Mata do jogi i jak ją wybrać?

Czas na jogę! To znakomity sposób na wzmocnienie całego ciała, poprawę postawy, mobilności oraz nastroju. Nic w końcu nie pomaga tak w łagodzeniu skutków stresu, jak ruch.

Przede wszystkim mata! Joga w komfortowych warunkach

Co będzie potrzebne aby rozpocząć naukę pierwszych asan? Dobre nastawianie, odpowiednie źródła (lub wsparcie instruktora) oraz oczywiście wygodna mata do jogi. W tym wpisie podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.

Rosnącej popularności jogi nie można zaprzeczać. Szczególnie podczas trwania pandemii, przebywając w izolacji, wiele osób zdecydowało się na taką formę ruchu. Dlaczego? Joga nie wymaga skompletowania kosztownego osprzętowania. Wykonywanie prostych asan nie wymaga wcześniejszego przygotowania, a nauka i wykonywania kolejnych pozycji staje się łatwiejsza z każdym kolejnym razem, gdy kładziesz się na matę.

A skoro o niej już mowa – odpowiednio dobrana mata do jogi to akcesorium, którego nie powinno zabraknąć już podczas pierwszych praktyk. Jest tak, ponieważ:

  • zadaniem maty do jogi jest amortyzowanie ciała

warstwa pianki, kauczuku lub korka zapewnia izolację od podłoża, chronić podczas ruchu kości – w szczególności kręgosłup, oraz stawy przed dyskomfortem, bólem czy urazami,

  • mata chroni przed chłodem

ćwicząc na podłodze szybko zauważysz, że podczas mniej dynamicznych ćwiczeń ciało szybko się wychładza w wyniku kontaktu z podłożem – mata ochroni nas przed przeciągami czy zimnem bijącym od posadzki,

  • mata zapewnia dobrą przyczepność

głównym zadaniem maty do jogi jest ochrona przed ślizganiem się dłoni i stóp oraz zapewnienie dobrej przyczepności podczas wykonywania asan wymagających stabilnej postawy lub balansu.

Wybieramy maty do jogi

Przy wyborze odpowiedniej maty do jogi jest jej długość, grubość oraz materiał wykonania. Każdy z tych parametrów decyduje o tym do jakiego typu praktyki dana mata będzie sprawdzać się najlepiej.

Długość maty do jogi

Większość standardowych modeli ma około 180 cm długości i od 60 do nawet 80 cm szerokości. Na początek warto wiedzieć, że mata powinna być o około 10 cm dłuższa niż Twój wzrost.

Grubość maty do jogi

To, jak gruba jest mata do jogi decyduje o naszym komforcie podczas ćwiczeń. Im grubsza, bardziej mięsista i zbita, tym lepiej. Nie znaczy to jednak, że matę można zastąpić karimatą – będzie ona ślizgać się po podłodze, przez co nietrudno o kontuzję.

W sprzedaży można znaleźć maty do jogi o grubości już o 1-2 mm, choć warto zacząć o modelu o grubości co najmniej 6-7 mm. Szeroki ich wybór znajdziesz m.in. w ofercie Sklepu Jogina. Pod uwagę warto wziąć także to, czy z matą planujesz często podróżować lub zabierać ją ze sobą na zajęcia w studiu. Wówczas bardzo gruba (a co za tym idzie, także ciężka) mata może okazać się niewygodna w transporcie.

Materiał wykonania maty do jogi

Wreszcie – materiał z jakiego wykonana jest mata do jogi. Wybierać można spośród modeli wykonanych z materiałów syntetycznych, takich jak PVC lub pianka EVA. Jeszcze kilka lat temu stanowiły one większość na rynku i były najchętniej wybieraną opcją.

Obecnie jednak rosnąca świadomość szkodliwości takich materiałów dla środowiska sprawia, że coraz więcej osób sięga zamiast tego po modele wykonane z materiałów naturalnych. Popularne są maty kauczukowe do jogi, ale także te wykonane z naturalnego korka. Za ich popularność odpowiada m.in.:

  • biodegradowalność,
  • przyjazność dla skóry (nie uczulają, nie wywołują podrażnień),
  • nie zatrzymują w sobie zabrudzeń i bakterii (jak w przypadku korka),
  • zapewniają doskonałą przyczepność, nawet gdy ciało zaczyna się pocić.

Na co postawić najlepiej? Jeśli mata ma służyć Ci przede wszystkim podczas wyjść do studia i w czasie wyjazdów, postaw na łatwość pielęgnacji i lekkość mat z syntetyków. Wśród tego grona można znaleźć coraz więcej modeli powstających z materiałów pozyskanych z recyklingu!

Jeśli wiesz, że codzienną praktykę będziesz odbywać w domowym zaciszu, sięgnij po matę wykonaną z korka lub kauczuku. Ten drugi wymaga od użytkownika nieco pielęgnacji, ale zapewnia za to znakomite warunki do nauki jogi oraz do dalszego szlifowania umiejętności. Tego typu mata, szczególnie wykonana z korka, będzie perfekcyjnym wyborem dla wszystkich alergików i osób zmagających się z podrażnieniami skóry.

Tagged with: