Czy bielizna termoaktywna chroni przed zimnem?

Nie od dziś wiadomo, że odpowiedni strój jest jednym z najważniejszych elementów gwarantujących komfort i wygodę podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych. W sezonie zimowym, gdy temperatura bywa wyjątkowo niska, a warunki atmosferyczne są zdecydowanie nieprzychylne, bielizna termoaktywna stanowi nieodzowny „must have” dla każdej osoby lubiącej spędzać aktywnie dzień na zewnątrz. Jak zatem się ubrać aby nie zmarznąć? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Nie od dziś wiadomo, że odpowiedni strój jest jednym z najważniejszych elementów gwarantujących komfort i wygodę podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych. W sezonie zimowym, gdy temperatura bywa wyjątkowo niska, a warunki atmosferyczne są zdecydowanie nieprzychylne, bielizna termoaktywna stanowi nieodzowny „must have” dla każdej osoby lubiącej spędzać aktywnie dzień na zewnątrz. Jak zatem się ubrać aby nie zmarznąć? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Bielizna termoaktywna, a termiczna

Na pierwszy rzut oka podobne nazwy, przez niektórych mylnie stosowane jako zamienniki, pełnią zupełnie odmienne funkcje. Każda bielizna powinna być dobierana ze względu na rodzaj aktywności. Bielizna termoaktywna przeznaczona jest dla wszystkich, którzy mimo mniej sprzyjających warunków atmosferycznych nie rezygnują z aktywnego spędzania czasu. Bielizna termoaktywna idealnie sprawdzi się jako pierwsza warstwa podczas narciarstwa, snowboardu, trekkingu oraz innych dyscyplin o średniej i dużej intensywności. W trakcie takich aktywności nasze ciało emituje znaczne ilości ciepła, które zamieniają się w pot. Bielizna termoaktywna pozwala na odprowadzenie nadmiaru wilgoci na zewnątrz, utrzymując skórę suchą.

Bielizna termiczna jest odpowiednim wyborem dla każdego zmarzlucha. Jej nadrzędnym celem jest utrzymanie komfortowej temperatury ciała nawet podczas mroźnych dni. Bielizna termiczna izoluje przed zimnem i akumuluje ciepło w bliskim sąsiedztwie skóry. Nie posiada właściwości odprowadzających wilgoć, przez co nie jest zalecana na narty czy snowboard. Powinny ją wybierać osoby, które angażują się w aktywności o niskiej intensywności.

Jak prawidłowo nosić bieliznę termoaktywną?

Podstawowym zadaniem odzieży termoaktywnej jest utrzymanie ciepla organizmu oraz odprowadzenie wilgoci na zewnątrz, z dala od powierzchni skóry. Czy ciepła odzież termoaktywna osłania przed przenikającym do ciała chłodem? Oczywiście, pod warunkiem, że jej wykorzystanie będzie właściwe. Zwłaszcza w czasie uprawiania sportów zimowych, ubiór, jaki nosimy, ma istotne znaczenie dla naszego zdrowia. Warto zatem stosować kilka kluczowych reguł podczas selekcji odpowiedniego stroju. Przede wszystkim, w chłodniejszych porach roku, powinniśmy zaopatrzyć się w ubrania warstwowe.

Najważniejsze  jest wybranie właściwego rodzaju bielizny termoaktywnej, czyli warstwy fundamentalnej. To właśnie ona, jako artykuł znajdujący się najbliżej naszego ciała, zapewni komfort termiczny i ochronę przed zimnem przez cały okres jej eksploatacji. Kolejnym segmentem odzieży, który powinniśmy nosić, jest warstwa izolacyjna. Jej misją jest absorbowanie wilgoci od bielizny termoaktywnej oraz przekazywanie ciepła do organizmu. W warstwie izolacyjnej doskonale sprawdzą się polary oraz lekkie bluzy trekkingowe. Ostatnim składnikiem stroju jest warstwa zewnętrzna. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na kurtki softshellowe bądź membranowe, które nie przepuszczają wilgoci do pozostałej części ubioru. Taki dobrze skomponowany strój nie zawiedzie nas podczas żadnej z planowanych eskapad.

Bielizna termoaktywna zimą – na co zwrócić uwagę?

Szukając ciepłej bielizny termoaktywnej dedykowanej głównie na zimowe pory roku, warto wziąć pod uwagę materiał, z którego jest wykonana, oraz jej gramatura. Ze względu na różnorodność dostępnych na rynku materiałów, możemy wyróżnić odzież wykonaną z tworzyw syntetycznych, takich jak poliester czy poliamid, oraz z tkanin naturalnych, takich jak wełna merino czy włókna bambusowe. Oba typy materiałów mają za zadanie dostarczyć ciepła oraz odprowadzić nagromadzony na skórze pot na zewnątrz, jednak ich właściwości znacznie się różnią. Tworzywa sztuczne, takie jak materiały syntetyczne, szybciej odprowadzają wilgoć, lecz ich istotną wadą jest gromadzenie nieprzyjemnych zapachów wewnątrz tkaniny, z których później trudno się pozbyć. Materiały naturalne natomiast nie posiadają głównej wady syntetycznych odpowiedników – mają one naturalne właściwości antybakteryjne, dlatego można je nosić znacznie dłużej niż ich syntetyczne odpowiedniki. Wadą tego rozwiązania może być jednak cena oraz krótsza żywotność materiałów naturalnych, które łatwiej ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Gramatura odzieży termoaktywnej w większości przypadków mieści się w przedziale 90-250 gramów. Przy uprawianiu zimowych aktywności warto sięgnąć po ubrania o wyższej gramaturze, aby mieć pewność utrzymania ciepła przez cały czas.

Tagged with: