W obecnych czasach, gdy wszyscy aktywnie korzystamy z komputerów i smartfonów, nasze oczy są mocno narażone na przemęczenie a także powstające w ten sposób uszkodzenia. Jedną z najgroźniejszych chorób oczu jest zaćma. To choroba powoli postępująca, jednak mocno utrudniająca codzienne funkcjonowanie tysiącom Polaków. Dowiedz się jakie zagrożenia czekają na Twoje oczy i jak możesz zapobiec powolnej utracie wzroku. Poniżej przedstawiamy nowoczesne rozwiązania z zastosowaniem innowacyjnych soczewek wewnątrzgałkowych. Zapraszamy do lektury.
Zaćma – poważna choroba wzroku
Często pacjenci zgłaszający się do gabinetów okulistycznych nie wiedzą co to jest zaćma. To choroba oczu, która polega na powolnym zacieraniu się obrazu, w związku z mętnieniem soczewki. Dzieje się tak na skutek zamykania się soczewki na światło i tracenia przez nią naturalnej przejrzystości. Najczęściej dotyka osób po 60. roku życia, chociaż coraz częściej, ze względu na wysoki poziom ekspozycji na niebieskie światło np. z ekranu komputera, stykają się z nią młodzi ludzie.
W zaćmie borykamy się z takimi problemami jak zamazany obraz, często nazywany „brudną szybą”, problemem z rozpoznawaniem barw, podwójnym widzeniem czy dostrzeganiem tak zwanej „aureoli” wokół źródeł światła. To wszystko powinno nas skłonić do niezwłocznej wizyty u lekarza okulisty.
Czy zaćmę się leczy?
Obecnie jedynym sposobem by pozbyć się zaćmy jest wykonanie zabiegu chirurgicznego. Polega on na usunięciu przez lekarza zmętniałej naturalnej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową.
Najczęściej przed usunięciem naturalnej, uszkodzonej soczewki, lekarz dokonuje jej rozbicia za pomocą ultradźwięków, by jej wyjęcie było łatwiejsze. Taką metodę nazywamy fakoemulsyfikacją, która obecnie jest uznawana za najbezpieczniejszą dla oka.
Soczewki wewnątrzgałkowe – co to jest?
Soczewki wewnątrzgałkowe to syntetyczne soczewki, które umieszczane są w oku, w zastępstwie za naturalną soczewkę. Te soczewki zostają już z nami na zawsze.
Obecnie na rynku jest bardzo szeroki wybór tego rodzaju soczewek. Wyróżniamy soczewki jednoogniskowe oraz soczewki wieloogniskowe.
Soczewka jednoogniskowa posiada tylko jeden punkt widzenia i na nim skupia swoją ostrość. Z reguły stosuje się ją do poprawy widzenia do dali. Konieczne w tym przypadku jest używanie okularów.
Z kolei soczewka wieloogniskowa inaczej nazywana soczewką trójogniskową to najbardziej zaawansowana soczewka, pozwalająca widzieć do dali, bliży a także do odległości pośrednich. Jej zastosowanie pozwala na uniknięcie potrzeby noszenia okularów. Te soczewki cieszą się ze strony wielu pacjentów zainteresowaniem, ponieważ dzięki temu, że wykazują właściwości hydrofobowe, lepiej przylega do torebki soczewki i zapewniają najwyższy komfort użytkowania.
Gdzie można wykonać taki zabieg?
Obecnie soczewki wieloogniskowe, są dostępne w Polsce dla pacjentów decydujących się na odpłatny zabieg w prywatnym ośrodku okulistycznym. Listę placówek, w których możesz zgłosić się na konsultację, by dowiedzieć się więcej co to jest zaćma a także omówić stan swojego wzroku, znajdziesz w Internecie.