Wzdęcia w ciąży — co jeść, aby czuć się lekko?

Wzdęcia w czasie ciąży stanowią jedną z najczęstszych dolegliwości z jakimi zmaga się przyszła mama. Są one spowodowane między innymi zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety, ale także powiększaniem się macicy, która może uciskać na narządy wewnętrzne. Choć trudno jest uniknąć tego problemu, warto poznać pewne techniki, które pozwolą zmniejszyć dyskomfort i poprawić samopoczucie. Jednym z nich jest odpowiednia dieta. Co jeść, aby czuć się lekko w ciąży?

Dieta na wzdęcia w ciąży — co jeść?

Zanim sięgniemy po lek na wzdęcia, zastanówmy się nad tym, czy zmiana nawyków może zapobiec dolegliwościom. Odpowiednia dieta stanowi najskuteczniejszy sposób na wzdęcia w czasie ciąży. Specjaliści zalecają, aby jadłospis kobiety spodziewającej się dziecka, składał się z potraw lekkostrawnych, najlepiej gotowanych na parze lub pieczonych bez dodatku tłuszczu. Wskazane jest też jedzenie większej ilości posiłków, ale mniejszych porcji.

Wśród produktów, które powinny znaleźć się w menu kobiety w ciąży, wyróżniamy:

  • chude gatunki mięs, np. kurczak, indyk, cielęcina,
  • chude ryby, np. dorsz, mintaj,
  • jaja gotowane lub jajecznica na parze,
  • warzywa, najlepiej w formie gotowanej (bez roślin strączkowych),
  • owoce: banany, cytrusy,
  • przetwory mleczne: jogurty, kefir, maślanka,
  • produkty zbożowe: pieczywo, ryż, makaron,
  • tłuszcze roślinne w niewielkich ilościach: olej słonecznikowy, rzepakowy,
  • napoje: woda, soki warzywne, herbaty ziołowe,
  • przyprawy: koperek, majeranek, kolendra, oregano.

Dieta na wzdęcia w ciąży — czego unikać?

Dobrze jest znać produkty wskazane w ciąży, warto jednak poznać także te, które mogą sprzyjać pojawianiu się wzdęć i dyskomfortu. Wśród żywności nasilającej gazy i wzdęcia u kobiet ciężarnych wyróżniamy:

  • rośliny strączkowe,
  • owoce o dużej zawartości fruktozy: jabłka, gruszki, winogrona,
  • produkty tłuste, wysoko przetworzone,
  • słodycze (szczególnie w dużych ilościach).

Przyczyną wzdęć w ciąży może być też nadmiar błonnika. Składnik ten jest ważny w diecie, jednak należy stosować go z umiarem.

Jak radzić sobie ze wzdęciami w ciąży?

Każdy organizm jest inny, dlatego wszystkie panie powinny dokładnie obserwować reakcje swojego ciała po spożyciu konkretnych produktów. Najlepiej dietę dobierać indywidualnie, gdyż nie u każdej kobiety te same produkty będą powodowały takie same dolegliwości.

Poza odpowiednim żywieniem można postawić także na środki łagodzące wzdęcia, takie jak Espumisan, który dostępny jest w aptece bez recepty. Główną substancją aktywną tego leku jest symetykon rozbijający pęcherzyki gazów w jelitach i ułatwiający ich wchłanianie oraz wydalanie, co sprzyja zmniejszeniu uczucia ciężkości w brzuchu i likwidacji dyskomfortu. Symetykon nie ulega wchłanianiu po podaniu doustnym, ale jest wydalany w postaci niezmienionej, dlatego może być stosowany także przez kobiety spodziewające się dziecka.

Wzdęcia w ciąży nie są niczym nadzwyczajnym i zdarzają się u większości kobiet. Warto wiedzieć, co jeść, aby im zapobiegać oraz jak sobie z nimi radzić, gdy już się pojawią.

Rekomendacja:

Brończyk-Puzoń A., Koszowska A., Bieniek J., Podstawowe pomiary antropometryczne i pochodne wskaźniki w poradnictwie dietetycznym – część pierwsza. Piel Zdr Publ. 2018; 8(3).

Grzelak T., Suliga K., Sperling M., Pelczyńska M., Czyżewska K., Ocena stosowania suplementów diety wśród kobiet ciężarnych lub planujących ciążę. Wybrane problemy kliniczne Tom 7, Nr 1, 2016, 7(1).

Harasim – Piszczatowska E., Krajewska – Kułak E., Zachowania zdrowotne kobiet w ciąży w kontekście percepcji ciała. Wydanie I. Białystok 2021.

Tagged with: