Złamana noga, zwichnięty nadgarstek, skręcona kostka, wady postawy… Z tego typu problemami należy zgłosić się do ortopedy. Czym jest ortopedia i jak zarejestrować się do poradni ortopedycznej?
Ortopedia – czym jest?
Ortopedia to gałąź medycyny zajmująca się diagnostyką i leczeniem wad oraz schorzeń narządu ruchu – układem kostnym, mięśniami, stawami i więzadłami. Lekarz ortopeda zwykle jest też traumatologiem narządu ruchu, dlatego można udać się do niego z różnego rodzaju urazami – skręceniami, zwichnięciami, złamaniami itp.
Poradnia ortopedyczna – jak wybrać?
Zastanawiasz się, jak wybrać ortopedę? W pierwszej kolejności warto zastanowić się, czy chcesz umówić się na wizytę prywatną czy też skorzystać z opieki medycznej Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Do ortopedy na NFZ niestety zwykle czeka się kilka miesięcy, więc z urazami po nieszczęśliwych wypadkach lepiej zgłosić się do ortopedy prywatnie.
Przy wyborze specjalisty (https://medicapark.pl/ortopedia,20,pl) warto popytać znajomych, czy mogą kogoś polecić lub poczytać opinie w Internecie, choć te warto traktować z pewną dozą krytycyzmu. Najważniejsze, abyś jako pacjent czuł się zaopiekowany oraz otrzymał kompleksową i fachową pomoc.
Poradnia ortopedyczna – jak się zarejestrować?
Aby zarejestrować się do ortopedy w ramach świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia, potrzebujesz skierowania. Takie skierowanie wystawia lekarz POZ, czyli lekarz rodzinny pierwszego kontaktu. Jeśli natomiast planujesz wizytę prywatnie, skierowanie nie będzie konieczne – wystarczy, że zadzwonisz do poradni ortopedycznej. Coraz częściej można również zarejestrować się przez Internet – bez konieczności dzwonienia.
Ortopeda – jak przygotować się do wizyty?
Do ortopedy weź ze sobą dokumentację medyczną – wyniki badań RTG i USG (jeśli takie posiadasz), dotychczasowe diagnozy itp. Dobrze jest także spisać nazwy przyjmowanych leków na inne schorzenia (np. alergię, astmę), ponieważ nie zawsze pamiętamy ich nazwę, a lekarz prawdopodobnie będzie o nie pytać.
Przykładowe problemy, z którymi warto zgłosić się do poradni ortopedycznej
Ortopeda leczy takie przypadłości jak:
- wady postawy;
- płaskostopie;
- wdowi garb;
- łokieć tenisisty;
- zerwane więzadło;
- złamania, skręcenia, zwichnięcia.
Wdowi garb – czym jest i dlaczego grozi większości z nas?
Wdowi garb (inaczej bawoli garb) to deformacja karku polegająca na jego zgrubieniu, narośli na karku. Do niedawna tę przypadłość można było zaobserwować głównie u osób starszych i kobiet po menopauzie. Niestety coraz częściej zdarzają się młodzi pacjenci z bawolim karkiem. Wynika to ze zmiany naszego stylu życia – coraz więcej czasu spędzamy przed ekranami (laptop, telefon) i nie pilnujemy prawidłowej postawy ciała. Sytuację pogarsza praca zdalna/hybrydowa, na którą przeszło wiele firm po wybuchu pandemii COVID-19. Jeśli odczuwasz nadmierne napięcie w okolicy karku i szyi, nie czekaj i zgłoś się do poradni ortopedycznej.