Czy wiesz jak rośnie brzuch w ciąży?

Każda kobieta, która w niedalekiej przyszłości zostanie z mamy czeka z utęsknieniem na pojawienie się brzuszka ciążowego. Jesteśmy ciekawe jak rośnie brzuch w ciąży? Najczęściej widoczny jest na przełomie pierwszego oraz drugiego trymestru. Jednak sam termin jest zależny od organizmu ciężarnej kobiety. Na pewno brzuszek rośnie częściej u kobiet, tak zwanych wieloródek, u szczupłych kobiet oraz także u kobiet będących w ciąży mnogiej.

Przejdźmy do szczegółów

Jak rośnie brzuch w ciąży? Tak naprawdę jest to zależne od kilku ważnych czynników. Najważniejszym czynnikiem jest sama budowa kobiety będącej w ciąży. Zwykle u niskich kobiet, bardzo szczupłych oraz drobnych tempo wzrostu brzucha wydawać się może większe, niż u kobiet z otyłością oraz nadwagą. Tak się dzieje, ponieważ w drugiej grupie ciężarnych macica powiększająca się ma o wiele więcej miejsca. Przez to brzuszek ciążowy nie zostaje wypchnięty tak szybko.

Brzuch w ciąży u kobiet rośnie szybciej, gdy zaczynają przybierać na wadze. Więcej kilogramów dodatkowych w nieco krótszych czasie, oznacza brzuszek bardziej widoczny. Wiele jest zależne od samych mięśni. Przyszłe mamy bardziej wytrenowanie mogą odnieść wrażenie, że ich brzuch rośnie wolniej, niż u ich koleżanek mniej wysportowanych. Tak się dzieje, ponieważ mięśnie przytrzymują macicę, która się powiększa.

Wpływ na to, jak brzuch rośnie podczas ciąży, mają także: ilości płodów, zatrzymanie wody w organizmie, ilość przebytych ciąż, położenie macicy czy też wady postawy.

Brzuch w drugim trymestrze zdecydowanie rośnie o wiele szybciej, niże na jej etapie początkowym. Tak się dzieje, ponieważ w pierwszych tygodniach ciąży zaczynają się kształtować organy dziecka. Z kolei w miesiącach kolejnych następuje jego wzrost intensywny.

W którym miesiącu ciąży jest już widoczny brzuszek?

Moment, kiedy brzuch zaczyna być w ciąży widoczny, ekscytuje każdą przyszłą mamę. Jest to czas, kiedy pochwalić się można przed otoczeniem fakt, że już niedługo pojawi się dziecko na świecie. Nie ma jednak reguły sztywnej, która dotyczy tego, w którym miesiącu ciąża jest widoczna.

Brzuch w ciąży najczęściej jest widoczny na przełomie pierwszego oraz drugiego trymestru, kiedy wzrost intensywny płodu powiększa naszą macicę. Jest to zwykle wybrzuszenie niewielkie, jednak można się łatwo zorientować, że jest ono właśnie spowodowane ciążą. Zdarzają się jednak takie kobiety, które mogą swój ciążowy brzuszek ukrywać nawet do szóstego miesiąca życia. Z drugiej strony są także kobiety, które już w pierwszym trymestrze widzą mocno powiększony brzuch. Jak widać jest to kwestia indywidualna.