Jakie rolety wybrać do małego mieszkania?

Małe mieszkanie często sprawia duże problemy aranżacyjne. Wynika to między innymi z tego, że na niewielkiej przestrzeni trudniej ciekawie i zgrabnie rozplanować sprzęty i meble. Kolejnym kłopotem może być kwestia zasłaniania okien, co optycznie dodatkowo zmniejsza przestrzeń. Jak sobie z tym poradzić? Jakie rolety wybrać do małego mieszkania? Doradzimy Ci i na dokładkę dodamy kilka wskazówek wnętrzarskich.

Rodzaje rolet

Jeżeli podjąłeś decyzję, że w Twoim małym mieszkaniu w oknach pojawią się rolety, świetna decyzja. Wybrałeś już jednak konkretny model? Przypominamy, że istnieje wiele rodzajów rolet, np.:

 • rolety rzymskie;
 • dzień noc;
 • austriackie;
 • wertikale
 • i inne, w zależności np. od metody montażu.

Każdy z rodzajów wygląda inaczej i może mieć inne zastosowanie. Dlatego warto rozsądnie podejść do wyboru rolety, by na pewno pasowała do pomieszczenia. Sprawdź sklep z roletami DlaOkna.pl, gdzie zamówisz rolety do swojego wnętrza. 

Np. rolety rzymskie i austriackie dodają przytulności wnętrzom i łączą w sobie dekoracyjność z funkcjonalnością. Są wdzięczną alternatywą dla klasycznych zasłon, jeśli ich nie lubisz bądź nie chcesz w pomieszczeniu.  

Oba typy są do siebie bardzo podobne, ale diabeł tkwi w szczegółach. Rolety rzymskie są bardziej minimalistyczne, a austriackie bardziej ozdobne. 

Z kolei rolety dzień noc są popularne ze względu na nowoczesny design i funkcjonalność. Składają się z pasów siatki i tkaniny, dzięki czemu zastępują firany i zasłony. 

Okno, na którym ustawisz pasy siatki, przepuszcza sporo światła, natomiast pasy tkaniny będą idealne po zmroku, gdy zapalisz lampy w mieszkaniu. Dzięki temu sąsiedzi lub przechodnie nie będą widzieli, co dzieje się wewnątrz.

Wspomniane wertikale to z kolei dość biurowe rozwiązanie, chociaż niektórzy zgrabnie wykorzystują je w pomieszczeniach prywatnych.

Rolety do małego pomieszczenia 

Najlepszymi roletami do małych mieszkań będą rolety dzień noc. Jest tak ze względu na ich cechy charakterystyczne:

 • Siatka przepuszcza sporo światła w dzień, a im jest jaśniej w pomieszczeniu, tym większe optycznie się ono wydaje;
 • Nie są tak obszerne jak materiałowe rzymskie, co sprawia, że zajmują mniej miejsca, a tym samym nie dominują w małym pokoju;
 • Poziome pasy siatki i tkaniny wizualnie poszerzają pomieszczenie. Warto wykorzystywać takie detale! 

A gdzie kupić rolety? Na przykład tu: https://dlaokna.pl/kategoria-produktu/rolety/ 

Wskazówki, jak zaaranżować małe pomieszczenie

Na koniec podamy Ci kilka wskazówek przydatnych podczas aranżacji małego pomieszczenia:

 • Wybieraj jasne kolory do niewielkiego metrażu. Dotyczy to zarówno koloru ścian czy podłogi, ale również sprzętu, mebli i akcesoriów. 
 • Ogranicz liczbę wyposażenia i bibelotów. Minimalizm sprzyja w niewielkich pomieszczeniach.
 • Zamiast ciężkich zasłon czy mięsistych firan wybieraj lekkie rolety, które zajmują mniej miejsca. 


Masz już plan, jak się urządzić i jakie akcesoria okienne wybrać?

Tagged with: