Tabletka dzień po – czym jest i jak uzyskać receptę online?

Tabletka dzień po to antykoncepcja awaryjna, czyli taka, którą możesz zastosować bezpośrednio po odbytym stosunku seksualnym, aby zabezpieczyć się przed zajściem w ciążę. Wedle aktualnie obowiązujących przepisów tego rodzaju leki są wydawane wyłącznie na receptę. Jednak co ważne, recepta może być wypisana przez każdego lekarza, nie tylko ginekologa. Jak ją uzyskać?

Antykoncepcja awaryjna jest bardzo skuteczna. Aby zadziałała, należy ją przyjąć nie później niż 72 lub 120 godzin od stosunku w zależności od rodzaju wybranego preparatu. Uzyskanie recepty w tak krótkim czasie może być bardzo trudne. Dlatego zamiast tradycyjnej wizyty u lekarza, warto umówić się na konsultację online. Jak działa tabletka dzień po i kiedy można ją zastosować?

Tabletka dzień po – co to jest?

Tabletka dzień po to preparat doustny, który przyjmuje się po odbytym stosunku seksualnym. Na rynku znajdziesz preparaty, które różnią się między sobą składem, przez co mogą mieć nieco odmienne działanie. Wbrew obiegowej opinii, ten rodzaj antykoncepcji awaryjnej nie wpływa na zarodek i nie ma działania wczesnoporonnego, a jedynie zapobiega zapłodnieniu poprzez:

  • hamowanie owulacji,
  • zmianę konsystencji śluzu,
  • wywołanie zmian w endometrium.

W przypadku tabletki dzień po bardzo istotny jest czas jej podania. Jeśli stosunek był niezabezpieczony, lub wybrana metoda antykoncepcji zawiodła, możesz jeszcze tego samego dnia umówić się na e-wizytę. Ginekolog online przeprowadzi z Tobą wywiad, aby sprawdzić Twój stan zdrowia i upewnić się, że możesz bezpiecznie przyjąć tabletkę dzień po. Następnie specjalista zaproponuje skuteczny rodzaj antykoncepcji awaryjnej oraz wyjaśni Ci, jak należy ją stosować.

Jak uzyskać tabletkę dzień po i kiedy można ją zastosować?

W dobie powszechnego dostępu do internetu uzyskanie tabletki dzień po nie jest skomplikowane. Z lekarzem specjalistą możesz umówić się na przykład za pośrednictwem portalu medycznego Halomed.pl. Wystarczy, że wypełnisz na stronie formularz i poczekasz na kontakt ze strony lekarza. Uzyskaną w ten sposób receptę możesz zrealizować w każdej aptece.

Istnieje wiele sytuacji, w których tabletka dzień po jest rekomendowana. Możesz ją zażyć po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia, jeśli jesteś ofiarą przemocy lub pominęłaś jedną dawkę antykoncepcji hormonalnej. Tabletki dzień po mogą być bezpiecznie stosowane przez pacjentki po 15. roku życia, u których nie występują żadne przeciwskazania zdrowotne do przyjmowania tego rodzaju preparatów.

Po zażyciu tabletki dzień po mogą pojawić się skutki uboczne w postaci: bólów głowy, wymiotów, bólów podbrzusza, biegunki i wrażliwości piersi. Jeśli zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy, niezwłocznie skonsultuj je z lekarzem.

Zobacz także: PCOS, czyli zespół policystycznych jajników

Tabletka dzień po to skuteczny sposób na zabezpieczenie się przed niechcianą ciążą. Jeśli chcesz ją szybko zdobyć, skorzystaj z usług renomowanej platformy medycznej, gdzie od razu uzyskasz niezbędną pomoc i będziesz mogła liczyć na wsparcie doświadczonych specjalistów.

Tagged with: