Pożyczka lombardowa zasadniczo różni się od kredytów pożyczek udzielanych przez banki i inne instytucje finansowe.
Dlaczego najłatwiej o pożyczkę w lombardzie?
Przy kredycie bankowym badana jest tak zwana zdolność kredytowa klienta. Przy większych sumach formalności trwają bardzo długo, a udzielający pożyczki sprawdza historię zadłużenia klienta i bada szczegółowo jego dochody. W lombardzie jedynym zabezpieczeniem pożyczanej kwoty jest zastawa, którego wartość przekracza wysokość pożyczki. Po wycenie i zaakceptowaniu przez lombard przedmiotu zastawu gotówkę można dostać dosłownie w kilka minut. Jednak ten rodzaj pożyczki niesie za sobą wyższe koszty niż kredyt bankowy. Również niska wycena zastawu może budzić zdziwienie. Jednak lombard musi mieć pewność, że w razie problemów ze spłatą ze strony klienta będzie mógł łatwo spieniężyć zastaw i odzyskać środki.
Jak wybrać dobry lombard?
Licząca setki lat instytucja lombardu nie cieszy się dobrą opinią. Sama nazwa lombard jest nadużywana przez osoby, które nie mają zezwolenia na taką działalność, a ich podstawowym celem jest przejęcie zastawu za niewspółmiernie małe pieniądze. Inaczej przedstawia się działalność lombardu Artar.eu. Posiada on stosowne zezwolenia do tego rodzaju działalności i działa zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim z dnia 12.05.2011 (Dz.U. z 2016r., poz.1528, ze zm.) , a także z ustawą zapobiegającą pobieraniu zbyt wysokiej prowizji zwana „antylichwiarską” z 11 marca 2016 roku. Artar.eu działa pod nadzorem Narodowego Banku Polskiego i Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Po wycenie zastawu artar.eu zawiera z klientem umowę pożyczki lombardowej, gdzie jasno określone są koszty samej pożyczki, a także koszty dodatkowe – na przykład bezpiecznego przechowywania i ubezpieczenia dóbr stanowiących zastaw.
Co można zastawić w lombardzie?
Lombard najchętniej przyjmuje przedmioty, które można szybko sprzedać. Należą do nich wszelkiego rodzaju pojazdy – samochody, rowery, motocykle, maszyny rolnicze. Również elektronika użytkowa – sprzęt komputerowy, aparaty fotograficzne, telefony komórkowe i urządzenia biurowe. Lombard przyjmie również biżuterię, zegarki, antyki i dzieła sztuki. Wycen zastawu w lombardzie powinna być bezpłatna. Po wycenie klient otrzymuje ofertę kwoty i warunków pożyczki. Pożyczki lombardowe udzielane są najczęściej na krótki okres – od kilku dni do miesiąca, najdłużej na 3 miesiące. Po podpisaniu umowy klient dostaje gotówkę od ręki. Lombard powinien zapewnić właściwe i bezpieczne przechowanie przedmiotu zastawu – na przykład parking strzeżony dla samochodu lub sejf na biżuterię.