Święta to magiczny czas, który każdy chciałby spędzić w gronie rodziny lub najbliższych znajomych. Wystawne obiady, a także wigilijna wieczerza, wiążą się jednak z koniecznością przygotowywania skomplikowanych potraw, co pochłania masę czasu. Jest więc sporo osób, które, chcąc się w pełni cieszyć świąteczną atmosferą, decydują się na za zamówienie gotowego jedzenia. Catering na święta staje więc coraz modniejszy. Nic dziwnego, że właściciele lokali gastronomicznych, ale także przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność często decydują się na włączenie takiej usługi do swojej oferty.
W co zapakować jedzenie na święta, czyli z czego wybierać?
Firmy cateringowe przygotowują zazwyczaj szerokie świąteczne menu, uwzględniając zarówno wszystkie tradycyjne potrawy, jak i te mniej typowe, stanowiące ciekawą odmianę dla wszystkich, którzy co roku wybierali polską kuchnię. Osobną kwestię stanowi jednak sposób „serwowania” tych potraw klientom. W co zapakować jedzenie na święta, by klienci byli zadowoleni, a posiłki dojechały na miejsce ciepłe lub były odpowiednio przygotowane do podgrzania?
Do przygotowania świątecznej „oferty pudełkowej” niezbędne będą specjalne opakowania cateringowe dostępne na przykład w sklepie internetowym https://unipack.pl/sklep/opakowania-cateringowe/. Mają one za zadanie umożliwiać szybkie i sprawne zamknięcie w nich poszczególnych dań. Pudełka tego rodzaju są projektowane w taki sposób, by można w nich przewozić zupy, sosy, wszelkiego rodzaju farsze czy sałatki i nie bać się, że coś się wyleje bądź wysypie. Danie złożone z kilku różnych elementów można zapakować w opakowania dzielone (na przykład trójdzielne). Mają one osobne miejsce na każdą z rzeczy (sprawdzą się także w przypadku przewozu kilku rodzajów sałatek czy surówek – do pojedynczej wystarczy specjalna miseczka). Do sosów można z kolei wybrać małe, szczelnie zamykane pojemniczki.
Warto wiedzieć, że niektóre spośród opakowań do cateringu można włożyć razem z zawartością do mikrofalówki i bezpiecznie podgrzać.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze opakowań?
Przeglądając różne rodzaje opakowań cateringowych, należy zwrócić uwagę na ich funkcjonalność. Warto zadać sobie pytanie – czy na pewno będzie się z nich wygodnie korzystać? Czy chciałoby się z nich samemu jeść? Trzeba też sprawdzić, czy dania, pakowane w wybrane pojemniczki, utrzymują swoją świeżość (to podstawa w przypadku każdego cateringu, a co dopiero tak wyjątkowego, jak ten, przygotowywany z okazji świąt). Warto zadbać także o różnorodność. Inwestować w pojemniki dwudzielne, trójdzielne i te niedzielone, aby w ten sposób zyskać możliwość przewożenia bardzo różnych dań, także takich złożonych z kilku elementów, które nie każdy jedzący chciałby łączyć.
Catering na święta – zrób coś, by nie był „zwyczajny”
Jak wiadomo, świętom towarzyszy atmosfera niezwykłości. Dobrym pomysłem może się okazać wykonanie miłego gestu w stronę klientów i zrobienie czegoś, by oferowany przez naszą firmę catering na święta nie był całkiem taki jak ten, serwowany w innym czasie. Można zastanowić się na przykład nad ozdobieniem opakowań. W niektórych firmach można zamówić gotowe pudełka z wybranym nadrukiem (na przykład świątecznym motywem, jak choinka, wieniec ozdobny, głowa Mikołaja czy dzwoneczki). Można też samodzielnie opisać pudełka, wykorzystując, chociażby hasło „Wesołych świąt!”. Innym sposobem będzie natomiast dorzucenie do zamówienia kartki ze świątecznymi życzeniami. Każdej osobie, która odbierze taką przesyłkę, na pewno zrobi się cieplej na sercu.
Gdzie można zaopatrzyć się w opakowania do cateringu?
Zaopatrzenie się w opakowania do cateringu nie powinno nastręczyć kłopotów. Zamiast szukać lokalnych sklepów, warto przejrzeć oferty hurtowni, gdzie ceny całych zestawów takich opakowań będą znacznie korzystniejsze niż w sprzedaży detalicznej. Najwygodniej natomiast będzie skorzystać z ofert hurtowni działających online – wówczas całe zamówienie zostanie bezpiecznie dostarczone pod wskazany przez zamawiającego adres.