Żylaki – efekt niewydolności żylnej. Jak powstają i co im sprzyja?

Żylaki są problemem, z którym boryka się spora część społeczeństwa – po 45. roku życia co szósty mężczyzna i co czwarta kobieta zaczyna poszukiwania bezpiecznej drogi do pozbycia się ich. Poza niskimi walorami estetycznymi, żylaki mogą bardzo negatywnie wpłynąć na zdrowie, a nawet zagrozić życiu. Skąd się biorą, jak powstają i co sprzyja ich rozwojowi?

Czym są żylaki?

Żylaki to nieprawidłowe poszerzenia żył, które wyglądają jak niebieskie, gdzieniegdzie zgrubione linie i pajączki. Powstają przez wydłużenie i poszerzenie żył, przez co stają się one poskręcane (rozszerzają i rozciągają się podobnie do sprężyny) i nie wracają już do swego pierwotnego kształtu, co zwykle przekłada się na konieczność ich leczenia, poprzez leki na żylaki lub ich fachowego usunięcia. Są zwykle widoczne na nogach, najczęściej w formie podskórnych pajączków o niebieskawej barwie. Jeśli zauważasz coś takiego na swoich nogach, warto sprawdzić, jakie leki mogą ci pomóc – znajdziesz je na wapteka.pl.

Co doprowadza do powstania żylaków?

Czynników, które doprowadzają do powstawania żylaków jest kilka. Najczęstszym jest siedzący tryb życia, łączący się ze złą dietą i brakiem aktywności fizycznej, przez co najbardziej narażone są osoby pracujące w biurach i pozbawione możliwości ruchu. Inną drogą, przez którą można nabawić się tej niezbyt przyjemnej przypadłości są uwarunkowania genetyczne – żylaki można odziedziczyć po praktycznie większości przodków – dziadkach, pradziadkach czy rodzicach.

Co sprzyja rozwojowi żylaków?

Na rozwijanie się tej, niezbyt miłej i ryzykownej dla zdrowia choroby ma wpływ wiele czynników:

  • Uwarunkowania dziedziczne – wspomniana już możliwość odziedziczenia z DNA problemów z żylakami.
  • Płeć – przypadłość ta najczęściej dotyka kobiet. Częstotliwość występowania u mężczyzn jest aż pięć razy mniejsza niż u przedstawicielek płci pięknej.
  • Kolor skóry – osoby ciemnoskóre nie mają problemów z żylakami, podobnie ci, którzy mają śniadą karnację. Najbardziej narażone są osoby o jasnym kolorze skóry.
  • Siedzący tryb życia – siedzenie kilkanaście godzin dziennie (np. w pracy), niska aktywność fizyczna, otyłość i nadwaga to czynniki bardzo sprzyjające rozwojowi żylaków.
  • Długotrwałe eksploatowanie nóg – niezbyt dobrze na dobrą kondycję nóg wpływają też długotrwałe stanie (np. w pracy na linii produkcyjnej), a także zbyt częste chodzenie w butach na wysokich obcasach. Na rozwój żylaków, pozytywnie wpływa też noszenie zbyt obcisłych ubrań.
  • Używki i odżywianie – Nadużywanie alkoholu etylowego, palenie papierosów, zła dieta uboga w witaminę C bardzo sprzyja rozwojowi żylaków.
  • Problemy hormonalne – poprzez stosowanie antykoncepcji w postaci tabletek czy w trakcie terapii hormonalnej wzrasta ryzyko zachorowania.
  • Przebyte ciąże – im więcej przebytych ciąż, tym większe ryzyko rozwoju żylaków.
Tagged with: