Wszywka alkoholowa Katowice to farmakologiczna metoda leczenia

Choroba alkoholowa rozwija się przez długie tygodnie i miesiące w ciele oraz umyśle człowieka. Powoli „zakorzenia się” w człowieku, na początku nie dając o sobie znać.

Gdy problem jest już zauważalny gołym okiem, alkoholizm bywa zwykle na dość zaawansowanym etapie. Niestety, tak samo jak długo alkoholizm powstaje, równie długo trzeba go leczyć. Nie istnieje jeden cudowny lek na alkoholizm, gdyż jest to bardzo złożone schorzenie. Obecnie bardzo duży nacisk kładzie się na psychoterapię różnego rodzaju, gdyż podstawy alkoholizmu często mają wiele wspólnego z traumatycznymi przeżyciami z przeszłości. Dodatkowo warto zdecydować się na pomoc w postaci metod farmakologicznych. Do obecnie najpopularniejszych form pomocy farmakologicznej zaliczamy odtruwanie alkoholowe oraz wszywkę alkoholową Esperal. Jakie działanie ma wszywka i jak wygląda zabieg jej umieszczenia w ciele uzależnionego?

Jak działa Esperal?

Wszywka alkoholowa Katowice w https://odtruciekatowice.pl/wszywka-alkoholowa-esperal-katowice/ to pomoc w leczeniu alkoholizmu. Wszywka ma postać tabletek, w którym głównym składnikiem jest Disulfiram i to właśnie on odpowiada za jej działanie. Disulfiram to substancja, która wcześniej nosiła nazwę Esperal, obecnie jednak produkowana jest przez inną firmę, jednak jej skład oraz działanie nie zmieniły się. Disulfiram to substancja, która wpływa na metabolizm alkoholu etylowego w ciele człowieka. W przypadku, gdy alkoholik zachowuje abstynencję, wszywka nie wykazuje żadnych objawów i może on funkcjonować normalnie. Gdy jednak napije się choć odrobinę alkoholu, wszywka uaktywnia się i wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów, które porównać można z ostrym zatruciem alkoholowym. Takie działanie Disulfiram będzie wykazywał za każdym razem, gdy w ciele osoby uzależnionej znajdzie się alkohol. Wszywka alkoholowa działa przez okres 8-12 miesięcy, a objawy wywołane przez Disulfiram trwają od 4 do nawet 10 godzin!

Najważniejsze skutki uboczne po spożyciu alkoholu z wszytym Esperalem

Wszywka alkoholowa zaliczana jest do awersyjnych metod wspierających leczenie alkoholizmu, a więc oznacza to, że jej działanie wywołuje niechęć do alkoholu u osoby uzależnionej. Disulfiram zaburza prawidłowe funkcjonowanie wątroby w organizmie, a dokładniej metabolzim alkoholu etylowego. W takim przypadku alkohol nie jest w stanie w bezpieczny sposób opuścić organizm i dochodzi do wystąpienia objawów porównywalnych do zatrucia alkoholowego. Po spożyciu alkoholu etylowego już po około kwadransie, alkoholik zaczyna zauważać u siebie takie objawy jak:

  • silne bóle głowy, problemy ze skupieniem się;
  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego, mdłości, wymioty, biegunka;
  • kołatanie serca, skoki ciśnienia;
  • uderzenia gorąca, nadmierne pocenie się i zaczerwienienie twarzy;
  • ogólne osłabienie nastroju, lęk i niepokój.

Takie objawy występują w przypadku spożycia niewielkiej ilości etanolu. Gdy alkoholik spożyje go więcej lub gdy będzie próbował przepić wszywkę, wystąpią poważniejsze objawy. Może dojść również do trwałych uszkodzeń wątroby, nerek czy układu nerwowego. Alkoholik może stracić wzrok, dostać zawału serca, a w ekstremalnych przypadkach dojść może również do zgonu osoby uzależnionej!

Przeciwwskazania do zaszycia

Wszycie wszywki alkoholowej to procedura chirurgiczna, a więc wymaga wcześniejszej konsultacji lekarskiej. W trakcie wywiadu medycznego, lekarz sprawdza stan zdrowia pacjenta oraz jego uzależnienie od alkoholu. Na podstawie zdobytych informacji, ustala czy wszywka alkoholowa będzie bezpieczną opcją dla pacjenta. Do najczęściej występujących przeciwwskazań do wszycia wszywki alkoholowej zalicza się:

  • uczulenie na Disulfiram oraz inną substancję tabletek wszywki;
  • ciążę oraz okres karmienia piersią;
  • aktywne choroby nowotworowe;
  • padaczkę;
  • cukrzycę;
  • niewydolności nerek i wątroby;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • problemy z krążeniem krwi.

Jednym z kolejnych aspektów, który wyklucza z wszycia wszywki, jest stawienie się na zabieg w stanie, który wskazuje na to, że osoba uzależniona spożywała alkohol w trakcie ostatniej doby. Takie zachowanie jest nieodpowiedzialne i niebezpieczne dla zdrowia osoby uzależnionej, dlatego zabieg nie będzie mógł się odbyć. Dlatego warto przed wszyciem wszywki alkoholowej przerwać bezpiecznie ciąg alkoholowy, najlepiej z pomocą odtruwania alkoholowego.

Jak i gdzie umieszcza się wszywkę alkoholową?

Wszywka alkoholowa Esperal to prosta procedura z zakresu mikrochirurgii, a przeprowadzona przez doświadczonego chirurga trwa około 30 minut. Warto zdecydować się na wszycie wszywki alkoholowej w sprawdzonym gabinecie, takim jak nasza placówka, która cieszy się uznaniem pacjentów i nieposzlakowaną opinią. Traktujemy naszych pacjentów z szacunkiem oraz empatią, gdyż wiemy, że alkoholizm to ciężka choroba, z którą ciężko się walczy w pojedynkę.

Jak wygląda zabieg wszycia wszywki alkoholowej? Pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe, dzięki któremu nie odczuwa on bólu w trakcie trwania zabiegu. Lekarz chirurg wykonuje niewielkie nacięcie na skórze pacjenta, by móc umieścić w nacięciu tabletki wszywki. Dokładna ilość tabletek ustalana jest indywidualnie dla każdego pacjenta i zależna jest między innymi od wagi, wieku oraz stanu zdrowia pacjenta. Tabletki umieszcza się blisko mięśnia, by pacjent nie był w stanie samodzielnie wyjąć tabletek wszywki, co miewało miejsce w przeszłości, gdy umieszczano je płycej w skórze. Na koniec zabiegu lekarz zakłada szwy oraz opatrunek. Pacjent może jeszcze tego samego dnia udać się do domu, warto jednak, by alkoholikowi towarzyszył ktoś bliski. Warto udać się na kilkudniowy urlop lub zwolnienie lekarskie, gdyż najlepiej wypocząć po zabiegu oraz mieć czas odpowiednio dbać o ranę. W przypadku wyboru szwów nierozpuszczalnych, po około tygodniu pacjent powinien udać się na wizytę kontrolną i zdjęcie szwów.

Wszywka rozpoczyna swoje działanie od razu po jej umieszczeniu w ciele osoby uzależnionej.

Jak długo trzyma wszywka Esperalu?

Wszywka alkoholowa Esperal to metoda, która wspiera walkę z chorobą alkoholową. Dokładny czas trwania nie jest znany dla każdego z pacjentów, jednak średni czas, który podaje producent to 8-12 miesięcy. Jest to czas dostatecznie długi, by alkoholik mógł podjąć dalsze kroki w leczeniu swojej choroba, a także by mógł wdrożyć do swojego życia zdrowsze nawyki poprawiające zdrowie. Wszywkę stosuje się najczęściej na początku leczenia, można jednak zastosować ją w każdym momencie leczenia odwykowego, jeśli tylko lekarz nie wykryje żadnych przeciwwskazań.

Warto wiedzieć, że wszywka alkoholowa podszyta odpowiednią motywacją, jest bardzo dobrym sposobem na pomoc w leczeniu alkoholizmu. Alkoholik, który chce autentycznej zmiany, traktować będzie Esperal jak wsparcie, nie jak karę za swoją chorobę. Dlatego też przed wykonaniem zabiegu, pacjent musi podpisać świadomą i dobrowolną zgodę na wszycie wszywki w swoje ciało.

Tagged with: