Plan stołów weselnych to nieodzowny dodatek nowoczesnego wesela – dzięki tej prostej rozpisce możemy uniknąć wielu problemów, które mogą wyniknąć z przypadkowego usadzenia gości. Ciocia i wujek, którzy zaraz po wejściu na salę nietaktownie rzucają się do najlepszych miejsc? Dwaj nieznoszący się nawzajem koledzy, którym przypadły krzesła tuż obok siebie? Takie patowe sytuacje zepsuły już niejedno wesele. Prosty plan stołów weselnych uratuje Was przed niejedną katastrofą w dniu przyjęcia, ale który wzór wybrać? Zobacz, co doradza ekspert!
Plan stołów weselnych – podstawowe zasady
Podobnie jak w przypadku zaproszeń ślubnych, nadrzędną zasadą przy opracowywaniu planu stołów na weselu jest czytelność i przejrzystość. Na nic się zdadzą najpiękniejsze czcionki i najbardziej oryginalne pomysły, jeśli goście zwyczajnie nie będą w stanie odszyfrować zapisków na tablicy. Niezależnie więc od tego, jaką formę tablicy stołów weselnych wybieracie, skupcie się na tym, by nazwiska gości i numery bądź nazwy stołów były zapisane czytelną czcionką. To usprawni moment wchodzenia gości na salę i zajmowania miejsc.
Po drugie, tablicę z rozpiską stołów lepiej przygotować niemal na ostatni moment. Dlaczego? Jeśli tylko mamy taką możliwość, lepiej nie zostawiać na planie stołów weselnych zapisów w stylu „osoba towarzysząca” – postarajcie się ustalić z gośćmi nazwiska do dopisania na planie. Poza tym, jeśli na kilka miesięcy przed uroczystością kuzynka z mężem i dwojgiem dzieci da znać, że nie będą mogli z Wami świętować, być może cały Wasz plan stołów weselnych weźmie w łeb i konieczne będą roszady. Eksperci radzą, by ostateczny plan stołów weselnych do druku zlecać raptem na kilka tygodni przed weselem i w ten sposób zminimalizować ryzyko zmian.
Plan stołów weselnych: klasyczne kolumny
Najczęściej spotykanym układem planu stołów weselnych jest klasyczny podział na kolumny, nad którymi góruje stół państwa młodych. W kolumnach jeden pod drugim estetycznie wypisane są kolejne stoły i nazwiska gości, którzy przy nich zasiądą. Ten wzór planu stołów weselnych jest bardzo czytelny, ale jeśli decydujecie się właśnie na niego, musicie pamiętać o umieszczeniu numeracji stołów w widocznym miejscu. Nie wystarczy, by gość odnalazł się na tablicy stołów – musi jeszcze wiedzieć, dokąd się udać, co na dużej sali może zająć dłuższą chwilę. Zadbajcie więc o to, by na każdym stole znalazł się numer, nazwa czy inny sposób identyfikacji, który będzie łatwo widoczny i możliwy do odróżnienia od innych. I tutaj nie warto silić się na bardzo ozdobne czcionki, w których nie wiadomo, czy spoglądamy na cyfrę „1” czy „7” – lepiej postawić na prostszy, ale wizualnie zrozumiały zapis.
Spersonalizowany plan stołów weselnych zamówicie online w sklepie artMA: https://artma-zaproszenia.pl/kategoria/dodatki-weselne/plan-stolow/. Dzięki możliwości indywidualnej modyfikacji projektu będziecie mogli do dowolnego wzoru dobrać czytelną czcionkę.
Plan-mapa, czyli nowoczesny plan stołów weselnych
A co jeśli urządzacie duże wesele i część gości zasiądzie w bocznej sali albo cała impreza rozgrywa się w kilku różnych pomieszczeniach o różnych funkcjach? Klasyczny plan stołów weselnych może się w tym układzie nie sprawdzić – sfrustrowani goście będą kręcić się po salach, szukając swoich miejsc. Alternatywą dla klasycznej rozpiski w kolumnach może być plan stołów weselnych przypominający mapę.
Przy dużych weselach organizowanych na kilku salach ta decyzja będzie strzałem w dziesiątkę – goście szybko zorientują się w układzie pomieszczenia i bez zbędnego zamieszania zajmą swoje miejsca. W tej sytuacji nie musicie kłaść też tak dużego nacisku na widoczne numerki czy nazwy stołów: weselnicy prawdopodobnie i tak odnajdą swoje miejsca, bazując na rysunku.
Taki plan możecie uzupełnić o inne informacje na temat miejsca wesela, na przykład wskazać gościom toalety, kącik barmański, słodki stół i inne atrakcje. Wadą takiego rozwiązania niewątpliwie jest jednak cena – plany stołów weselnych tego typu wykonuje się raczej na specjalne zamówienie.