Remont mieszkania – jak się za niego zabrać?

Remont mieszkania to nie lada przedsięwzięcie. Łatwo przy nim stracić nerwy i pieniądze. Nasz krótki poradnik pozwoli Ci zachować obie te rzeczy.

Samodzielny remont – zaplanuj wszystko po kolei

Myśląc o remoncie musimy wpierw oszacować nasze siły, czas, fundusze, umiejętności i narzędzia. Remontując samodzielnie najlepiej podzielić pracę na etapy. Wszystko jednak zależy od tego, co tak naprawdę chcemy zmieniać. Zdecydowanie najbardziej wymagające są łazienka i kuchnia. Ich odnowienie wiąże się z kuciem ścian, wymianą instalacji wodnej, sanitarnej i elektrycznej. Nie wszystkie te czynności można wykonać samodzielnie.

Jeśli nasz budżet na to pozwala, warto skonsultować się z projektantem wnętrz. Jego zdolności pozwolą dobrze rozplanować przestrzeń, dobrać odpowiednie materiały i ich ilość oraz oszacować koszt przedsięwzięcia.

Czynności, które warto wykonać samodzielnie i nie potrzebują wielkich umiejętności czy specjalnych narzędzi to:

  • szpachlowanie i zacieranie ścian,
  • malowanie powierzchni,
  • ułożenie paneli podłogowych,
  • montaż sanitariatów,
  • skręcanie i podwieszanie mebli,
  • skuwanie płytek.

Co potrzeba przy samodzielnym remoncie?

Jeśli umiemy majsterkować, warto podjąć się samodzielnie drobnych prac remontowych. Powyższa lista oczywiście nie wyczerpuje tematu, wszystko zależy od naszych umiejętności. Ograniczeniem są finanse, ale podjęcie się remontu na własną rękę pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy na usługach fachowców. Trzeba jeszcze zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Jednak warto pamiętać, że choć wiertarki, młotki i poziomice kosztują niemało, to posłużą przez lata i przydadzą się jeszcze nie raz. Co większy sprzęt, jak młot SDS do kucia ścian czy skuwania płytek można wypożyczyć w sklepie narzędziowym. Przy grubszych pracach przydadzą się też drabiny i rusztowania. https://www.drabiny-krause.dmn.pl/.

Samodzielny remont – czego nie zrobimy na własną rękę?

To zależy od tego, jak bardzo zaawansowana ma być rearanżacja wnętrza. Nauka kładzenia płytek ceramicznych czy szpachlowania płyt kartonowo-gipsowych może nam zająć wiele czasu. W trakcie popełnimy wiele błędów, często kosztownych. Warto więc wziąć kogoś do pomocy. Pomagierów znajdziemy w rodzinie czy wśród znajomych. Kontakty osobiste mogą też okazać się nieocenione przy pożyczaniu narzędzi. W poszukiwaniu drabin warto zaś odwiedzić sklep https://alve.pl/6-drabiny-magazynowe.

Niektóre zadania lepiej oddać fachowcom. Będą to:

  • montaż instalacji elektrycznej
  • montaż instalacji gazowej
  • klejenie płytek
  • wstawianie okien
  • tynkowanie
  • murowanie

Jak widać lista nie jest długa. O ile pierwsze dwie czynności wymagają gwarancji udzielonej przez certyfikowanego montera, tak pozostałe można próbować wykonać na własną rękę. Warto jednak pamiętać, że każda pęknięta czy źle ucięta płytka to koszt kilkudziesięciu złotych za jednostkę miary. Jak wyżej wspomniano, błędy mogą więc wiele kosztować. Nic jednak nie jest bardziej satysfakcjonujące, niż odpoczynek we własnoręcznie wykończonych wnętrzach, dlatego zachęcamy do podjęcia się drobnych prac remontowych na własny rachunek.

Tagged with: