Jak dobierać doniczki pod potrzeby roślin?

Prawidłowe dobieranie doniczek jest kluczowe dla zdrowia i wzrostu roślin w domu czy na zewnątrz. Chodzi zarówno o rozmiar osłonek, jak i materiał, z jakiego są wykonane. Okazuje się, że może mieć to spore znaczenie dla jakości Twoich upraw. Dowiedz się, jak dobrać doniczki ceramiczne lub inne, biorąc pod uwagę przestrzeń potrzebną roślinom oraz inne wymagania uprawowe. Oto kilka wskazówek, które na pewno Ci to ułatwią.

Rozmiar doniczki – przesada w żadną stronę nie jest wskazana

Dobrym wyjściem jest wybieranie doniczek, które są nieco większe niż rozmiar rośliny, którą chcemy posadzić. Oczywiście nie powinny być zbyt duże choćby dlatego, że będzie to nieładnie wyglądało, a roślina będzie słabo widoczna. Ponadto pojawia się trudność z dobraniem optymalnej ilości wody do podlewania i w efekcie może dojść do zwiększenia wilgotności, która sprzyja powstawaniu chorób grzybowych. 

Jeszcze większym problemem jest zbyt mała doniczka, która może ograniczyć rozwój korzeni i powodować problemy z podlewaniem. Dlatego należy wybierać doniczki o odpowiednim rozmiarze, a z czasem przesadzać rośliny do większych, gdy te się rozrastają.

Materiał – jakie doniczki są najlepsze?

Doniczki ceramiczne są bardziej odporne na działanie słońca niż plastikowe. Ponadto, mogą one regulować temperaturę korzeni i wchłaniać nadmiar wilgoci, co jest korzystne dla niektórych roślin.

Osłonki ceramiczne są efektywne w ochronie roślin przed ekstremalnymi temperaturami. Zwykle stosuje się je na zewnątrz, w miejscach, gdzie panują niskie lub bardzo wysokie temperatury, np. na nasłonecznionym tarasie. Nie bez znaczenia jest ich waga – dzięki niej są bardziej stabilne, nie przemieszczają się i nie przewracają nawet pod wpływem wiatru.

Doniczki wykonane z naturalnych materiałów, takich jak glina czy drewno, są również dobrym wyborem, ponieważ pozwalają na naturalną cyrkulację powietrza wokół rośliny. Jednak nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z wodą, bo pod jej wpływem mogą niszczeć (mokre drewno jest podatne na pleśń, butwienie i inne destrukcyjne procesy).

Styl i kolor – design doniczki też ma znaczenie!

Ostatnią, ale równie ważną kwestią przy wyborze doniczki jest styl i kolor. Doniczki mogą być ozdobą dla domu czy ogrodu, dlatego przy ich zakupie warto kierować się trendami oraz osobistymi upodobaniami. Np. doniczki ceramiczne świetnie pasują do wnętrz urządzonych w nurcie boho, rustykalnym, skandynawskim. Wszędzie tam, gdzie dążymy do zbliżenia z naturą dobrym pomysłem będą osłonki ceramiczne, drewniane, szklane lub kamienne.

W zależności od preferencji, można wybierać spośród różnych stylów, od klasycznych po nowoczesne oraz różnych kolorów, które podkreślą piękno rośliny. Na pewno design jest ważny, choć jakość i rozmiar doniczki to priorytet, gdy zależy nam na bujnych uprawach.

Tagged with: