Czy warto stosować antykoncepcję hormonalną?

Antykoncepcja to w dalszym ciągu temat trudny, o którym kobiety boją się rozmawiać. Dlaczego? Ponieważ nie każdy rozumie, na czym dokładnie to polega i możemy spotkać się z negatywnymi opiniami społeczeństwa – zarówno na temat tej metody zabezpieczania się przed ciążą, jak i na temat kobiet, które decydują się z niej korzystać. Nie powinno to oczywiście tak wyglądać, ponieważ każda kobieta ma prawo decydować o swoim ciele i jeżeli nie jest gotowa na ciąże to tabletka antykoncepcyjna jej się należy.

Warto jednak najpierw dowiedzieć się więcej na temat wszystkich dostępnych metod oraz zagrożeń, które się z nimi wiążą. W tym celu trzeba koniecznie umówić się na wizytę do dobrego ginekologa, który dobierze dla nas taką metodę – jednocześnie konsultując z nami każdy krok tego procesu. Poprawna komunikacja między pacjentką i lekarzem jest niezbędna – w ten sposób obie strony mogą opuścić gabinet zadowolone z osiągniętego kompromisu. Na takiej wizycie nie zapominajmy podzielić się swoimi wątpliwościami i odpowiadajmy szczerze na pytania specjalisty. 

Czym jest antykoncepcja hormonalna?

Antykoncepcja hormonalna w dużym skrócie polega na tym, że do organizmu kobiety dostarczane są hormony syntetyczne, które hamują owulację i w rezultacie nie dopuszczają do zapłodnienia. W ten sposób można leczyć także niektóre choroby – PMS, trądzik lub nawet wyjątkowo bolesne miesiączki. Dostępnych metod jest wiele. Możemy wybrać sobie plastry, wkładki, zastrzyki lub implanty – a najpopularniejsza jest oczywiście tabletka antykoncepcyjna. Lekarz na pewno spyta nas o nasze preferencje i przedstawi również swoje zalecenia.

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej ma na pewno wiele zalet – jest to przede wszystkim bardzo skuteczna metoda i bardzo rzadko zdarza się, że pacjentka zajdzie w ciąże pomimo stosowania takiego rodzaju antykoncepcji. Obecnie mamy do wyboru preparaty jedno lub dwuskładnikowe, a o wyborze konkretnego produktu zadecyduje nasz ginekolog. Wymienione wcześniej metody antykoncepcji hormonalnej różnią się od siebie pod wieloma względami – tabletka antykoncepcyjna musi być stosowana codziennie, a implanty zostają wszczepione nawet na okres 5 lat. To również musimy zawsze brać pod uwagę – przed wizytą dobrze jest wybrać sobie preferowany sposób zabezpieczania się przed ciążą. 

Jakie jest ryzyko stosowania antykoncepcji hormonalnej? 

Tak samo, jak w przypadku wielu innych leków – antykoncepcja hormonalna nie pozostaje bez znaczenia dla naszego organizmu i musimy mieć tego świadomość. Wśród wielu potencjalnych skutków ubocznych warto wspomnieć o zakrzepicy, wzroście wagi czy pojawieniu się trądziku. Jeżeli którykolwiek problem wystąpi u nas to musimy jak najszybciej poinformować o tym ginekologa, który najpewniej dobierze nam wtedy inny środek antykoncepcyjny. Obecnie można uzyskać również e-receptę na tabletki antykoncepcyjne. 

Sprawdź bazę leków Receptomat: https://receptomat.pl/mapa-lekow

Tagged with: