Jest jedną z najpopularniejszych pisarek kryminalistycznych w Polsce, a jej powieści sprzedały się w nakładzie przekraczającym dwa miliony egzemplarzy. Uwielbia tworzyć i jak sama przyznaje, pisze dla własnej higieny psychicznej. Jej książki są fenomenalne – to misternie tworzone fabuły o wartkich akacjach. Od lat znajdują się na liście najbardziej poszukiwanych bestsellerów. Jakich tytułów nie można pominąć?
Pisarka jest doświadczoną dziennikarką, która ukończyła scenopisarstwo i obecnie oprócz tworzenia nowych, mrocznych historii prowadzi warsztaty pisarskie. Czym Katarzyna Bonda przekonuje do swoich dzieł tak liczne grono fanów? Tłem jej powieści jest nie tylko zbrodnia, ale również złożone rysy psychologiczne bohaterów i emocje, które wykorzystuje do wbijania czytelnika w fotel. Przy jednoczesnej zatraceniu się w historii, czytający sam staje się zaangażowanym detektywem, który doświadcza niesamowitej przygody, próbując znaleźć rozwiązanie kryminalistycznej łamigłówki.
1. „Sprawa Niny Frank” – pierwsza powieść Katarzyny Bondy
Debiut pisarki został doskonale przyjęty przez krytyków i publikę. Akcja książki rozgrywa się równolegle w spokojnej miejscowości przygranicznej oraz w stolicy, w której żyje aktorka Nina Frank. Jej sekrety czytelnik poznaje za sprawą prowadzonego przez kobietę dziennika internetowego, w którym przedstawiła dwuznaczną drogę do kariery, liczne i przelotne związki oraz nałogi. Na co dzień Nina zakłada maskę, a miliony telewidzów kochają ją i wierzą w jej wykreowany wizerunek. Hubert Meyer – profiler policyjny pojawia się wtedy, gdy policja znajduje ciało Frank. Wtedy zmuszony jest poznać sekrety znanej aktorki i tworzy profil jej mordercy.
2. „Florystka” – kontynuacja przygód detektywa Meyera
Książka jest trzecią częścią 6-tomowego cyklu o detektywie Hubercie Meyerze. Profiler popełnił błąd, przez który zdecydował się na odejście z policji. Jednak przyjaciel prosi go o przysługę – udział w przesłuchaniu młodej kobiety, której 9-letnia córka zaginęła. Policja łączy zaginięcie z brutalnym zabójstwem 11-letniego syna cenionej w mieście florystki. Okazuje się, że to ona widziała dziewczynkę jako ostatnia. Wkrótce florystyka ze świadka zmienia się w główną podejrzaną, kiedy ciało dziewczynki zostaje odnalezione na tym samym cmentarzu, na którym spoczywa jej syn. Ciekawie przedstawione sylwetki bohaterów to pozytywne wrażenie czytelnicze, bo ich osobowości, są dużą wartością tej książki.
3. „Zbrodnia niedoskonała” – współpraca Bondy z Bogdanem Lachem
Nie ma zbrodni doskonałych, mogą być tylko niedoskonali śledczy. To potwierdza książka autorki w formie reportażu, który napisała razem z Bogdanem Lachem – emerytowanym podinspektorem policji. Choć nie jest to kryminał, książka opisuje sprawy kryminalistyczne oparte na faktach. Przytoczone zostały w tym dokumencie zbrodnie dokonane w Polsce – ich rodzaje, motywy sprawców oraz działanie psychologiczne. Rzetelne zapiski ukazują wszystkie błędy, jakie zostały popełnione w działaniu organów śledczych. Nawet przestarzała sprawa ma szansę znaleźć swój finał w sądzie zwłaszcza, jeśli do śledztwa zaangażuje się profilera, który gwarantuje jej wyjaśnienie. Bogdan Lach jest jednym z najlepszych polskich specjalistów w tej dziedzinie. Katarzyną Bonda ukazuje w tej książce swój dziennikarski pazur – to fascynująca opowieść o poszukiwaniu śladów zawsze niedoskonałej zbrodni.