Zajęcza warga jest potoczną nazwą schorzenia, którym jest rozszczep podniebienia czy też wargi. Choroba ta jest bardzo poważną rozwojową wadą, której konsekwencją są zaburzenia liczne. Zajęcza warga dotyka prawie na rok 800 noworodków w naszym kraju. Fachowcy nie wskazują na przyczyny jednoznaczne wystąpienia tej choroby, a jedynym sposobem leczenia jest po prostu operacja.
Definicja
Zajęcza warga to rozszczep wargi czy też podniebienia należy do wad rozwojowych wrodzonych. Rozszczep podniebienia to szczelina, które występuje w miejscu, w których warga podczas procesu kształtowania się, nie zarosła się całkowicie. Zajęcza warga to występująca najczęściej dysfunkcja, która jest zlokalizowana w obrębie ust.
Do rozszczepu wargi dochodzi podczas płodowego rozwoju. Dokładnie jest to między czwartym a siódmym tygodniem ciąży. Rozszczepienie podniebienia ma natomiast miejsce pomiędzy piątym a dwunastym tygodniem życia płodu.
Przyczyny zajęczej wargi
Specjaliści nie wskazują jednej przyczyny dokładnej odpowiedzialnej za rozwój wargi zajęczej. Przytaczaną najczęściej przyczyną powstawania wargi zajęczej są genetyczne czynniki. Ponadto na powstawanie wargi zajęczej wpływać mogą również zewnętrzne czynniki czy też czynniki środowiskowe, wśród których wymieniamy: palenie tytoniu, wiek rodziców, przyjmowanie niektórych leków, nadużywanie alkoholu, częsty kontakt z chemikaliami, zachorowanie podczas ciąży na różyczkę, nieodpowiednia dieta mamy, wykonywanie badań rentgenowskich, nadwaga w okresie ciąży czy też stres nadmierny.
Poza przyczynami powyższymi wargi zajęczej zwraca się również uwagę na niewydolność nerek, cukrzycę czy też problemy z krążeniem u matki przyszłej, a także uszkodzenie budowy białka plemnika u ojca przyszłego.
Diagnostyka zajęczej wargi
Rozszczep wargi zostać może zdiagnozowany podczas badania USG podczas wizyty rutynowej. Zajęcza warga najczęściej jest rozpoznawalna w okolicach dwudziestego drugiego tygodnia ciąży. Jeśli u dziecka rozpoznany zostaje rozszczep warki czy też podniebienia, rodzice razem z prowadzącym lekarzem w sposób szczególny powinni się przygotować do porodu. Wiąże się to bezpośrednio z faktem, że w przypadku genetycznych wad, podczas porodu występują często komplikacje. Rozwojowe wady w obrębie twarzoczaszki związane są silne z takimi nieprawidłowościami jak odklejenie się przedwczesne łożyska czy też pęknięcie przedwczesne płodowych błon.
Na pewno jest to poważne schorzenie, ale można zoperować defekt i cieszyć się powrotem do normalności.