Dlaczego wybór odpowiedniego biustonosza ma znaczenie? O zdrowiu i komforcie.

Wśród wielu osób istnieje przekonanie, że jedyną funkcją stanika jest podtrzymanie biustu i jego subtelne podkreślenie. Tymczasem źle dobrany biustonosz powoduje m.in. wady postawy. Jest też odpowiedzialny za ból w obrębie kręgosłupa. Jeśli dobrze dopasujesz stanik do swojego ciała – jego budowy i wielkości piersi, skutecznie odciążysz ramiona oraz barki. Tym samym zapewnisz sobie ulgę i wygodę podczas codziennego użytkowania. Zadbasz też o zdrowie swojego kręgosłupa.

Co to znaczy: dobrze dobrany biustonosz?

Kwestia wyboru biustonosza, tak często pomijana przez kobiety, jest ważniejsza, niż może się wydawać. Rolą biustonosza jest odciążenie barków, ramion i kręgosłupa. To szczególnie ważne u kobiet o większych piersiach. Mało która z nas zdaje sobie sprawę, że nieodpowiedni stanik może powodować uciążliwe, długotrwałe bóle kręgosłupa. Jednocześnie sposób, jak wybrać dobry biustonosz, wpływa na wygląd piersi i kondycję mięśni.

Utrzymanie biustu we właściwym miejscu zapobiega ich obwisaniu. Wpływa to z jednej strony na estetykę, prezencję sylwetki i samopoczucie. Z drugiej zapewnia optymalne oparcie dla tkanek piersiowych, które dzięki temu nie są ściągane w dół. Wiedza, jak wybrać odpowiedni biustonosz, jest szczególnie ważna w przypadku regularnej aktywności fizycznej. To właśnie podczas uprawiania sportu mięśnie piersi są szczególnie narażone na urazy. Stanik ma więc zapewnić też dobrą stabilizację biustu.

Dobrze dobrany biustonosz powinien spełniać te wszystkie funkcje. Dodatkowo powinien także być wygodny i elegancki.

Konsekwencje noszenia źle dobranego biustonosza

Na efekty noszenia źle dobranego biustonosza nie trzeba długo czekać. Pierwsze objawy noszenia zbyt małej bielizny zauważysz już wkrótce. Będą to otarcia i odciskanie się na ciele poszczególnych elementów stanika. W niedługim czasie możesz też zacząć skarżyć się na bóle kręgosłupa, głowy, a nawet żołądka. Dzieje się tak, ponieważ zbyt duży rozmiar miseczki nie ma możliwości prawidłowego podtrzymania piersi. W efekcie biust ciągnie w dół, powodując nadmierne obciążenie dla kręgosłupa. Z kolei ucisk spowodowany przez zbyt mały obwód stanika będzie powodował bóle żołądka czy głowy.

Dlatego, jeśli nie masz pewności, jaki rodzaj biustonosza będzie najlepszy dla Ciebie – biustonosz półusztywniany, miękki czy może typu push-up – lepiej zapytaj o radę profesjonalną brafitterkę. Dzięki jednej z nich – brafitterce z Esotiq, Aleksandrze Mierzejewskiej – mógł powstać ten artykuł.

Co wpływa na wygodę dobrze dobranego biustonosza?

Na wygodę stanika wpływa przede wszystkim jego konstrukcja, a także dopasowanie do budowy ciała i kształtu oraz wielkości piersi. Najważniejsze jest zadbanie o:

  • właściwy rozmiar: nie tylko obwód, ale również rozmiar miseczki,
  • odpowiednią konstrukcję stanika i dopasowanie jego rodzaju do indywidualnych potrzeb, w tym do wielkości i kształtu piersi (chodzi tu również o szerokość i rozstaw ramiączek),
  • dodatkowe elementy, takie jak wkładki z gąbki, podtrzymujące dodatkowo biust,
  • materiał, z jakiego jest uszyty stanik,
  • regulację,
  • jakość wykonania bielizny, brak niedoróbek czy odstających szwów.

Mając to na względzie, warto pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Nawet ulubiony stanik w końcu się zużyje. Z czasem może zacząć się odkształcać i tracić swoje właściwości. Dobrze jest więc wiedzieć, kiedy przychodzi moment na pożegnanie z nim. Więcej informacji na ten temat przygotowaliśmy w osobnym artykule.

Przeczytaj także: Kiedy powiedzieć biustonoszowi „do widzenia”: oznaki, że czas na nowy model. To równie ważne, jak wiedza, jak wybrać odpowiedni biustonosz.

Jak wybrać odpowiedni biustonosz?

Nie każda z nas od razu będzie wiedzieć, jaki rodzaj stanika i wielkość miseczek będzie najwłaściwsza. Dlatego szczególnie na początku warto skorzystać z pomocy profesjonalnej brafitterki. Dzięki niej dowiesz się, jak prawidłowo dobierać bieliznę do swojego kształtu ciała. To najlepszy punkt wyjścia dla późniejszych, samodzielnych zakupów.

To, jak będziesz wybierać biustonosz, zależy od Twoich potrzeb. Powinnaś uwzględnić wielkość biustu i jego rozmiar. Dobrze jest też dopasować rodzaj stanika do trybu życia. Jeśli jesteś aktywna i często uprawiasz sport lub jesteś w ciągłym biegu, konstrukcja bielizny powinna dawać piersiom prawidłowe podparcie.

Jak wybrać rozmiar biustonosza i jego miseczkę?

Podstawą, jak wybrać rozmiar biustonosza, jest dopasowanie jego rozmiaru. Do tego potrzebne jest obliczenie obwodu pod biustem i porównanie go z tabelką rozmiarów. Warto to zrobić przed złożeniem zamówienia. Każdy producent ma bowiem swoją własną rozmiarówkę. Prawidłowo dopasowany obwód nie będzie powodować ucisku pod biustem.

Równie ważna jest kwestia, jak wybrać miseczkę biustonosza. Odpowiednia będzie rozdzielać piersi. Miseczki powinny być na tyle duże, aby objęły w pełni całe piersi. W dobrze dopasowanych modelach będą kończyć się zawsze w połowie pachy.

W uzyskaniu odpowiedniego podparcia kluczowe są też regulowane ramiączka. To dzięki nim można ustawić miseczki tak, aby nieco podnosiły biust.

Podsumowanie: dlaczego trzeba zadbać o wybór dobrze dobranego biustonosza?

Zadbanie o wybór dobrze dobranego biustonosza jest kluczowe nie tylko dla codziennej wygody, ale i zdrowia. Nieprawidłowa konstrukcja czy zły rozmiar będą powodem różnych schorzeń i źródłem dolegliwości bólowych. Stanik musi dawać piersiom optymalne podparcie, odciążając kręgosłup, ramiona oraz barki.

Jeśli masz problem z samodzielnym dopasowaniem do siebie rodzaju stanika, poproś o pomoc profesjonalną brafitterkę.

Tagged with: