdecydowanie bardziej reprezentatywne i stanowią idealną alternatywę dla implantów z tytanu. Budulec cyrkonowy przypomina tkankę naturalnych zębów — ma niemal identyczny kolor, a przez to jest bardziej dyskretny w razie obniżenia się linii dziąseł. Ponadto implanty te są bardziej odporne na ścieranie, kwaśne substancje i nie reagują na zmiany temperatury.

kości szczęki

Dla kogo implanty zębowe

Implanty zębów stosuje się zarówno w przypadku pojedynczego ubytku, jak i w przypadku utraty całego uzębienia. Pacjenci często decydują się na wszczepienie implantu również wtedy, gdy ząb wymaga długiego i kosztownego leczenia.

Zabieg wstawienia implantu jest możliwy u wszystkich zdrowych dorosłych pacjentów. Wstawienie implantu wyklucza dzieci, ponieważ ich zęby są w stanie wzrostu — minimalny wiek to 17 lat. Poza dziećmi, do zabiegu nie dopuszcza się także kobiet w ciąży. To jednak nie wszystko. Jakie są inne przeciwwskazania do wykonania leczenia implantologicznego?

Przeciwwskazania do założenia implantów zębowych

Leczenie implantologiczne może odmienić życie na lepsze, jednak aby tak się stało, pacjent musi spełniać pewne warunki zdrowotne. Do czynników, które uniemożliwiają wszczepienie implantów, należą:

  • przeciwwskazania miejscowe, czyli wszelkiego rodzaju urazy w jamie ustnej, zbyt mała szczęka lub brak miejsca w linii dziąseł,
  • choroby układu krzepnięcia,
  • choroby nowotworowe,
  • AIDS,
  • cukrzyca,
  • uzależnienie od palenia papierosów, alkoholu lub narkotyków.
pacjentka podczas wizyty u stomatologa

Zalety leczenia implantologicznego

Na implanty zębowe często patrzymy przez pryzmat wyglądu. Oczywiście, dla wielu jest to ważny aspekt, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy zadowoleni z naszych naturalnych zębów. Proste i zdrowe zęby pozwalają na uśmiech bez cienia wstydu i dyskomfortu. Nie zapominajmy jednak o drugiej stronie medalu!

Po wszczepieniu implantu zębowego mamy przede wszystkim poczucie komfortu podczas tak prostych czynności, jak jedzenie twardych pokarmów czy żucie gumy. Ogrom tej zmiany odczuwają przede wszystkim osoby, które przez długi czas żyły bez kilku zębów i niekiedy musiały sobie czegoś odmawiać.

Wypełnienie uzębienia implantami stomatologicznymi może pomóc też odzyskać poprawną wymowę. Na co dzień nawet się nad tym nie zastanawiamy, ale być może w naszym otoczeniu są osoby, które zazwyczaj rzadko zabierają głos właśnie z powodu braku zębów.

Naturalne uzębienie bywa zawodne, zwłaszcza jeśli lubimy zajadać się słodkościami lub palić papierosy. Psucie się zębów zmusza nas do częstych i bolesnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Zastąpienie chorego zęba sztucznym może okazać się jedną z lepszych inwestycji w życiu.

implanty zębów

Jak wygląda zabieg wszczepienia implantu zębowego

Pierwszy krok to konsultacja implantologiczna. Jest to wizyta, podczas której lekarz sprawdza stan uzębienia i przeprowadza wywiad z pacjentem. O co może zapytać? Przede wszystkim o nawyki żywieniowe, używki, alergie i choroby. Po wstępnej rozmowie implantolog decyduje czy trzeba przeprowadzić bardziej szczegółowe badania. Na tej wizycie pacjent może usłyszeć, że jego stan zdrowia dyskwalifikuje go z wykonania zabiegu wszczepienia implantu.

Następnym etapem mogą być wspomniane dodatkowe badania. Jeśli nie ma takiej konieczności, od razu przechodzi się do zabiegu wszczepienia implantu. Implantacja jest jednym z zabiegów chirurgicznych, dlatego można odczuwać lekki stres w związku z samą sytuacją, ale absolutnie nie należy bać się bólu — zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Cały proces trwa około 30 minut.

Rekonwalescencja

Ściągnięcie szwów następuje po 14 dniach. Jest to okres gojenia się tkanek, podczas którego pacjent musi bezwzględnie dostosować się do zaleceń lekarza.

  • Przede wszystkim należy spożywać jedynie płynne bądź dobrze rozdrobnione pokarmy. Pomocne okażą się tutaj wszelkiego rodzaju dziecięce słoiczki, musy czy kleik. Co więcej, po każdym spożytym posiłku jamę ustną trzeba przepłukać solą fizjologiczną (ewentualnie przegotowaną letnią wodą).
  • Zabrania się spożywania alkoholu i palenia papierosów.
  • Aby nie podrażnić gojących się tkanek, zęby należy myć z dużą ostrożnością, omijając okolicę wszczepienia implantu.
  • Jeśli lekarz przepisał jakieś leki, trzeba je zażywać zgodnie z zaleceniami.

Po wstawieniu implantu pacjent może odczuwać delikatny ból i dyskomfort w okolicy dziąseł — jest to naturalna reakcja na wprowadzenie ciała obcego do jamy ustnej. Jednak w razie długo utrzymujących się dolegliwości bólowych należy skontaktować się z lekarzem, gdyż mogło dojść do powikłań.

kobieta podziwiająca swój piękny uśmiech

Podsumowanie

Ubytki w uzębieniu mogą odebrać pewność siebie i radość z życia, dlatego współczesne kliniki stomatologiczne wychodzą pacjentom naprzeciw. Leczenie implantologiczne to nowoczesna metoda, która pomaga w odzyskaniu dawnego uśmiechu. Utrata zębów nie jest już dłużej powodem do zmartwień — na pomoc przychodzą implanty zębowe!

Tagged with: