Zasłony do salonu czy rolety rzymskie – plusy i minusy obu rozwiązań.

Odświeżenie mieszkania nie musi wiązać się z przeprowadzeniem generalnego remontu. Prostym i skutecznym sposobem na odmienienie charakteru wnętrza jest zastosowanie lub zmiana aranżacji okiennej. Współczesne trendy wskazują, że najmodniejsze obecnie rozwiązania to klasyczne zasłony oraz rolety rzymskie. W tym artykule poznasz zalety i wady obu z nich, dzięki czemu twój wybór będzie na pewno trafiony!

Zasłony do salonu – zalety

Zasłony znane są ludzkości od tysięcy lat i do dziś chętnie wieszane są nawet w nowoczesnych salonach. Trudno się temu dziwić, bowiem mają one sporo zalet!

Pierwszą z nich jest łatwość montażu. Założenie zasłon jest niezwykle proste i nie wymaga pomocy specjalisty. Równie łatwy demontaż sprawia, że zasłonę można szybko zdjąć i uprać w razie potrzeby.

Okno zasłonięte grubą tkaniną pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. W letni dzień zasłona chroni salon przed nadmiernym nagrzaniem, w nocy zaś przed wychłodzeniem.

Brak jakichkolwiek mechanizmów, które mogłyby się zepsuć oraz prosta budowa sprawiają, że zasłony do salonu to rozwiązanie bezpieczne dla małych dzieci… a do tego świetna kryjówka do zabawy w chowanego!

Zasłony do salonu – wady

Zasłony są bardziej podatne na zanieczyszczenia, szczególnie jeśli sięgają podłogi. Szybko osadza się na nich kurz, włosy, czy sierść przechodzących obok domowych pupili. Mimo że są łatwe w czyszczeniu, mogą być problemem dla alergików.

Długa zasłona może być eleganckim i praktycznym dodatkiem do salonu. Zajmuje jednak sporo miejsca, przez co może optycznie pomniejszyć niewielki, gęsto zastawiony meblami pokój.

Mówiąc o zaletach, wspomnieliśmy o funkcji izolacyjnej. Może ona okazać się wadą, jeśli pod oknem w salonie znajduje się kaloryfer. Przy zaciągniętych zasłonach nie będzie on skutecznie ogrzewał pomieszczenia – całe ciepło zostanie zamknięte pomiędzy tkaniną a ścianą budynku.

Rolety rzymskie – zalety

Charakterystyczną cechą rolet rzymskich są równomierne, szykownie wyglądające fałdy, powstające przy ich składaniu. Dzięki temu, że rolety zajmują znacznie mniej miejsca niż zasłony, wprowadzą nutę elegancji nawet do niewielkiego salonu. 

Kolejną z zalet jest duża dowolność w sposobie montażu. Rolety mogą być przymocowane do ściany, sufitu lub ramy okna, a także umieszczone w prowadnicach, dzięki czemu można nimi zasłonić nawet okno dachowe. Istnieją także modele przeznaczone do wieszania na karniszu.

Zasłony chętnie łączone są z firankami – to połączenie wygląda nie tylko dobrze, ale i daje większą kontrolę nad wpuszczanym do wnętrza światłem. Jeśli chcemy uzyskać podobny efekt w niewielkim salonie, możemy sięgnąć po rolety rzymskie DUO. Dzięki dwóm niezależnym systemom i zastosowanym tkaninom, łączą w sobie cechy firany oraz rolety!

Rolety rzymskie – wady

Jeśli w domu są małe dzieci, stosowany do podciągania rolet sznurek może być dla nich niebezpieczny. Na szczęście tego problemu można uniknąć, wybierając rolety o krótszej lince, do której maluch nie sięgnie.

Rolety rzymskie najczęściej wykonywane są na wymiar. Dzięki temu idealnie pasują do okna, ale trzeba przy tym liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania oraz wyższą ceną.

Warto pamiętać, że roleta rzymska będzie widoczna nawet po jej całkowitym podciągnięciu. Dla niektórych jest to pożądany efekt, innym zasłonięty górny fragment okna może jednak przeszkadzać. 

Tagged with: