Jakie kosmetyki na trądzik warto mieć w swojej łazience?

Każdy, kto posiada cerę trądzikową, wie doskonale jak trudne, długotrwałe i wymagające może być leczenie tej choroby. Nawet jeśli jesteśmy pod opieką dobrego dermatologa, na efekty kuracji trzeba niekiedy czekać miesiącami lub nawet latami. Dlatego warto zadbać o to, aby pielęgnacja domowa zapewniała skórze wszystko to, co potrzebne, aby stopniowo przywracać jej równowagę, redukować istniejące zmiany trądzikowe i zapobiegać kolejnym. Jakie kosmetyki zdecydowanie warto mieć, aby było to możliwe? Wyjaśniamy.

Po pierwsze: dobry preparat do demakijażu i oczyszczania skóry
Oczyszczanie powinno być pierwszy etapem codziennej pielęgnacji, który należy powtarzać rano i wieczorem. W upalne dni albo po wysiłku fizycznym warto usuwać zanieczyszczenia jeszcze częściej. Zdecydowanie nie należy jednak stosować wysuszających kosmetyków do oczyszczania. Znacznie lepiej sprawdzą się delikatne żele, pianki lub olejki z dobrym składem. Warto szukać kosmetyków, które posiadają funkcję demakijażu, a do tego dobrze usuwają zanieczyszczenia i nadmiar sebum.

Po drugie: kosmetyk do tonizacji
Tonizowanie skóry jest najczęściej pomijanym elementem pielęgnacji, a to duży błąd – zwłaszcza jeśli do oczyszczania używamy kosmetyków micelarnych. Zastosowanie preparatu tonizującego jest niezbędne, aby przywrócić skórze prawidłowe pH. Szukajmy kosmetyków o łagodnym działaniu, bez substancji wysuszających.

Po trzecie: nawilżanie i normalizacja sebum
W przypadku skóry trądzikowej, warto stosować w pielęgnacji sera, które mają skoncentrowane działanie i zawierają substancje regulujące pracę gruczołów łojowych. Szukajmy zwłaszcza takich składników jak niacynamid i azeloglicyna. Jeśli mamy problem z doborem serum do problemów cery, warto skorzystać z pomocy kosmetologa. Po aplikacji serum przychodzi czas na krem. Nie szukajmy jednak jedynie funkcji “matowienia”. Skóra trądzikowa również potrzebuje nawilżania –inaczej może dojść do nasilenia niedoskonałości.
Po czwarte: okresowy peeling
Każda skóra potrzebuje złuszczania. Celem peelingu jest usunięcie nadmiaru martwych komórek naskórka, odblokowanie porów, redukcja przebarwień i wygładzenie naskórka. Pamiętajmy jednak, że nie każdy peeling sprawdzi się w przypadku trądziku. Mechaniczne złuszczanie może pogorszyć zmiany, dlatego znacznie lepiej wybrać peeling enzymatyczny, który nie “ściera” naskórka, a za to rozpuszcza jego martwe komórki.

Skuteczne i jednocześnie bezpieczne dla cery trądzikowej produkty można znaleźć, np. w ofercie marki Nanili Professional, która specjalizuje się w terapiach dla cer problematycznych.

Tagged with: