Jakie fajne filmy dla dzieci możemy polecić?

Najlepsze bajki animowane, które zachwycą dzieci i dorosłych

Wybór odpowiedniego filmu dla dzieci to nie tylko kwestia wieku i tematyki, ale także wartości, jakie niesie za sobą historia. Rodzice coraz częściej poszukują tytułów, które są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale również uczą, wzruszają i rozwijają wyobraźnię. Wśród animacji zdecydowanie królują produkcje wytwórni Pixar, Disney oraz DreamWorks. To nie tylko klasyka gatunku, ale też tytuły, które bawią całe pokolenia.

„Coco” (2017) – animacja od Disneya i Pixara, która łączy piękne kolory, kulturę Meksyku i temat pamięci o zmarłych. Film nie tylko zachwyca oprawą graficzną i muzyką, ale też porusza ważne wartości rodzinne i tożsamość. Świetna propozycja dla dzieci powyżej 7 roku życia, ale również dla rodziców.

„Kraina lodu” (2013) i „Kraina lodu II” – Elsa i Anna skradły serca milionów dzieci na całym świecie. Silne bohaterki, wątek siostrzanej relacji, magia i muzyka – to elementy, które sprawiają, że te filmy nie wychodzą z mody.

„W głowie się nie mieści” (2015) – film, który w bardzo przystępny sposób tłumaczy dzieciom, czym są emocje. Radość, Smutek, Strach, Gniew i Odraza – każda z emocji ma coś ważnego do powiedzenia. Film ceniony przez psychologów dziecięcych za wartość edukacyjną.

„Zaplątani” (2010) – nowoczesna wersja klasycznej baśni o Roszpunce. Piękne piosenki, sympatyczni bohaterowie, humor i historia o odnajdywaniu siebie. Dla młodszych dzieci i fanów klasycznej animacji Disneya.

„Shrek” (2001) – ponadczasowy hit studia DreamWorks, który z przymrużeniem oka podchodzi do klasycznych bajek. Mnóstwo humoru, ciekawi bohaterowie i przesłanie o akceptacji siebie takim, jakim się jest. Idealny zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Przeczytaj też:  Czy krzyczenie na kogoś jest grzechem? Moralna ocena gniewu i agresji słownej

Filmy familijne z przesłaniem – propozycje na wspólny seans

Nie wszystkie filmy dziecięce muszą być animacjami. Dobrze zrealizowane filmy aktorskie dla całej rodziny również potrafią dostarczyć wzruszeń, śmiechu i refleksji. To świetna okazja do spędzenia czasu razem i rozmowy z dzieckiem o tym, co zobaczyło na ekranie.

„Paddington” (2014) i „Paddington 2” (2017) – opowieść o sympatycznym niedźwiadku z Peru, który trafia do Londynu. Łączy elementy humorystyczne, przygodowe i emocjonalne. Ciepły, wzruszający film o rodzinie, uprzedzeniach i empatii.

„Cudowny chłopak” (2017) – historia chłopca z deformacją twarzy, który po raz pierwszy trafia do szkoły. Film uczy akceptacji, empatii i siły rodzinnych więzi. Rekomendowany dla dzieci w wieku szkolnym.

„Sekretne życie zwierzaków domowych” (2016) – zabawna i dynamiczna historia z życia domowych pupili, które po wyjściu właścicieli z domu wiodą zupełnie inne, pełne przygód życie. Świetna rozrywka z wartościami o przyjaźni i lojalności.

„Matylda” (1996) – klasyka w reżyserii Danny’ego DeVito na podstawie książki Roalda Dahla. Opowieść o mądrej dziewczynce z niezwykłymi zdolnościami. Film uczy, że nie warto oceniać po pozorach i że siła tkwi w wiedzy i dobroci.

„Krzysiu, gdzie jesteś?” (2018) – nostalgiczna podróż do świata Kubusia Puchatka, który powraca do dorosłego Krzysia, by przypomnieć mu o dziecięcej radości i beztrosce. Idealny film na rodzinny wieczór z przesłaniem o tym, co naprawdę ważne.

Bajki edukacyjne i przyrodnicze – dla ciekawych świata

Rodzice coraz chętniej sięgają po filmy, które oprócz rozrywki poszerzają wiedzę dzieci o świecie, rozwijają wyobraźnię i wzbudzają ciekawość. Na popularności zyskują produkcje edukacyjne, które w przystępny sposób opowiadają o naturze, nauce i historii.

„Planeta Ziemia” (seria BBC) – pięknie zrealizowane dokumenty przyrodnicze, które pokazują niezwykłe zjawiska natury, zwierzęta i ekosystemy. Narracja w prostym języku, imponujące zdjęcia i walor edukacyjny. Świetne dla dzieci w wieku szkolnym.

„Było sobie życie” – kultowy francuski serial animowany z lat 80., który wyjaśnia w przystępny sposób działanie organizmu człowieka. Dzięki niemu dzieci poznają budowę ciała, układ krwionośny, odpornościowy i nerwowy.

Przeczytaj też:  Tapeta w flamingi - egzotyczny akcent w aranżacji wnętrz

„Nasza planeta” (Netflix) – seria dokumentalna z narracją Davida Attenborougha, pokazująca zależności w świecie natury, wpływ człowieka na środowisko i piękno naszej planety. Pomaga budować wrażliwość ekologiczną.

„Wall-E” (2008) – choć to animacja, ma ogromną wartość edukacyjną. Przedstawia przyszłość Ziemi zanieczyszczonej przez ludzi i robota, który stara się ją uratować. Skłania do refleksji nad konsumpcjonizmem i troską o środowisko.

Filmy o emocjach i relacjach – dla lepszego rozumienia siebie i innych

Dzieci nie zawsze potrafią nazwać to, co czują. Dlatego filmy, które uczą nazywania emocji, budowania relacji i empatii, stają się coraz ważniejszym narzędziem wychowawczym. Przemyślane historie oswajają z lękiem, stratą, zazdrością czy przyjaźnią.

„Mały Książę” (2015) – piękna animacja inspirowana książką Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. To opowieść o przyjaźni, dorastaniu i utracie dziecięcej wrażliwości. Wzruszająca i pełna symboliki.

„Odlot” (2009) – historia staruszka, który spełnia marzenie życia, lecąc balonami do Ameryki Południowej. Film uczy o miłości, stracie i tym, że nigdy nie jest za późno na przygodę.

„Luca” (2021) – opowieść o przyjaźni dwóch chłopców skrywających swoją prawdziwą tożsamość. W tle pojawia się temat odmienności, akceptacji i przełamywania uprzedzeń. Urocza animacja o dojrzewaniu i marzeniach.

„Dom” (2015) – film o nietypowej przyjaźni dziewczynki i kosmity, którzy razem uciekają przed niebezpieczeństwem. Pełna humoru historia o szukaniu swojego miejsca na Ziemi i akceptacji.