Kiwano – co to takiego?

Kiwano to tak naprawdę ogórek rogaty czy też ogórek afrykański. W naszym kraju jeszcze nie jest za bardzo popularny. Dietetycy i fanatycy zdrowego odżywiania bardzo tego żałują. Powiedzmy sobie nieco więcej o tym wspaniałym produkcie.

Jak wygląda kiwano?

Kiwano swoim wyglądem przypomina nam kasztana najeżonego. Wiele osób kiwano odbiera jako ogórek z kolcami. Kiwano są podłużne. Wielkością można je porównać do jabłek. Zresztą tak samo jak one zmieniają kolor skórki, w momencie dojrzewania. Kiwano jest w pierwszej kolejności zielony, a później staje się pomarańczowy. Ma cętki oraz prążki. Gdy skórka staje się pomarańczowa, to oznacza to nic innego, jak to, że można już kiwano zjeść. Gdy nigdy go nie jedliśmy, to możemy mieć problem z tym jak go jeść. Spieszymy się z wyjaśnieniem.

Miąższ kiwano się je na surowo razem ze znajdującymi się w środku pestkami. Zawsze miąższ wybieramy łyżeczką. Podobnie jak kiwi. Możemy kiwano dodawać do sałatek czy też do surówek. Smak kiwano jest orzeźwiający, a zapach może nam nieco przypominać banana. Niektóre osoby uważają, że kiwano podobne jest do połączenia ogórków z bananami oraz kiwi. Między innymi właśnie takowe połączenie smaków daje wątpliwości czy kiwano to owoc, a może jednak warzywo. Przyjęto jednak, że kiwano pochodzi od banana oraz kiwi, a więc jest owocem. Inna nazwa ogórka kolczastego może nas nieco zmylić.Kiwano ma bardzo dużo wspólnego z egzotyką. Roślina ta pochodzi z gorącej Afryki i wręcz uwielbia ciepełko. Z tego właśnie powodu w Polsce kiwano jeszcze nie jest takie popularne. W naszym warunkach kiwano uprawiać można co najwyżej w szklarniach. Możemy kupić je jednak w lepiej zaopatrzonych sklepach i straganach warzywno-owocowych.

Jakie witaminy i wartości odżywcze posiada kiwano?

Ten jakże oryginalnie wyglądający owoc ma naprawdę cały szereg przeróżnych wartości odżywczych. Co dokładnie możemy wymienić? Jest to mangan, miedź, potas, cynk, magnez, wapń czy też fosfor. Jednak nie tylko wymienione powyżej się w nim znajdują. Po kiwano sięgać powinny osoby, które mają spore problemy z serce, jak i także osoby cierpiące na nadciśnienie. Kiwano (jedzone regularnie) jest w stanie usprawnić prace serca, jak i także całego krwionośnego układu. Musimy mieć także świadomość, że wpływa niesamowicie korzystnie na wątrobę oraz także na nerki. Jak widzimy na załączonym obrazku nie ma co się zastanawiać nad zasadnością jego spożywania. Warto i nie musimy tutaj więcej mówić na ten temat. Na całe szczęście z dostępem do tego owocu mamy coraz mniejszy problem.