Soczewki kontaktowe a zapalenie spojówek – jak uniknąć ryzyka zakażenia?

Obecnie wiele osób decyduje się na noszenie szkieł kontaktowych. Stanowią one prosty i dyskretny sposób na poprawę ostrości widzenia, a także zniwelowanie różnorodnych wad, które pojawiają się w obrębie aparatu wzroku. Zdarza się jednak, że stan zapalny w obrębie spojówek nasila się w momencie założenia szkieł. Wobec tego, jak można nosić soczewki przy stanie zapalnym spojówek, a jednocześnie uniknąć ryzyka zakażenia?

Stan zapalny spojówek – czy można nosić soczewki?

Choroby oczu o podłożu alergicznym są wyjątkowo problematyczne. Przykładem jest tutaj zapalenie spojówek, które objawia się uporczywym pieczenie, swędzeniem, łzawieniem, a także przekrwieniem gałek ocznych. Zapalenie oka jest dość poważnym stanem, w przypadku którego priorytetem jest zminimalizowanie ryzyka infekcji wtórnej. Dawniej można było spotkać się z opiniami, które jasno wskazują na to, że tego typu choroby oczu wykluczają noszenie szkieł kontaktowych. Jednak nie jest to stwierdzenie zasadne. Przy odpowiednim doborze szkieł, a także pielęgnacji, zapalenie spojówek nie jest przeszkodą na drodze do noszenia soczewek.

Jak uniknąć zakażenia podczas noszenia soczewek przy stanie zapalnym spojówek?

Zapalenie spojówek nie tylko powoduje szereg problematycznych dolegliwości, ale także zwiększa podatność oka na różnorodne infekcje i inne choroby oczu. Właśnie z tego powodu, podczas noszenia szkieł kontaktowych konieczne jest zachowanie odpowiedniej ostrożności, a także konieczne jest przestrzeganie pewnych standardów.

Jakie soczewki można nosić przy stanie zapalnym spojówek?

Zapalenie spojówek jest najczęściej powodowane przez alergeny lub inne, drażniące czynniki zewnętrzne. W przypadku, kiedy zapadła decyzja o noszeniu szkieł kontaktowych, warto wybierać modele jednodniowe. Dlaczego? Z prostych powodów:

  • soczewki jednodniowe wymienia się każdorazowo po użyciu, co znacznie zwiększa standardy higieniczne;
  • soczewki jednodniowe wyrzuca się po użyciu – nie trzeba dezynfekować ich wpłynie, który może dodatkowo podrażnić wrażliwe oczy;
  • soczewki jednodniowe zmniejszają ryzyko tego, że bakterie i patogeny, które osadziły się na ich powierzchni, trafią bezpośrednio do oka.

Choroby oczu, jak wspomniane już alergiczne zapalenie spojówek nie wykluczają noszenia soczewek. Trzeba jednak je odpowiednio dobrać.

Pielęgnacja soczewek a stan zapalny spojówki

Podczas noszenia soczewek jednodniowych, ryzyko rozwoju infekcji zostanie zminimalizowane. Jednak zapalenie spojówek wymaga jeszcze dokładniejszej pielęgnacji. Warto pamiętać, by dezynfekować ręce przed każdym założeniem i zdjęciem soczewek. Dzięki temu bakterie z dłoni nie będą mieć kontaktu z powierzchnią oka.

Stan zapalny spojówek a soczewki – jak minimalizować podrażnienia?

Zapalenie spojówek doprowadza do pojawienia się podrażnień na powierzchni gałki ocznej. Tego typu choroby oczu wymagają włączenia odpowiednich preparatów, które pozwolą je neutralizować. Podczas noszenia soczewek, osoby z zapaleniem spojówek mogą doraźnie stosować łagodząco-nawilżające krople do oczu. One również znacznie ograniczą ryzyko rozwoju infekcji.

Tagged with: