Co na apetyt dla dziecka?

Brak apetytu u dziecka wzbudza niepokój rodziców. Czasami okazuje się, że jego przyczyną jest po prostu mało atrakcyjny sposób podawania posiłków czy podjadanie. Jednak warto mieć na uwadze, że zdarzają się przypadki niechęci do jedzenia spowodowanej chorobą. Jakie są przyczyny niechęci do jedzenia i co na apetyt u dziecka?

Przyczyny braku apetytu u dziecka

Brak apetytu u dziecka może być spowodowany błędami dietetycznymi. Zbyt monotonne posiłki i nieatrakcyjny sposób podania produktów sprawia, że nie zachęcają do jedzenia. Ponadto problemem jest podjadanie między posiłkami. Jeśli dziecko sięga po niezdrowe produkty (np. słodycze, chipsy) nie ma ochoty na zjedzenie pełnowartościowego posiłku.

Za brak apetytu mogą odpowiadać również czynniki psychologiczne. Dziecko może odmawiać jedzenia, ponieważ widzi, że starsze rodzeństwo grymasi przy stole. Zdarza się również, że w ten sposób próbuje zwrócić na siebie uwagę.

Do innych przyczyn braku apetytu u dziecka należą:

  • neofobia, czyli niechęć do próbowania nowych smaków (pojawia się zazwyczaj u dzieci w wieku 2-6 lat);
  • infekcje układu oddechowego;
  • zapalenie ucha;
  • zakażenia dróg moczowych;
  • niedokrwistość z niedoboru żelaza, która objawia się również bladością skóry, bólami i zawrotami głowy oraz osłabieniem;
  • przewlekłe zaparcia;
  • zespół złego wchłaniania występujący w przebiegu choroby Leśniewskiego-Crohna, infekcji pasożytniczych lub bakteryjnych przewodu pokarmowego, długotrwałej antybiotykoterapii czy niewydolności trzustki;
  • celiakia, czyli choroba trzewna, która charakteryzuje się trwałą nietolerancją glutenu (spożywanie produktów będących jego źródłem powoduje m.in. biegunki tłuszczowe, wzdęcia i bóle brzucha, które mają negatywny wpływ na apetyt);
  • choroby pasożytnicze;

Przyczyną braku apetytu u niemowląt może być również ząbkowanie i wprowadzanie nowych produktów do jadłospisu. Przy rozszerzaniu diety należy zachować cierpliwość i unikać zmuszania dziecka do jedzenia, ponieważ może to przynieść odwrotny efekt.

Co na apetyt u dziecka?

Brak apetytu może pojawiać się rzadko i ustępować samoistnie. W takich przypadkach zazwyczaj nie wymaga konsultacji z lekarzem.

Jednak zdarzają się przypadki, gdy niechęć do jedzenia trwa dłużej i towarzyszą jej inne niepokojące sygnały (np. biegunka, ból brzucha, bladość skóry, osłabienie). W takich sytuacjach warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ może okazać się, że przyczyną braku apetytu jest choroba.

Co na apetyt u dziecka? Odpowiedź na to pytanie zależy w dużej mierze od przyczyny niechęci do jedzenia. Jeśli okaże się, że są nią problemy zdrowotne konieczne będzie leczenie choroby podstawowej. 

W przypadku braku apetytu, który nie jest spowodowany chorobą można rozważyć domowe metody. Jedną z nich jest podawanie dziecku naparów ziołowych lub suplementów diety ze składnikami roślinnymi, które pobudzają apetyt. Należą do nich m.in. mięta i rumianek. 

Pomóc mogą również zmiany w diecie. Atrakcyjny sposób podania posiłku (np. łączenie produktów o różnych kolorach), unikanie zmuszania dziecka do jedzenia czy łączenie znanych i lubianych produktów z nowymi smakami może okazać się skutecznym rozwiązaniem.  

Tagged with: