Czym jest rezonans magnetyczny? Kiedy się go stosuje?

Rezonans magnetyczny należy do jednego z najczęściej wykonywanych badań diagnostyki obrazowej. Pozwala na obejrzenie wewnętrznych struktur ciała dzięki użyciu pola elektromagnetycznego, będąc jednocześnie całkowicie nieinwazyjnym i bezpiecznym badaniem. W jakich sytuacjach RM jest zalecane, jak można skorzystać z badania w Polsce, czy wymaga ono specjalnych przygotowań? Sprawdź najważniejsze informacje o rezonansie magnetycznym.

Rezonans magnetyczny – bezpieczne badanie obrazujące

Nieinwazyjne i bezbolesne badanie rezonansem magnetycznym wykonywane jest przy użyciu specjalnego urządzenia, które korzysta z pola magnetycznego, fal radiowych i specjalnego komputera. Zastosowane pole magnetyczne ma przeważnie wartość 0,5 do 3,0 tesli. Badanie trwa stosunkowo długo, od 20 do nawet 60 minut. Rezonans magnetyczny można wykonać u większości pacjentów, przeciwwskazaniami są wszczepione elementy metaliczne, niektóre implanty ślimakowe, a czasem także inne stałe urządzenia medyczne.

Kiedy rezonans magnetyczny jest zalecany?

Jako stosunkowo dokładne i bezpieczne badanie obrazujące RM wskazany jest w diagnostyce i leczeniu wielu chorób oraz zaburzeń. Rezonans magnetyczny sprawdza się na przykład przy wykrywaniu podłoża chorób mózgu, rdzenia kręgowego, narządów jamy brzusznej czy narządów śródpiersia. Stosuje się go także z powodzeniem w diagnostyce schorzeń narządów ruchu czy nowotworów.

Jak zapisać się na rezonans magnetyczny?

Badanie rezonansowe jest powszechnie dostępne, zarówno w ramach publicznej opieki zdrowotnej, jak i prywatnej. Warto jednak zaznaczyć, że na badania w ramach NFZ często trzeba czekać dłuższy czas, a przeważnie wymagana jest pilna diagnostyka. Najczęściej na badanie można się zapisać:

  • w tradycyjny sposób – osobiście,
  • telefonicznie – dzwoniąc pod numer rejestracji,
  • wypełniając formularz online.

Dobre rozwiązanie to wykonanie badania w ramach prywatnej kliniki REX MEDICA z Warszawy, która może zaoferować szybkie terminy badań, nowoczesny dokładny sprzęt oraz w pełni profesjonalną, doświadczoną kadrę techników i lekarzy diagnostów. Przy okazji badania obrazowego można umówić się od razu z lekarzem specjalistą, który w razie potrzeby pomoże w podjęciu odpowiednich działań. 

Przygotowania do rezonansu magnetycznego – to warto wiedzieć

Bez względu na to, czy badanie rezonansem magnetycznym będzie przeprowadzone w ramach prywatnej opieki zdrowotnej, czy też na NFZ, warto wiedzieć, jak wyglądają przygotowania do niego. W odróżnieniu od innych specjalistycznych badań, RM nie wymaga specjalnych działań. Warto pamiętać, że wykorzystuje się w jego trakcie pole magnetyczne, dlatego nie można posiadać żadnych metalowych ozdób czy elementów garderoby. Badaniu nie mogą być także poddawane osoby posiadające implanty czy inne elementy zawierające metal na stale umieszczone w ciele. Jeżeli badanie MRI ma być wykonane z podaniem kontrastu, wymaga dostarczenia aktualnych badań krwi wskazanych przez diagnostę. Warto przed zgłoszeniem się na badanie do pracowni diagnostycznej zasięgnąć szczegółowych informacji o wymaganiach i ewentualnych dodatkowych przygotowaniach.

Więcej dowiesz się na stronie https://rexmedica.pl/rezonans-magnetyczny/.

Tagged with: