Skrzywienia kręgosłupa mogą być fizjologiczne lub patologiczne. Pierwsze z nich wynika z esowatej budowy kręgosłupa, a drugie są wtedy, kiedy naturalne krzywizny ulegają pogłębieniu bądź zniesieniu. Jakie są rodzaje skrzywień i czy można je leczyć?
Naturalne krzywizny kręgosłupa
Współistnieją dwa wygięcia: kifoza, czyli i wygięcie kręgosłupa ku tyłowi i lordoza – wygięcie kręgosłupa ku przodowi. Występują one naprzemiennie. Oznacza to, że kręgosłup rozpoczyna lordoza szyjna, następnie kifoza piersiowa, potem lordoza lędźwiowa, a na końcu kifoza krzyżowa. Dzięki temu kręgosłup jest elastyczny i chroni głowę przed wstrząsami.
Nadmierne krzywizny i wady postawy
Siedzący tryb życia, nadwaga, brak ruchu prowadzą do powstania skrzywień i wad postawy. Najczęstsze formy skrzywienia to:
- nadmierna kifoza piersiowa, inaczej plecy okrągłe,
- nadmierna lordoza lędźwiowa, inaczej plecy wklęsłe,
- zmniejszona kifoza,
- zniesiona lordoza,
- skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego,
- pogłębienie lordozy szyjnej.
Inny rodzaj skrzywienia kręgosłupa to boczne skrzywienie kręgosłupa. Rzadko występuje osobno – najczęściej diagnozuje się jako wielokierunkowe skrzywienie, czyli skoliozę. Czym ona jest? Skolioza to wada postawy w kierunku przód-tył, do boku oraz w rotacji. Jest to najpoważniejsza forma skrzywienia, prowadząca do przykurczania się mięśni i wiązadeł jednej strony ciała oraz nieprawidłowego ustawienia miednicy czy obręczy barkowej.
Jak należy leczyć krzywiznę kręgosłupa?
Leczenie dobrze rozpocząć od profilaktyki. Skrzywienie kręgosłupa może zdiagnozować Twój lekarz rodzinny, który następnie skieruje Cię do specjalisty. Lekarze ortopedzi i fizjoterapeuci zalecają rozpoczęcie rehabilitacji bądź samych ćwiczeń na kręgosłup już wtedy, gdy poczujemy ból w jakimś odcinku naszego kręgosłupa. Co więcej?
Podstawą skutecznej rehabilitacji jest regularna aktywność fizyczna, wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych oraz kontrola wagi. Według badań bieganie, a nawet jazda na rowerze może wpłynąć pozytywnie na stan kręgosłupa. Najczęstszymi formami aktywności wśród pacjentów ze skrzywieniami jest joga lub pilates.
Istotny jest również czas wychwycenia wady postawy. Im wcześniej tym lepiej. Jeżeli skrzywienie zostało rozpoznane w wieku dziecięcym, można wówczas pracować nad zmianą nawyków i od razu wprowadzić ćwiczenia korekcyjne.
U osób ze skrzywieniem I stopnia stosuje się gimnastykę korekcyjną. Przy II stopniu zaleca się już sztywne gorsety i fizjoterapię. W III stopniu przeprowadza się leczenie operacyjne połączone z wszczepieniem metalowych aparatów i implantów.
Męczy Cię ból kręgosłupa? Zgłoś się do lekarza!
Czujesz dyskomfort w kręgosłupie, bądź odczuwasz ból w jakimś odcinku? Zgłoś się do lekarza rodzinnego! On może rozpoznać wadę postawy i skierować Cię do lekarza ortopedy. Nie czekaj – kręgosłup jest jeden!
Jutro Medical – nowoczesna przychodnia jutra.
Korzystaj online i stacjonarnie w jednej z wielu przychodni na NFZ w ramach Jutro Medical.