Jak rozpoznać pierwsze objawy łuszczycy u swojego dziecka?

Dowiedzenie się, że dziecko ma łuszczycę może być trudną wiadomością dla rodziców lub opiekunów, którzy mogą się martwić o skutki, jakie ta przewlekła choroba zapalna może wywołać. Zaostrzenia łuszczycy mogą powodować powstawanie swędzących, bolesnych blaszek i zmian skórnych.

Pierwsze objawy

Jeden z typów łuszczycy występuje częściej u dzieci. Nazywa się ona łuszczycą zrogowaciałą i często pojawia się, gdy dziecko ma infekcję, zwłaszcza anginę. Możliwe jest również, że dziecko zachoruje na łuszczycę zrogowaciałą bez infekcji. Kiedy dziecko choruje na jakikolwiek rodzaj łuszczycy, może to również przypominać pieluszkowe zapalenie skóry lub zakażenie drożdżakami. Dzieci są często leczone najpierw z powodu tych bardzo powszechnych schorzeń. Jeśli po leczeniu skóra nie ustępuje, dziecko powinno zgłosić się do dermatologa. Wizyta u dermatologa może pomóc w postawieniu dokładnej diagnozy choroby, która dotyka skóry. Jednak w przypadku bardzo małych dzieci nawet dermatolog dziecięcy może mieć trudności z natychmiastowym stwierdzeniem, czy dziecko ma łuszczycę czy egzemę.

Jakie są rodzaje łuszczycy?

Łuszczyca plackowata. Jest to najczęstszy typ łuszczycy. Powoduje powstawanie blaszek i srebrzystych łusek, zwykle na kolanach, łokciach, dolnej części pleców i skórze głowy. Mogą one być swędzące i bolesne, mogą pękać i krwawić. Łuszczyca plackowata. Ten typ łuszczycy często pojawia się po przebytej chorobie, zwłaszcza anginie. Powoduje powstawanie małych, czerwonych plamek, zwykle na tułowiu, ramionach i nogach. Plamki mogą pojawić się również na twarzy, skórze głowy i uszach. Łuszczyca odwrócona. Powoduje powstawanie gładkich, surowo wyglądających plam czerwonej skóry, które są bolesne. Plamy te powstają w miejscach, gdzie skóra styka się ze skórą, takich jak pachy, pośladki, górne powieki, pachwiny i genitalia lub pod piersiami kobiety.

Leczenie łuszczycy

Nie ma lekarstwa na łuszczycę, ale istnieje wiele metod leczenia, które mogą sprawić, że wysypka zniknie i zmniejszą się jej objawy. Właściwe leczenie dla Twojego dziecka zależy od jego wieku, obszaru ciała, na którym występuje łuszczyca, oraz nasilenia objawów. Leczenie może obejmować maści i kremy, w tym kortykosteroidy (kortyzon) oraz kremy z witaminą D. Jeśli u dziecka występuje rozległa łuszczyca, pomocne może być naświetlanie promieniami ultrafioletowymi typu B. Zabieg ten może być przeprowadzony przez dermatologa. Leczenie takie może przeprowadzić dermatolog. W bardzo ciężkich przypadkach lekarz może przepisać leki działające na układ odpornościowy lub hamujące jego działanie. Jeśli łuszczyca pojawiła się po niedawnym zapaleniu migdałków, lekarz może przepisać antybiotyki. Jeśli zapalenie migdałków i łuszczyca wciąż powracają, lekarz może zalecić operację usunięcia migdałków u dziecka. Bardzo ważne jest nawilżanie skóry dziecka, aby była miękka i zdrowa. Stosuj proste środki nawilżające, takie jak parafina, wazelina, krem wodny i krem sorbolenowy. Dobrze sprawdzą się produkty dowolnej marki, o ile nie zawierają substancji zapachowych.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z portalem https://www.centrumluszczycy.pl/

Tagged with: