Ortodonta dziecięcy

Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym często borykają się z problemem nieprawidłowo ukształtowanego łuku zębowego – szacuje się, że aż u 80% z nich diagnozowane są wady zgryzu.

Taka przypadłość wymaga natychmiastowego leczenia, ponieważ  jej zaniedbanie może skutkować poważnymi konsekwencjami, takimi jak kłopoty z jedzeniem, wady wymowy czy nawracające dolegliwości bólowe. Aby oszczędzić dziecku niepotrzebnego cierpienia, warto wybrać się z nim do ortodonty.

Jak wygląda leczenie ortodontyczne w przypadku dzieci? 

Ortodoncja dla dzieci nie różni się zbytnio od ortodoncji dla dorosłych, w obu przypadkach chodzi o korektę zgryzu i zapewnienie pacjentowi pięknego uśmiechu. W tym celu stosuje się najczęściej ruchome lub stałe aparaty ortodontyczne. Aparaty ruchome, które należy zakładać na noc lub nosić przez kilka godzin dziennie, przeznaczone są głównie do leczenia niewielkich wad zgryzu u dzieci w wieku do lat 13. Starszym dzieciom z poważniejszymi wadami zgryzu i wyrżniętymi już zębami stałymi zaleca się natomiast aparat mocowany trwale, zwykle na okres od kilku do kilkunastu miesięcy, czasami nieco dłużej. Zanim jednak ortodonta dziecięcy założy maluchowi aparat na zęby, musi najpierw dokładne zbadać stan jego uzębienia, opracować szczegółowy plan leczenia i wykonać gipsowy model zgryzu, który posłuży do przygotowania indywidualnie skonstruowanego aparatu. Po jego założeniu z kolei konieczne będą comiesięczne wizyty kontrolne w gabinecie ortodontycznym – ortodonta dziecięcy musi stale czuwać nad procesem leczenia swojego małego pacjenta. Pełną opiekę stomatologiczną znajdziesz na Declinic.pl.

Kiedy warto wybrać się z dzieckiem do ortodonty? 

Zaleca się, aby pierwsza wizyta dziecka w gabinecie ortodontycznym odbyła się przed ukończeniem przez nie 7 roku życia. Jeśli w tym wieku jego zgryz okaże się kształtować prawidłowo, kolejna wizyta powinna nastąpić po wyrżnięciu się zębów stałych, czyli około 5 lat później. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy rodzic zauważa u swojej pociechy niepokojące objawy, takie jak zgrzytanie zębów, niewyraźna mowa czy ciągłe oddychanie przez usta. Tego rodzaju sygnały są wskazaniem do natychmiastowej konsultacji ortodontycznej.  Cokolwiek nie byłoby ich przyczyną, ortodonta na pewno znajdzie dla nich skuteczne rozwiązanie. Nie ma takich problemów, z którymi ortodoncja dla dzieci nie potrafiłaby sobie poradzić.

Tagged with: