Krem na odparzenia – na jakie problemy może pomóc?

Nieważne czy przybiera jedynie łagodną postać, ograniczając się do kilku czerwonych plam na małej powierzchni, czy też rozległą, objawiając się czerwonymi, tkliwymi guzkami — odparzenie, bo o nim mowa, jest stanem, którego nie można ignorować. Należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki, aby skutecznie wyeliminować ten stan. W dzisiejszym artykule poruszymy kwestę tej przykrej przypadłości, z którą borykają się dzieci w pierwszych latach swojego życia, a także spora grupa dorosłych osób.

Czym jest odparzenie skóry?

Odparzenie jest zmianą na skórze powstałą w wyniku wilgoci, nadmiernej potliwości oraz ocierania się skóry o skórę lub też skóry o jakąś powierzchnię — ubranie czy pieluszkę.

Tego rodzaju przypadłość najczęściej pojawia się w takich miejscach jak pachwiny, uda, miejsca pod biustem, pachy, stopy czy wszelkiego rodzaju fałdy skórne.

Odparzenia skóry mogą mieć wieloraką postać, począwszy od niewielkich różowych plamek, poprzez łuszczący się naskórek, aż po skórę, która jest silnie zaogniona, boląca, a nawet popękana. W ostrym stadium dolegliwość przeradza się w zapalenie skóry. Grozi to także rozwinięciem się zakażenia grzybiczego lub bakteryjnego.

Kogo dotyczą odparzenia skóry?

Problem ten najczęściej pojawia się we wczesnych etapach życia malucha i zwany jest odparzeniem pieluszkowym. Odparzenia skóry towarzyszą także sporej grupie dorosłych osób. Przypadłość ta dotyczy:

  • osób z nadwrażliwą skórą i predyspozycjami do alergii
  • osób z nadwagą czy otyłością
  • osób obłożnie chorych i leżących
  • sportowców

Przyczyny pojawienia się odparzeń skórnych

Przyczyną tej przypadłości u niemowlaków jest oczywiście pielucha. Pojawia się najczęściej, gdy pieluszka jest zmieniana za rzadko, a skóra malucha ma długi kontakt z wilgocią. Mocz zawiera bowiem w swoim składzie amoniak, który przyczynia się do powolnej degradacji naskórka. Kolejną kwestią jest silniejsze ocieranie pieluszki na skutek zwiększania jej objętości. Czynnikami wyzwalającymi odparzenia pieluszkowe są między innymi: zmiana diety dziecka, choroby, przyjmowanie antybiotyków, ząbkowanie, szczepienia.

W przypadku osób dorosłych odparzenia pojawiają się na skutek ocierania spoconej skóry o skórę lub też ubranie.

Odparzenia skóry – skuteczne metody ich zapobiegania oraz leczenia

W przypadku małych dzieci, aby zapobiegać oparzeniom lub leczyć już te istniejące należy przestrzegać kilu ważnych wskazówek. Przede wszystkim regularnie zmieniać pieluszkę, a także pozwolić by skóra malucha pooddychała jakiś czas bez niej. Po wypróżnieniu należy precyzyjnie wyczyścić pupę dziecka i dopiero po jej wyschnięciu zakładać pieluszkę. Kolejną istotną kwestią jest nałożenie kosmetyku — dobrej jakości krem na odparzenia z cynkiem będzie w tym przypadku optymalny.

Krem na odparzenie zadziała wielowymiarowo. Zapobiegnie powstawaniu stanów zapalnych, pozwoli złagodzić już istniejące podrażnienia oraz zabezpieczy skórę przed kontaktem z wilgocią i pieluszką.

Także w przypadku osób dorosłych narażonych na powstawanie odparzeń lub borykających się z tą przypadłością, krem na odparzenia skórne wraz z odpowiednim oczyszczaniem skóry pozwolą skutecznie wyleczyć zaczerwienioną skórę, a także przyspieszyć regenerację naskórka. 

Sudocrem – idealny na odparzenia skóry i nie tylko

Kremem na odparzenia, który już od 90 lat towarzyszy mamom maluszków, a także wielu osobom dorosłym jest Sudocrem. Jest to specyfik, o wszechstronnym działaniu: osuszającym, przeciwzapalnym, ściągającym, antyseptycznym, a także przeciwświądowym. Już po chwili od aplikacji przynosi ulgę, a także zmniejsza zaczerwienienie skóry. Sudocrem stosowany regularnie pozwala skutecznie zapobiegać powstawaniu odparzeń skórnych zarówno u niemowlaków, jak i osób dorosłych.

Warto podkreślić, iż zawarty w nim tlenek cynku został dokładnie przebadany i jest rekomendowany przez ekspertów jako środek leczący odparzenia i zapalenia skóry we wszystkich grupach wiekowych i może być bezpiecznie stosowany nawet w przypadku najmłodszych dzieci. Sudocrem świetnie radzi sobie z odparzeniami  bez względu na ich przyczynę.

Kolejnym istotnym składnikiem Sudocremu jest lanolina, tworzy cieniutką warstwę na powierzchni skóry. Warstwa ta skutecznie zapobiega utracie wody z naskórka, wnikaniu drażniących substancji oraz dodatkowo wspomaga jego regenerację.

Jak stosować krem na odparzenia?

Sudocrem polecany jest już od pierwszego dnia życia. Należy stosować go wyłącznie na dobrze oczyszczoną i suchą skórę. Na tak przygotowaną powierzchnię nakładamy cienką warstwę kremu. Zabieg przeprowadzamy przy każdej zmianie pieluszki u malucha i kilka razy w ciągu dnia u osoby dorosłej.

Tagged with: