7 sposobów na zachowanie spokoju podczas wychowywania malucha

Dzieci potrafią wyprowadzić z równowagi – nie ma świętych, idealnych rodziców, którym absolutnie zawsze udaje się zachować spokój. Podpowiadamy sposoby na złagodzenie nerwów podczas procesu wychowywania dziecka, aby rodzic i maluch byli spokojniejsi.

Zadbaj o siebie – odpoczynek rodzica

Kiedy maluch przychodzi na świat cała uwaga koncentruje się na nim i czasem trudno zadbać o siebie. Jednak każda mama i każdy tata potrzebują chwili dla siebie. Warto poprosić członka rodziny albo zatrudnić opiekunkę choćby na godzinę dziennie, aby zaopiekowali się niemowlęciem – chociażby po to, aby rodzic skorzystał z drzemki nieprzerywanej płaczem dziecka.

Kangurowanie noworodka

Jaki jest prosty sposób na uspokojenie się podczas pierwszych dni z noworodkiem? Kangurowanie! Polega na bezpośrednim kontakcie skóry matki i dziecka. Kangurowanie ma szereg zalet: łagodzi stres poporodowy mamy i uspokaja noworodka. Jest wskazane dla każdego dziecka, a zwłaszcza dla wcześniaków, aby złagodzić skutki przebywania w inkubatorze. Na stronie https://piekne-rzeczy.pl/kangurowanie-noworodka-na-czym-polega/ dowiesz się wszystkiego na temat kangurowania – sposobu, zalet i wątpliwości.

Niesłuchanie „życzliwych” rad

Masz własną koncepcję wychowywania dziecka, ale ciocia, babcia albo teściowa wiedzą „lepiej”? Jeśli nie prosisz ich wyraźnie o wskazówki, a oni kontynuują litanię dobrych rad, zwyczajnie odmów ich słuchania. Potrzebujesz fachowej porady zgodnej z aktualną wiedzą medyczną, na przykład dotyczącej karmienia dziecka? Zgłoś się do specjalisty – pomoże pediatra, dietetyk dziecięcy lub położna.

Trzymanie się dziennych schematów i sposób podczas wychowywania malucha

Maluszki uwielbiają rutynę. Codzienne rytuały, takie jak wieczorna kąpiel i czytanie książeczki przed snem, dają im poczucie spokoju. Oczywiście każdy dzień nie musi wyglądać tak samo, ale powtarzalne czynności zakotwiczają dziecko w rzeczywistości: codziennie rano jest śniadanie, a potem mama bierze mnie na spacer. Po spacerku czas na drzemkę – dzieci szybko się tego uczą i potem mniej protestują podczas „obowiązków”.

Dzieci płaczą – jak sobie z tym radzić?

Nie próbuj za wszelką cenę zachować spokoju, gdy przykładowo dwulatek płacze. Nie krzycz jednak na dziecko, nie zastraszaj i nie próbuj karać. Bądź z dzieckiem podczas jego trudnych chwil. Przytul, a gdy przestanie płakać. A gdy się uspokoi, spróbuj go wysłuchać.

Zadbaj o jakość czasu

Nie liczy się tylko to, że spędzasz czas z maluchem, ale też jakość tego czasu. Każdy rodzic może po kilku godzinach zabawy z dzieckiem klockami zwyczajnie znudzić się i nic w tym dziwnego. Zaproponuj dziecku inne rozrywki. Jeśli brakuje Ci pomysłu, zajrzyj na dobre blogi parentingowe. Na przykład na piekne-rzeczy.pl znajdziesz mnóstwo inspiracji dotyczących spędzania czasu z dzieckiem – bez poczucia nudy!

Poznaj typowe zachowania dziecka dla jego normy wiekowej

Wiedza na temat rozwoju dziecka potrafi zrewolucjonizować myślenie rodzica. Dwulatki się buntują, trzylatki zresztą też uwielbiają słowo „nie” itd. Świadomość norm rozwojowych, choćby na podstawowym poziomie, pomaga rodzicom zachować spokój podczas wychowywania dziecka. Wiedza o tym, że maluchy grymaszą, a nie robią nam na złość, potrafi podtrzymać na duchu.

Tagged with: