Wybór chusty do noszenia dziecka

Chusty do noszenia dzieci są coraz bardziej popularne i chętniej wybierane. Zapewniają bliskość i poczucie bezpieczeństwa, bezpośredni kontakt z dzieckiem, jak również pozwalają mieć wole ręce podczas jego noszenia.

Dodatkowym atutem jest również możliwość poruszania się w trudno dostępne miejsca. Na rynku istnieje ogromny wybór chust. Ceny wahają się od 100 do niemal 500 złotych. Przy wyborze należy przede wszystkim stawiać na jakość wykonania, która zapewni wygodę i bezpieczeństwo dla nas i dziecka.

W celu podjęcia właściwej decyzji należy zapoznać się z najważniejszymi informacjami na poruszany temat. W ten sposób unikniemy nieudanego zakupu.

Sposób noszenie dziecka

W chuście dziecko koniecznie musi być zwrócone brzuchem do noszącego. Tylko wtedy noszenie będzie bezpieczne i pozytywnie będzie wpływało na rozwój malucha.

Dla najmłodszych dzieci sprawdzają się pozycje kołyskowe. Ułożenie w pozycji poziomej, jakby maluszek był przygotowany do karmienia piersią. W przypadku starszych dzieci zasadne okaże się noszenie w podwójnym krzyżu, kieszonce, na pleckach czy kangurku. Warto próbować, by znaleźć pozycję, w której zarówno dziecku, jak i noszącemu będzie komfortowo.

Rodzaje chust do noszenia dziecka

Istnieje kilka rodzajów chust do noszenia dzieci, dwa podstawowe warianty to chusty wiązane – czyli elastyczne i tkane – oraz kółkowe. Właściwie dobrana chusta będzie odpowiednia dla noworodka, jak i zadba o komfort rodzica podczas noszenia starszego dziecka.

Najbardziej przychylnymi opiniami cieszą się chusty tkane, tzw. długie, zwłaszcza o splocie skośno-krzyżowym. Wymagają wykonania specjalnego wiązania. Zapewniają świetne dopasowanie do dziecka, pozbawione ryzyka zbyt mocnego ściśnięcia dziecka. Przy poprawny zawiązaniu gwarantują stabilizację kręgosłupa dziecka.

W przypadku chusty tkanej jej długość zawsze będzie taka sama. Chusty tkane nie są jednak proste dla początkujących mam. Wymagają nabycia doświadczenia w wiązaniu. Dlatego najlepiej zacząć przygodę z chustami od chust elastycznych.

Chusta elastyczna rzeczywiście jest łatwiejsza do w obsłudze. Oferuje możliwość zawiązania wolnej chusty na sobie, a potem umieszczenia w niej dziecka. Dopasowujemy dziecko do wiązania, co nieraz źle wpływa na jego pozycję i wygodę. Taka chusta podczas noszenia rozciąga się, przez co zmienia długość.

Chusta kółkowa natomiast, choć zapewnia właściwą pozycję niemowlęcia przy minimalnym wysiłku podczas jej wiązania, obciąża kręgosłup rodzica z jednej tylko strony, co może stanowić źródło dolegliwości i bólu. Chusty kółkowe są zakończone metalowymi kółeczkami i wystarczy jedynie włożyć w nie dziecko i dociągnąć materiał. Usadzenie w niej malucha trwa parę sekund. W przypadku chusty tkanej może to zająć o wiele dłużej.

Prawidłowo dobrana chusta zarówno będzie odpowiednia dla noworodka, jak i zapewni komfort rodzica podczas noszenia starszego dziecka.

Grubość

Na rynku można dostać chusty o różnej grubości. Chusty o wyższej gramaturze oznaczają wygodę dla noszącego, gdyż nie uwierają w ramiona nawet przy większym obciążeniu. Wymagają one jednak pewnej wprawy podczas dociągania. Gramatura chusty powinna rosnąć proporcjonalnie do wagi malucha. Warto zacząć od chusty o grubości 220 g/m2. Zapewnią one komfort noszenia dziecka do 8 kg. Następnie trzeba zacząć myśleć nad zakupem grubszej chusty.

Skład chusty

Na początek zaleca się chusty złożone w pełni z bawełny. Taka tkanina jest łatwa do czyszczenia, miękka, nośna i przewiewna.

Technika wiązania chust

Do każdej chusty zamieszczona jest instrukcja ilustrująca sposoby wiązania. Może ich być nawet kilkanaście. Niektóre są przeznaczone dla najmłodszych, inne natomiast odpowiadają nieco starszemu dziecku. Istnieją również takie umożliwiające noszenie bliźniaków, ale wymaga to już trochę większych umiejętności manualnych.

Podsumowanie

Dobór chusty jest niełatwym zadaniem, obarczonym ryzykiem błędów. Z tego względu powyższe informacje warto potraktować jako pewien niezbędny wstęp do zagadnienia. Zaleca się jednak poszerzenie wiedzy o poradę profesjonalnego doradcy chustonoszenia, aby zadbać o bezpieczeństwo i wygodę dziecka.

Tagged with: