Ćwiczenia na klatkę piersiową – rozpiętki

Rozpiętki są jednym z najpopularniejszych ćwiczeń wykonywanych na siłowniach, salach fitness oraz w domach. Angażuje ono zarówno większe, jak i mniejsze mięśnie klatki piersiowej, wpływając na ich rozrost. Dlaczego warto wykonywać rozpiętki i jak wygląda prawidłowa technika?

Rozpiętki są ćwiczeniem, które bez problemu wykonamy nawet w zaciszu domowym. Wymaga ono jedynie posiadania hantli oraz odpowiednio wysokiej ławeczki. Oczywiście nie możemy go traktować jako jedynego treningu na klatkę piersiową, ponieważ nasze mięśnie potrzebują zróżnicowanej aktywności. Rozpiętki są chętnie wykonywane zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Wpływają pozytywnie na wygląd klatki piersiowej, co w przypadku kobiet jest bardzo istotne niezależnie od wieku. Przed przystąpieniem do wykonywania tego ćwiczenia, należy zapoznać się z jego prawidłową techniką, aby trening nie zakończył się kontuzją.

Jak poprawnie wykonywać rozpiętki?

To ćwiczenie może wykonywać tak naprawdę każdy. Kluczowe jest zapoznanie się  z poprawną pozycją, zakresem ruchów oraz dobranie odpowiedniego ciężaru. Na samym początku warto zacząć od najmniejszych obciążeń, aby w większej mierze skupić się na prawidłowej technice.

Na stronie https://www.budujmase.pl/atlas/klatka-piersiowa/rozpietki.html zostały krok po kroku przedstawione szczegóły decydujące o efektywnym treningu włączającym rozpiętki. Podstawowy rodzaj tego ćwiczenia wykonujemy w pozycji leżącej na ławeczce. Musimy pilnować, aby głowa, plecy i pośladki w pełni przylegały do ławki, a stopy dotykały podłoża. Unosząc i opuszczając ręce w obrębie klatki piersiowej, należy cały czas pamiętać o ich napinaniu. Niekontrolowane opadanie rąk może skutkować nie tylko mało efektywnym treningiem, ale też niebezpiecznym urazem.

Atlas ćwiczeń – niezbędnik każdego sportowca

Jeśli poznałeś już poprawną technikę wykonywania rozpiętek, to zachęcamy do przetestowania innych rodzajów tego ćwiczenia oraz skorzystania z poradnika, jakim jest atlas ćwiczeń. Znajdują się tam różne możliwe warianty tego treningu, takie jak rozpiętki  z wykorzystaniem gum oporowych, na maszynie butterfly lub z użyciem wyciągów górnych  i dolnych.

Rozpiętki – korzyści z wykonywania ćwiczenia

Efektywny trening klatki piersiowej, uwzględniający rozpiętki, skutkuje rozrostem tkanek mięśniowych mniejszych i większych. Ten wysiłek fizyczny jest najbardziej odczuwalny dla takich mięśni jak:

  • mięsień piersiowy większy,
  • mięsień piersiowy mniejszy,
  • mięsień naramienny,
  • mięsień dwugłowy ramienia.

Mimo tego, że rozpiętki są traktowane jako jeden z elementów treningu klatki piersiowej, to angażują one do pracy również ramiona i obręcz barkową. Ruch polegający na odwodzeniu hantli do boku zwiększa mobilność stawu ramiennego. Ćwiczenie to jest również idealne dla osób z wadą postawy, ponieważ niweluje występowanie przykurczy klatki piersiowej.

Rozpięki są uznawane za jedno z lepszych ćwiczeń funkcjonalnych, które wpływa na prawidłową postawę oraz rozrost mięśni górnych partii ciała. Znajdź swój ulubiony wariant tej aktywności i ciesz się efektami.

Tagged with: