Co wpływa na dobry sen, czyli jak urządzić sypialnię?

Zdrowy sen to element obowiązkowy funkcjonowania naszego organizmu i jest niezbędny, aby móc zachować optymalny stan fizyczny, ale również psychiczny. Uznaje się, że dorosły człowiek powinien spać mniej więcej 8 godzin w ciągu każdej dobry, natomiast ogromne znaczenie ma także jakość snu. Nic dziwnego, że własne sypialnie urządzamy przy uwzględnieniu tak wielu aspektów. Sprawdź, co powinno znaleźć się w Twojej sypialni, aby móc liczyć na błogi sen każdej nocy.

Łóżko to podstawa 

Głównym meblem w każdej sypialni jest oczywiście łóżko. Oprócz jego podstawowych parametrów technicznych, jak długość, szerokość czy materiał wykonania ramy i wezgłowia, pod uwagę należy brać również materac. Właśnie on ma największe znaczenie, jeśli uwzględnimy wygodną pozycję spania, komfort i niczym niezakłócony sen. 

Producenci oferują nam szeroki wybór materacy do łóżek sypialnianych. W e-sklepie Nowak Meble znajdziesz materace piankowe, sprężynowe, lateksowe, kieszeniowe czy łóżka kontynentalne, które zawierają już wbudowany materac. Pamiętaj, że Twój wybór powinien być zawsze indywidualny. Nie da się wskazać jednego, uniwersalnego materaca, który byłby dobry dla wszystkich. Miękki, twardy, a może dwustronny? Wszystko zależy od pozycji spania, własnych preferencji, ale także od ogólnego stanu zdrowia. 

Dodatkowe meble w sypialni 

Sypialnia jest wnętrzem, w którym nie ma zbyt dużo elementów wyposażenia, ponieważ służy głównie do spania oraz wypoczynku. Coraz częściej stanowi również funkcję garderoby, dlatego wyposaża się ją w zabudowane szafy, komody czy bieliźniarki. Hitem jest również toaletka, przy której można realizować codzienne zabiegi pielęgnacyjne twarzy albo poranny makijaż. 

Pamiętaj, że sypialnia nie lubi przepychu. Stawiaj raczej na jakość mebli, aniżeli mnogość dodatków, które mogą rozpraszać. Zaleca się również wyposażenie sypialni w meble klasyczne, uniwersalne i stonowane, ale za to w pełni praktyczne. Intensywne dekoracje, nietuzinkowy design czy wyszukane formy nie pozwolą na dobry odpoczynek. 

Oświetlenie w sypialni 

W sypialni warto stworzyć przytulny, romantyczny klimat. Zaleca się stosowanie światła żółtego i ciepłego. Jeśli lubisz czytać książki przed pójściem spać, możesz zastosować kinkiety przy łóżku z bardziej intensywnym światłem. 

Oświetlenie w sypialni powinno być „inteligentne”. Dzisiaj coraz częściej inwestuje się w innowacyjne rozwiązania, które pozwalają korzystać z domowej przestrzeni przy zachowaniu pełnego komfortu. W sypialni świetnie sprawdzi się światło zdalnie sterowane, dzięki czemu włączysz je, wyłączysz albo wyregulujesz jego intensywność bez konieczności wstawania z łóżka, na przykład korzystając ze specjalnych aplikacji na smartfona. 

Dekory w sypialni 

Różnorodne dekoracje raczej nie są wskazane w aranżacjach sypialni. Nad łóżkiem możesz powiesić ulubione grafiki czy obraz, natomiast na pewno nie decyduj się na intensywne kolory ścian. Świetnie sprawdzi się za to żywa roślinność, szczególnie kwiaty, które oczyszczają powietrze i dotleniają sypialnię. Zdecyduj się na paproć, aloes albo kolekcję kaktusów. 

Tagged with: