Szafka RTV – jaki mebel wybrać pod telewizor?

Wbrew pozorom w wielu przypadkach wybór odpowiedniej szafki pod telewizor nie jest łatwy. Jest to mebel, który powinien zostać dopasowany do metrażu i stylu aranżacyjnego pomieszczenia oraz do potrzeb mieszkańców. Podpowiadamy, jak wybrać funkcjonalną szafkę RTV do salonu.

Szafka RTV do salonu – dlaczego warto?

Opisywany rodzaj mebla cechuje się bardzo dużą funkcjonalnością. Czasy, w których telewizory znajdowały się na ławach lub we wnękach potężnych meblościanek odchodzą w zapomnienie. Szafka RTV do salonu pozwala na odczuwalną oszczędność powierzchni oraz uzyskanie estetycznego efektu aranżacyjnego. Szeroki wybór tego rodzaju mebli pozwala na dobranie modeli, które sprawdzą się tylko jako podstawa dla telewizora. Wiele szafek posiada dodatkowe półki, na których można umieścić odtwarzacz DVD, konsolę do gier lub inny nowoczesny sprzęt. Ponadto mogą być wyposażone w szuflady lub półki do przechowywania kabli, instrukcji, gazet i wielu innych rzeczy. Wiele szafek RTV występuje w parze z wieszanymi półkami, na których można umieszczać zdjęcia, bibeloty lub kwiaty doniczkowe. Innym popularnym dodatkiem są podwieszane gablotki z zamontowaną lampką ledową.

Wymiary szafki RTV

Przed zakupem odpowiedniej szafki RTV trzeba zwrócić uwagę na jej wymiary oraz na metraż pomieszczenia. Opisywany mebel ma być nie tylko estetyczny, ale i praktyczny. Zbyt duża szafka w małym salonie wprowadzi nieestetyczny nieład, podobnie będzie w przypadku niewielkiej szafki w bardzo dużym pomieszczeniu. Na początek warto zwrócić uwagę na jej wysokość. Przyjmuje się, że optymalna wartość tego parametru wynosi 50-60 centymetrów. Jeżeli telewizor znajdzie się zbyt wysoko, będzie to miało zły wpływ na wzrok widza. Dlatego ten parametr musi zostać dostosowany do gabarytów kanapy lub foteli. Ponadto warto trzymać się zasady mówiącej, że im większy tym telewizor tym szafka powinna być niższa. Kolejny istotny parametr to szerokość omawianego rodzaju mebli. Jak wspomniano, szafka nie może zajmować zbyt dużej powierzchni ściany. Poza tym powinna być szersza niż przekątna ekranu telewizor o co najmniej 5 centymetrów.

Szafki RTV znajdziesz na stronie: https://www.ordesign.pl/c/meble-rtv,125

Szafka RTV a aranżacja

Szafka pod RTV do salonu stanowi niezwykle istotny element współczesnych aranżacji. Odpowiednio dopasowana potrafi podkreślać charakter wnętrza. Z tego powodu jej estetyka nie powinna odstawać od reszty mebli znajdujących się w salonie. W przeciwnym razie będzie wprowadzała niepożądany nieład stylistyczny. W nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach można stosować kontrastujące ze sobą barwy, przykładowo szafka i inne meble mogą być czarne, a dodatki jasnoszare lub białe. Szarki w kolorze brązu lub drewna odnajdą się w klasycznych stylach, na przykład w angielskim lub rustykalnym. W przypadku osób urządzających salon od podszewki warto pamiętać, że kolor mebli powinien być uzależniony od metrażu pomieszczenia. W dużych wnętrzach sprawdzą się szafki w czarnym lub innym ciemnym kolorze. Niewielkie salony wymagają wykorzystania jasnych odcieni, co pozwoli na optyczne powiększenie salonu.

Tagged with: