Firanki do sypialni – pomysły na aranżacje

Aranżacja okien w sypialni to ważny aspekt urządzania wnętrza. Odpowiedni wybór firan do sypialni reguluje ilość światła dziennego, zapewni domownikom prywatność oraz stworzy atmosferę przytulności i komfortu. Zatem jak wybrać firany do sypialni?

Higiena snu, czyli jakie firanki do sypialni będą najtrwalsze?

Większość z nas dużą uwagę przywiązuje do porządku w sypialni, chcąc, aby zasłony i firany były zawsze czyste. Dlatego wybierającfiranki do sypialni zwrócić należy uwagę na łatwość ich zakładania i ponownego zawieszania oraz wytrzymałość na pranie. Dobrej klasy woale wytrzymują co najmniej 10-15 prań. Firanki do sypialni uszyte na haczykach (fleksach) ułatwiają ich konserwacje, skracając jej czas do minimum. Warto też aby były to firany bez prasowania, które wystarczy wilgotne zawiesić na oknie, by po wyschnięciu były idealnie gładkie. Firany bez prasowania to te o wyrazistym splocie, czyli lniane lub linen-look, a także firanki z siatki o luźnej strukturze, firany haftowane oraz firany z woalu kreszowanego, czyli gniecionego termicznie już w produkcji.

Jaką tkaninę wybrać do aranżacji okien w sypialni?

Na klimat sypialni wpływ ma rodzaj tkaniny firan i zasłon. Zarówno w nowoczesnych i klasycznych wnętrzach świetnie sprawdzą się delikatne woale z dodatkiem jedwabiu. Woal znany jest od setek lat i zachwyca swoją lekkością oraz szlachetnością. To idealna tkanina na firanki do sypialni w minimalistycznym, nowoczesnym stylu.

Z kolei w sypialniach w stylu skandynawskim, warto zwrócić uwagę na tkaniny linen-look tkane z cienkich nici. Firanki do sypialni tego typu to poliestrowa imitacja lnu, o wyraźnej strukturze osłoni nas przed ciekawskimi spojrzeniami z zewnętrz nie blokując cennych promieni słonecznych. Firany o wyrazistej strukturze, jak np. len rozbijają też fale dźwiękowe w większym stopniu niż satynowe woale, zwiększając izolację akustyczną sypialni.

Jak dobrać sposób marszczenia oraz długość firan do sypialni?

Nie bez znaczenia jest też sposób marszczenia firan. Im gęstsze fałdki, tym bardziej przytulne staje się wnętrze sypialni. Istotna jest też długość firan do sypialni. Wbrew pozorom to właśnie długie firany do sypialni optycznie powiększają wnętrze i je rozjaśniają.

Najlepsze opcje na nowoczesne firany do sypialni. Modne inspiracje.

Przedstawiamy gotowe pomysły na aranżację okna z firankami do sypialni, które inspirują do estetycznych i funkcjonalnych rozwiązań.

Aranżacje okna z firankami wave i zasłonami welurowymi na fleksach

Inspiracją na firanki do sypialni może być nowoczesny glamour ze sztukaterią na ścianie. W aranżowanej sypialni miesza się on ze stylem skandynawskim z czystością bieli i tajemniczym grafitem w roli głównej. Również dekoracja okna w sypialni stanowi mieszankę eterycznej firanki wave z welurowymi zasłonami o mięsistej strukturze. Zasłony na fleksach utrzymane są w tej samej kolorystyce co ściany, idealnie wpisując się w aranżacje wnętrz.

Firany na okno balkonowe z zasłonami blackout i firankami woalowymi. Aranżacja jak ze snu.

Modna biel, ciepłe drewno parkietu oraz uspokajająca szarość to przepis na wnętrze, w którym sny układają się pomyślnie, a każdy poranek to przyjemność. Firany do sypialni z oknem balkonowym mogą stać się jednak wyzwaniem. Duże przeszklenia mogą utrudniać wypoczynek, w szczególności w trakcie dnia. Rozwiązaniem stały się tu zasłony blackout, czyli zasłony zaciemniające w stu procentach. Nie wpuszczają one promieni słonecznych do pomieszczenia dzięki czemu zapewnią nam niczym nieskrępowany wypoczynek. Minimalizm elementów sypialni i klasyczne detale nadają tej aranżacji nowoczesnej elegancji. Finezyjne formy i proste meble perfekcyjnie pasują do firan z woalu. Nowoczesna aranżacja okien łączy to, co subtelne z nowoczesną elegancją i nutą prestiżu w stylu modern glam.

Firanki do małej sypialni – nowoczesne i eleganckie firany woalowe i zasłony przyciemniające

Niewielka sypialnia z drewnianym parkietem w jodełkę nie została przytłoczona dekoracją okna. Długie firany z woalu i zasłony przyciemniające rozpięte są od posadzki, aż do sufitu, stanowiąc jedną płaszczyznę, powiększającą optycznie sypialnię. Ponadto zasłona wykonana jest z tkaniny o wyraźnym splocie, która nawiązuje do natury. Firanki bez prasowania oraz zasłony przyciemniające w ok. 70% zostały uszyte na systemie flex, który ułatwia ponowne zawieszenie dekoracji okna po praniu. Nowoczesna sypialnia w nurcie natural minimal prezentuje się przestronnie pomimo niewielkich rozmiarów.

Zasłony przyciemniające i firanki do sypialni długie o splocie naturalnym

Ciekawe aranżacje okien w sypialni to te bliskie natury, która staje cenna również w projektowaniu wnętrz. Długie firanki do sypialni o naturalnym splocie wpisują się w ten trend, a jednocześnie mają szereg walorów praktycznych. Mocna struktura zapewnia intymność, ma lepsze właściwości akustyczne, a także nie widać na niej zagnieceń, które na gładkiej tkaninie rzucają się w oczy. Zasłony w kolorze ciepłej szarości chronią natomiast przed działaniem promieni UV, jednocześnie umożliwiając naszym oczom na funkcjonowanie. Zasłony przyciemniające stworzą odpowiednie warunki do snu, nie powodując, że obudzimy się w totalnych ciemnościach.

Modne firany w zgodzie z technologią – karnisze elektryczne

Wiesz już jakie zasłony i firanki do sypialni wybrać pod względem zastosowanych tkanin, kolorów i sposobu zawieszenia. Podsumowując wątek pomysłów na aranżację okien sypialnianych nie sposób nie wspomnieć o nowoczesnych rozwiązaniach.

Warte rozważenia jest zawieszenie zasłon w sypialni stosując karnisz elektryczny. Pomoże on w uniknięciu zabrudzeń i uszkodzeń, które są częste podczas manualnej obsługi. Ponadto karnisz elektryczny daje możliwość zaprogramowania go na konkretne godziny. Odsłanianie zasłon o godzinie 6:00 rano, a zasłanianie o 22:30 reguluje sen i polepsza samopoczucie i zdrowie. Karnisz elektryczny w sypialni wniesie więc wiele dobrego.

Tagged with: