Czym kierować się przy wyborze kapci dla dzieci?

Coraz więcej rodziców zdaje sobie sprawę z tego, jak istotny jest dobór właściwego obuwia dla ich pociech, które zagwarantuje prawidłowy rozwój stóp, a także postawy ciała smyka. Wybierając kapcie, należy szczególną uwagę zwrócić na ich właściwy kształt, a także jakość materiału, z którego są wykonane, ponieważ nasze pociechy będą w nich spędzać najprawdopodobniej kilka godzin dziennie. Czym kierować się podczas ich wyboru? Podpowiadamy.

Kapcie dla dzieci a wiek malucha

Pierwszym czynnikiem, który należy uwzględnić przy wyborze kapci dla dzieci, jest wiek malucha. W przypadku produktów dla raczkujących smyków, które jeszcze nie chodzą, zadaniem obuwia jest jedynie zabezpieczenie stópek przed wychłodzeniem lub skaleczeniem. Należy wówczas postawić na modele, które zostały skonstruowane zgodnie z anatomią takich małych stópek. W tym wieku stopa jest zbudowana głównie z chrząstki i jest bardzo podatna na odkształcenia. Dlatego najlepiej jeżeli maluch w domu nie nosi kapci ani butów.

Jeśli jednak chcemy kupić kapcie dla dzieci, które już chodzą, powinniśmy postawić na elastyczne modele z antypoślizgową podeszwą. Musi się ona wyginać w każdym możliwym kierunku. Najważniejsze jednak, by można było swobodnie ją zgiąć na wysokości 1/3 jej długości, a więc w tym miejscu, w którym naturalnie wygina się stopa.

Kapcie dla dzieci a materiał

Kapcie dla dzieci powinny być wykonane z materiału, który jest lekki i nie obciąża, ani nie ogranicza pracy stóp. Z tego powodu najlepszym wyborem będą modele z naturalnej skóry, które pozwalają skórze oddychać, dzięki czemu stopa smyka mniej się poci. Poza tym, że posiadają one właściwości wentylacyjne, to jeżeli są odpowiednio pielęgnowane, są niezwykle trwałe i mogą służyć przez długi czas.  

Kapcie dla dzieci a długość wkładki

Zawsze przed zakupem nowych butów powinniśmy zmierzyć stopę naszej pociechy, ponieważ jak wiadomo, dzieci bardzo szybko rosną. Dlatego rozmiar, który nosiły jeszcze miesiąc temu, może być już nieodpowiedni. Nie wolno również kupować za dużych kapci, ponieważ mogą one powodować liczne otarcia, a także utrudniać chodzenie maluchowi.  

Warto postawić na modele z usztywnianym zapiętkiem, który utrzymuje piętę w odpowiedniej pozycji, dzięki czemu nie dopuszcza do jej koślawienia. Wybierając buty do przedszkola, najlepiej postawić na te, które mają łatwe zapięcie, a więc na przykład na rzepy, aby smyk mógł samodzielnie poradzić sobie z ich założeniem lub zdjęciem. Pamiętajmy również że buty dla dzieci muszą być nowe. Każda osoba nieco inaczej stawia stopy, dlatego używany model może zaszkodzić smykowi.

Tagged with: