Top 10 najbardziej romantycznych miast w Polsce

Zbliżają się Walentynki i wiele z nas decyduje się na romantyczny wyjazd we dwoje, aby spędzić trochę czasu razem, zrobić coś wyjątkowego, z dala od codziennego zgiełku. Jakim miejscem zaskoczyć swoją drugą połówkę?

Holidu, wyszukiwarka apartamentów i domów wakacyjnych, postanowiła przeanalizować, które miasta w Polsce są najbardziej popularne na romantyczny wyjazd. Oto nasz ranking Top 10 miejsc, w których miłość można celebrować zawsze, nie tylko od święta.

  1. Wrocław

Nasz ranking najbardziej romantycznych miast w Polsce wygrywa Wrocław! Sam klimat tego popularnego miasta jest wyjątkowo nastrojowy, a dzięki często wybieranej na romantyczny spacer tzw. drogi miłości, to miasto w pełni zasługuje na pierwsze miejsce w naszym zestawieniu. Ta popularna trasa spacerowa łączy Katedrę Jana Chrzciciela z mostem Tumskim. Podobno to właśnie tutaj odbyły się zaręczyny pierwszego króla Polski Mieszka I z czeską księżniczką Dobrawą. Przez wiele lat zakochani zawieszali na tym moście kłódki ze swoimi inicjałami, ale po niedawnym remoncie, podczas którego zdjęto około 17 ton kłódek, ten miłosny gest jest już zabroniony. We Wrocławiu znajdziemy również sporo klimatycznych restauracji i kawiarnii takich jak Restauracja Przystań & Marina czy kawiarnia Central Cafe.

  1. Kraków

Na drugim miejscu w naszym rankingu znajduje się Kraków. Bogata oferta artystyczna i kulturowa tego miasta zachęca do wybrania właśnie Krakowa na romantyczny wyjazd we dwoje. Kino, teatr, lot balonem czy wycieczka z przewodnikiem po mieście, to tylko jedne z licznych atrakcji, które czekają tutaj na zakochanych. Podobnie jak we Wrocławiu, tutaj też znajdziemy miejsce, gdzie pary zostawiają po sobie miłosne kłódki. Tym razem nie jest to zabytkowy most, a nowoczesna kładka Bernatka przeznaczona dla pieszych i rowerzystów, która łączy romantyczny Kazimierz z Podgórzem. Tutaj praktycznie zawsze można spotkać pary zakochanych zawieszające kłódkę jako symbol miłości. Co ciekawe, kładka Bernatka uważana jest za jedno z najbardziej romantycznych miejsc w kraju z blisko tysiącem zawieszonych kłódek.

  1. Warszawa

Podium zamyka Warszawa, która oferuje niezliczoną ilość atrakcji dla zakochanych. Rynek Starego Miasta, Ogrody na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego czy Schodki nad Wisłą – to tylko parę z romantycznych miejsc w Warszawie. Nie można zapomnieć o przepięknych Łazienkach Królewskich, które są idealnych miejscem na randkę na świeżym powietrzu o każdej porze roku. Spokój, kameralność i otoczenie przyrody tworzą tu idealny walentynkowy klimat. A na kolację ze świetnym winem można udać się do Ale wino na Mokotowskiej, nie będziecie żałować!

  1. Poznań

Kolejnym miastem w naszym rankingu jest Poznań, w którym nie brakuje idealnych miejsc na romantyczną randkę. To miasto również posiada most, który jest symbolem miłości w Poznaniu, most Jordana. Warte odwiedzenia są również Park Sołacki, Park Wilsona i Malta. Ciekawym pomysłem na spędzenie czasu razem jest wizyta w poznańskiej palmiarnii. To największy tego typu obiekt w Polsce i jeden z największych w Europie. Na miejscu można podziwiać aż 1100 gatunków roślin z całego świata oraz około 170 gatunków ryb. Jeśli Twoja druga połówka uwielbia słodkości, to idealnym miejscem na wypicie gorącej czekolady będzie czekoladziarnia Cacao Republika.

  1. Lublin

Na kolejnym miejscu znajduje się Lublin. Tutaj również znajdziemy wiele ciekawych randkowych opcji na wyjątkowy wieczór z ukochaną osobą. Potrzebujecie dodatkowej porcji adrenaliny? Wybierzcie się do jednego z escape roomów. Twój partner jest miłośnikiem kotów? Idealnym miejscem na randkę będzie kocia kawiarnia – Mrau Cafe. Lubicie razem uprawiać sport? Wybierzcie się do parku trampolin. Potrzebujecie relaksu? Wybierzcie się na spacer na Stare Miasto lub do Ogrodu Botanicznego. Romantycznych możliwości w Lublinie jest wiele!

  1. Gdańsk

W naszym rankingu znalazł się również Gdańsk. Biorąc pod uwagę lokalizację Gdańska, spacer nad morzem, o zachodzie słońca to klasyk, jeśli chcemy zabrać partnera/partnerkę na romantyczny spacer. My polecamy plaże na Wyspie Sobieszewskiej, to niezwykle malownicze, otoczone lasem miejsce. Na romantyczny spacer idealny jest również Park Oliwski, uważany za najpiękniejszy park w Trójmieście. A gdy już zgłodniejecie, podobno najbardziej romantyczne kawiarnie i restauracje znajdują się w okolicy Motławy. My polecamy restauracje True w Śródmieściu.

  1. Katowice

Co robić w Katowicach w Walentynki? Niezapomnianym doświadczeniem z widokiem na miasto będzie obiad lub kolacja na 27 piętrze, w restauracji 27th Floor. Jeśli zależy wam na aktywnie spędzonym czasie i dobrej zabawie, zaproście swoją drugą połówkę na łyżwy w katowickim Spodku. Warto również przespacerować się na Stare Miasto i zajrzeć na katowicki rynek.

  1. Bydgoszcz

W Bydgoszczy również znajdziemy romantyczny klimat i miejsca dla dwojga. Wyjątkową ulicą jest ulica Jatki, gdzie znajdziemy wiele punktów gastronomicznych na lunch, kolację czy pyszny deser. Warto odwiedzić też Wyspę Młyńską, gdzie można bardzo przyjemnie pospacerować. Wyjątkowy, naturalny i pięknie pachnący prezent walentynkowy dla każdego można stworzyć w Bydgoskiej Wytwórni Mydła i to nawet taki na specjalne zamówienie.

  1. Częstochowa

Na romantyczny spacer w Częstochowie warto wybrać się na Jasną Górę, gdzie znajdziemy zabytkowe Sanktuarium i Klasztor Paulinów. Ciekawym miejscem, którym zaskoczysz drugą połówkę jest Park Miniatur Złota Góra, gdzie można zobaczyć miniatury budowli sakralnych z całego świata. Na pyszne jedzenie warto wybrać się do greckiej restauracji Pireus.

  1.  Kielce

Nasz ranking top 10 najbardziej romantycznych miast w Polsce zamykają Kielce. Tutaj warto wybrać się na romantyczny spacer po Kieleckim Parku Miejskim i zajrzeć do magicznych ogrodów przy Pałacu Biskupim. Kolejnym, zacisznym miejscem na spacer wśród zieleni jest Rezerwat Kadzielnia, który znany jest wszystkim zakochanym. Stosunkowo nowym miejscem, również z niesamowitą zielenią jest Ogród Botaniczny, z którego rozciągają się piękne widoki na miasto. Dla poszukujących przyjemnej restauracji, polecamy udać się na ulicę Solną, która przepełniona jest modnymi restauracjami i kawiarniami.

Metodologia

Ten ranking został opracowany na podstawie danych zebranych przez Holidu, wyszukiwarkę apartamentów i domów wakacyjnych w lutym 2022 roku, biorąc pod uwagę wszystkie miasta w Polsce liczące ponad 100 000 mieszkańców. Dla każdego miasta przeanalizowaliśmy wolumen wyszukiwań w Google w ciągu ostatnich 12 miesięcy dla haseł „Walentynki w [nazwa miasta]”, “Romantyczny weekend w [nazwa miasta]” i “Kwiaciarnia w [nazwa miasta]”. Finalnie zsumowaliśmy wolumeny wyszukiwań dla każdego z miast i stworzyliśmy ranking Top 10 najbardziej romantycznych miast w Polsce.

O Holidu

Holidu jest czołową metawyszukiwarką obiektów wakacyjnych. Naszym celem jest ułatwienie rezerwacji domów i apartamentów wakacyjnych na całym świecie za najniższą możliwą cenę. Firma również pomaga właścicielom obiektów wakacyjnych w zwiększeniu liczby rezerwacji przy mniejszym nakładzie pracy, dzięki łatwemu w obsłudze oprogramowaniu pod marką Bookiply. Holidu zostało założone w 2014 roku przez braci Johannes’a i Michael’a Siebers. Ten szybko rozwijający się startup z Monachium, posiada lokalne biura w najatrakcyjniejszych miejscach turystycznych na świecie. Więcej informacji można znaleźć na stronach https://www.holidu.pl/ i https://www.bookiply.com.

Tagged with: