Medytacja to trening umysłu, który ma wpływ na naszą kondycję psychiczną i fizyczną. Redukuje stres, łagodzi stany depresyjne, spowalnia tętno, pomaga przy nadciśnieniu, zwiększa energię, pozwala kontrolować umysł, pozwala poczuć wewnętrzną harmonię i spójność. Jak zacząć medytację? Oto praktyczny przewodnik dla początkujących.
Medytacja — jak zacząć?
Po pierwsze skup się na oddechu. Na początek medytuj w pozycji siedzącej, ale tak, aby było Ci wygodnie (lotos zostaw sobie na później). Zatem usiądź wygodnie, rozluźnij się i oddychaj głęboko przez nos. Czujesz jak powietrze wypływa z Twojego ciała? Ręce połóż na kolanach lub ułóż w inny komfortowy dla Ciebie sposób. Skup się na oddechu, możesz powtarzać sobie w myślach: „wdech, wydech” albo „teraz robię wdech, teraz robie wydech”. Możesz też po prostu wymyślić swoją dowolną mantrę. Najważniejsze, aby nie zastanawiać się, jak masz oddychać, po prostu pozwól oddechowi samemu płynąć. Na początku Twoja uwaga może rozpraszać się, ale to całkiem normalne. Pozwól tym myślom przyjść, przywitaj je, a potem pozwól im odejść. Z czasem będzie ich coraz mnie. Jeśli będziesz praktykować codziennie chociaż po kilka minut, szybko dojdziesz do wprawy.
Wskazówki:
- Postaraj się praktykować o starej porze dnia. W ten sposób przyzwyczaisz ciało i umysł do medytacji.
- Wybierz komfortową pozycję do medytacji, która nie bedzie odciągała Twojej uwagi od oddechu. Może to być sukhasana, siddhasana, vajrasana lub jakakolwiek inna pozycja siedząca.
- Wybierz miejsce, w którym nie będą Cię rozpraszały różne dźwięki. Z czasem, gdy dojdziesz do wprawy, nie będzie to miało dla ciebie znaczenia, ale na początku nie utrudniaj sobie nauki.
Medytować możesz również w ruchu, np. podczas spacerowania (nad morzem, po lesie itp.), jak i podczas codziennych czynności. Jednak w tym przypadku należy włożyć trochę więcej wysiłku w skupienie się na oddechu.