Na co zwrócić uwagę wybierając wózek wielofunkcyjny?

Czas oczekiwania na Maleństwo to czas wielkiej radości i gorączkowych przygotowań. Jednym z dużych wyzwań, z jakimi w tym okresie mierzą się przyszli rodzice jest wybór wózka. Wózek dziecięcy to nieodłączny towarzysz pierwszych spacerów, który przez długi czas będzie Wam towarzyszyć zarówno podczas rekreacji, jak i załatwiania codziennych sprawunków. Dlatego jego wybór nie powinien być przypadkowy.

Pod względem funkcjonalności i relacji jakości do ceny na czoło oferty wózków dziecięcych już dawno wysunęły się wózki 3w1. Wózki 3w1 nazywane wózkami wielofunkcyjnymi to zestawy, których celem jest zaspokojenie podstawowych potrzeb transportowych rodziny w pierwszych miesiącach, a nierzadko także latach życia dziecka. Zestawy składają się z łupiny (pierwszego fotelika samochodowego dla dziecka), wózka głębokiego (gondoli) i wózka spacerowego. Całość opiera się na jednym stelażu, do którego w zależności od potrzeby możemy wpiąć fotelik – nosidełko, gondolę lub siedzisko spacerowe. Na co zwrócić uwagę wybierając wózek wielofunkcyjny?

Modele wielofunkcyjne: Od wersji mini do wersji maxi

Wybierając wózek wielofunkcyjny w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na jego funkcjonalność, a więc elementy wchodzące w skład zestawu. Wyróżniamy trzy podstawowe zestawy:

  • Wózki 2w1

Zestaw 2w1 składa się ze wspólnego stelaża, gondoli i siedziska spacerowego. To rozwiązanie, po które sięgają niezmotoryzowani rodzice oraz rodzice, którzy zdążyli wcześniej nabyć łupinę dedykowaną do przewozu noworodka w samochodzie (pierwszy fotelik samochodowy).

  • Wózki 3w1

Zestaw 3w1 to najpopularniejszy i najczęściej spotykany zestaw wielofunkcyjny, w skład którego wchodzą wymienione już wcześniej elementy, a więc stelaż, gondola, siedzisko spacerowe i nosidełko samochodowe (łupina). W tym miejscu warto zwrócić uwagę na fakt, iż foteliki dołączone do zestawów 3w1 najczęściej dedykowane są do użytku w pierwszych miesiącach życia dziecka. Z czasem i tak pojawi się konieczność zakupu większego fotelika samochodowego.

  • Wózki 4w1

Wariant 4w1 został dodatkowo wyposażony przez producentów w bazę do montażu fotelika w samochodzie. Jej zadaniem jest poprawa bezpieczeństwa oraz komfortu podróży.

Wózki 3w1: Czym się kierować przy wyborze?

Do niedawna wózki 3w1 były kojarzone z ciężkimi i topornymi konstrukcjami o ograniczonej mobilności. Obecnie większość z nich bazuje na lekkich aluminiowych stelażach, które po złożeniu zajmują zaskakująco mało miejsca. Dodatkowym atutem są składane elementy wyposażenia. Jeśli zależy nam na dużej mobilności zestawu z pewnością warto zastanowić się nad modelami oferującymi składaną gondolę (tak, takie modele wózków są już dostępne na polskim rynku) oraz składane siedzisko spacerowe.

Naszej uwadze nie powinny umknąć szczegóły decydujące o komforcie użytkowania zestawu. Dotyczy to zarówno komfortu małego pasażera, jak i rodzica. W sytuacji, w której między rodzicami jest duża różnica wzrostu zbawieniem okaże się teleskopowa rączka, która pozwoli na zachowanie ergonomicznej pozycji rąk podczas spaceru. Z perspektywy maluch istotna jest odpowiednia wentylacja gondoli i siedziska, a w przypadku siedziska spacerowego regulacja oparcia i podnóżka, dzięki którym wózek będzie się dopasowywać do zmieniających się potrzeb dziecka.

Tagged with: