Boazeria pomalowana na szaro to świetny pomysł na odnowienie starej boazerii

Coraz to więcej osób woli odnowić swoją starą boazerię zamiast ją zrywać ze ściany. Jest to szybkie oraz także oszczędne rozwiązanie, które odsuwa plany remontu pracochłonnego. Na dodatek pozwala nam odmienić wnętrze i to nie do poznania. Pod warstwą lakier pożółkłego kryje się piękne drewno naturalne. Wystarczy, że zdecydujemy się na nowe wykończenie. Świetnym pomysłem jest boazeria pomalowana na szaro.

Jaką metodę renowacji wybrać?

Wiemy już, że boazeria pomalowana na szaro to świetny pomysł. Teraz przyjdzie nam wybrać odpowiednią metodę renowacji. W sklepach mamy do wyboru wiele produktów do drewna, które się od siebie różnią właściwościami, rodzajem zastosowania czy też ceną. Zanim podejmiemy decyzję, warto się im przyjrzeć nieco bliżej.

Malowanie boazerii na kolor jest rozwiązaniem najczęściej wybieranym. Farba kryjąca do drewna pozwala nam na uzyskanie jednolitej oraz gładkiej powierzchni, bez widocznych przebarwień czy też rysunków słojów. Najlepiej się sprawdzają odcienie jasne, dzięki którym pomieszczenie będzie wyglądało na większe i traci samo podobieństwo do grobowca ponurego. Bardzo ważny jest nie tylko kolor farby, ale także jej rodzaj. Należy zwrócić uwagę na skład, trwałość, konsystencję oraz także przyczepność produktu.

Akrylowa farba

Gdy planujemy renowację swojej starej boazerii, to możemy sięgnąć śmiało po akrylowe farby do drewna. Koniecznie powinniśmy unikać emulsyjnych farb, które są przeznaczone do malowania sufitów oraz ścian. Akrylowe emalie do drewna zapewniają bardzo dobre krycie, są wydaje, gęste oraz się bardzo łatwo rozprowadzają. Aby móc uzyskać powłokę gładką bez żadnych prześwitów, wystarczy na boazerię nałożyć dwie warstwy farby. W przypadkach skrajnych mogą to nawet być trzy warstwy.

Malowanie boazerii akrylową arbą wymaga przygotowania odpowiedniego. Okładzina koniecznie musi być czysta, sucha oraz gładka. Należy ją umyć starannie, odtłuścić, zmatowić ściernym papierem oraz także odpylić. Jeśli zauważymy dziury niewielkie oraz ubytki, to je uzupełniamy przy pomocy szpachlowej masy do drewna. Poza tym zastosować możemy jeden z preparatów gruntujących, które są dostępne na rynku. W taki sposób zapewnimy farbie o wiele lepszą przyczepność oraz zwiększymy samą trwałość powłoki. Musimy pamiętać o tym, aby wybrać produkt, który jest zalecany przez producenta oraz który łączony może być z emalią zakupioną przez nas.

Będziemy pod wrażeniem jak można odświeżyć swoją boazerię. Naprawdę efekt będzie piorunujący. Na pewno będziemy zadowoleni.