Dlaczego bieganie to sport idealny?

Twój umysł i ciało domagają się aktywności fizycznej? Nie chcesz komplikować sprawy zakupem drogiego sprzętu, na który i tak nie masz miejsca w domu? W takim razie w Twoim przypadku idealną formą wysiłku fizycznego może się okazać bieganie. Dlaczego jest to sport idealny?

Po pierwsze: pomaga zachować prawidłową wagę

Siedzący tryb życia, nadmiar obowiązków oraz sięganie po niezdrowe przekąski mogą w krótkim czasie zaowocować nadwagą, a w dłuższej perspektywie nawet otyłością. Problemy te nie mają natury wyłącznie estetycznej, związanej z samoakceptacją, ale także przenoszą się na komplikacje zdrowotne. Regularne bieganie pozwala spalić sporo kalorii (godzina takiego ruchu to co najmniej 300-500 kcal mniej). Poza tym taka forma aktywności umożliwia podkręcenie metabolizmu, co przekłada się na mniejsze ryzyko pojawienia się nadmiaru kilogramów w przyszłości.

Po drugie: jest sportem o niskim progu wejścia

Większość sportów wymaga zastosowania profesjonalnego sprzętu, nierzadko dostępnego wyłącznie na siłowni. Nawet jeśli można zakupić go i trenować w zaciszu domowym, jego nabycie wiąże się z wydaniem sporych kwot oraz zagraceniem pomieszczenia. Bieganie jest mało wymagające pod tym względem i na starcie wymaga od Ciebie niewielkich nakładów finansowych. Z całą pewnością przyda Ci się dobra para butów do biegania, przewiewna koszulka i wygodne legginsy damskie. W sezonie letnim to by było na tyle. Jesienią i zimą warto do tego zestawu dołożyć czapkę i kurtkę.

Po trzecie: rozładowuje stres

Przewlekły stres to prawdziwa zmora naszych czasów. Jesteśmy mu poddawani w szkole, w pracy i w domu. Wymagania rosną, a ani sił, ani doby nie przybywa. Dlatego też należy nauczyć się radzenia sobie z tym niekorzystnym czynnikiem, na przykład poprzez rozpoczęcie regularnych treningów. Ruch na świeżym powietrzu prowadzi do uwolnienia się endorfin, a te z kolei znakomicie odprężają, relaksują i rozluźniają.

Po czwarte: zmniejsza poziom ciśnienia

Nadciśnienie tętnicze to, niestety, powszechniejszy problem, dotykający coraz młodszej grupy pacjentów. Nieleczone może prowadzić do bardzo poważnych kłopotów z układem krążenia, takich jak zawał czy udar. Podejmowane w miarę regularnie bieganie pozwala obniżyć i unormować poziom ciśnienia tętniczego. Przy okazji sport ten dotlenia organizm, wpływając korzystnie na pracę serca mięśniowego, płuc i wszystkich organów.

Po piąte: daje bardziej atrakcyjną sylwetkę

Mniej kilogramów do dźwigania to nie tylko zdrowszy kręgosłup i stawy, ale również bardziej atrakcyjny wygląd. Nie bez przyczyny biegacze mają szczupłą sylwetkę i mniejsze obwody w pasie. Mniejszy poziom tkanki tłuszczowej przekłada się na bardziej wysportowane i zdrowo wyglądające ciało, co daje wyższy poziom zadowolenia z siebie.

Po szóste: umożliwia lepszy sen

Dotleniony, zrelaksowany organizm ma mniejsze problemy z zasypianiem, przez co rano jest bardziej wypoczęty i pełen energii. Biegacze rzadziej niż osoby nieaktywne fizycznie uskarżają się na bezsenność i związane z nią – w perspektywie długoterminowej – spadki nastroju czy motywacji.

Tagged with: