Wszywka alkoholowa Wrocław to skuteczna pomoc w walce z nałogiem

Alkoholizm to poważna choroba. Nieleczona prowadzi do śmierci. Czy można zapobiec nadmiernemu piciu alkoholu oraz czy istnieje skuteczna metoda aby pomóc utrzymać całkowitą abstynencję?

Odpowiedź jest twierdząca. Wszywka alkoholowa Esperal jest farmakologiczną formą wspomagania leczenia choroby alkoholowej. Podstawowym elementem, na którym opiera się działanie wszywki alkoholowej Esperal, jest jej substancja czynna: Disulfiram. Substancja ta po połączeniu z nawet niewielką ilością alkoholu powoduje skutki uboczne, które w późniejszym czasie skutecznie odstraszają uzależnionego od spożywania trunków wysokoprocentowych. Jak działa wszywka alkoholowa Wrocław w https://odtruwaniewroclaw.pl/wszywka-alkoholowa-esperal-wroclaw/ i czy jest to skuteczna forma terapii? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule. 

Czym jest i jak działa wszywka alkoholowa Esperal?

Esperal jest lekiem, występującym w formie tabletek. Tabletki wszywane są pod skórę osoby nadmiernie spożywającej alkohol. Dzięki temu pacjent nie musi się martwić, że zapomni zażyć lek. Wszywka jest niewidoczna i całkowicie dyskretna. Jeżeli osoba z wszywką napije się alkoholu w jej wątrobie zbierze się aldehyd octowy. Związek ten odpowie między innymi za objawy niepożądane. Niektóre z nich przypominają silnego kaca, są one jednak dużo bardziej intensywne oraz stanowią zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale też i życia pacjenta. Mdłości, wymioty, silne bóle głowy drżenie mięśni i nadpotliwość to tylko kilka z łagodniejszych objawów. W skrajnych przypadkach pacjentowi grozi nawet zawał serca. Im dłużej aldehyd octowy się utlenia, tym dolegliwości są bardziej dokuczliwe. Pacjent przez cały czas trwania terapii awersyjnej powinien całkowicie zrezygnować z picia alkoholu, nawet w niewielkich ilościach.

Czas działania leku

Wszywka alkoholowa Esperal w skórze pacjenta działa od 8 nawet do 12 miesięcy czasu. Jeżeli po zakończeniu działania wszywki pacjent stwierdzi, że chciałby nadal kontynuować tą formę terapii, można ponownie zgłosić się na zabieg. Warto także wspomnieć, że samo działanie wszywki alkoholowej odczuwalne jest bardzo szybko. Jeżeli pacjent z wszywką napije się alkoholu, już kilka minut po wypiciu powstaje silna reakcja disulfiramowa i idące za nią nieprzyjemne skutki uboczne, które  potrafią utrzymywać się nawet do 10 godzin.

Kompleksowe leczenie alkoholizmu z pomocą wszywki alkoholowej Esperal

Samo wszycie tabletek z Esperalem nie gwarantuje sukcesu oraz powrotu do życia w całkowitej trzeźwości. Wszywka jest farmakologiczną metodą walki z alkoholizmem, jednak jak każda inna – wymaga od pacjenta mnóstwo silnej woli i zaangażowania w całościowym procesie leczenia awersyjnego. Najlepszą opcją po wykonaniu wszycia tabletek z Esperalem jest zgłoszenie się na psychoterapię. Może to być terapia grupowa lub indywidualna. Wszystko zależy od preferencji osoby uzależnionej. Można także dołączyć do grupy Anonimowych Alkoholików. Osoby uczęszczające na tego typu spotkania wzajemnie się wspierają i motywują do walki z nałogiem. 

Jak wygląda zabieg zaszycia alkoholowego?

Zabieg zaszycia alkoholowego jest zupełnie bezbolesny ponieważ wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Znieczulenie stosowane w przypadku wszycia tabletek z Esperalem jest podobne do tego, które stosują dentyści w zabiegach stomatologicznych. Jest to zabieg mało inwazyjny. Po zabiegu nie zostaje blizna oraz nie jest wymagany dłuższy okres rekonwalescencji. Pacjent od razu może wrócić do domu do swoich codziennych zajęć i obowiązków.

Przed samym zabiegiem lekarz przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad medyczny, aby wykluczyć wszystkie ewentualne przeciwwskazania do wykonywania zabiegu zaszycia alkoholowego.  Jednym z najważniejszych przeciwwskazań jest nietrzeźwość pacjenta w dniu wykonywania zaszycia oraz nadwrażliwość na aktywne składniki leku (przede wszystkim na Disulfiram). Także różnego rodzaju schorzenia układu krążenia czy chociażby problemy z sercem i zaburzenia psychiczne są istotnym przeciwwskazaniem. Jeżeli pacjent zostanie dopuszczony do zabiegu, podpisuje stosowne dokumenty (m.in., zgodę na zabieg) a lekarz wykonuje na jego skórze niewielkie nacięcie, aby wsunąć tam lek. Rana zostaje zaszyta szwami rozpuszczalnymi, co oznacza, że nie będzie on musiał zgłaszać się ponownie do gabinetu w celu usunięcia szwów. Po zabiegu wydawane jest stosowne zaświadczenie. Pacjent nie wymaga hospitalizacji. 

Zaszycie alkoholowe – jak należy przygotować się do zabiegu?

Samo wszycie Esperalu jest metodą niezwykle dyskretną. Pacjent na zaszycie musi zgłosić się całkowicie trzeźwy. Minimalny okres trzeźwości to 24 godziny. Im dłużej pacjent będzie trzeźwy – tym lepiej. 

Nie jest wymagane wcześniejsze wykonywanie dodatkowych badań. Nie trzeba mieć także ze sobą skierowania. Wszywka alkoholowa jest niewielką tabletką wszywaną pod skórę osoby uzależnionej. Liczba tabletek jest ustalana indywidualnie z pacjentem. Związane jest to z jego stanem zdrowia, wagą oraz fazą uzależnienia w jakiej znajduje się osoba uzależniona. Esperal zaszywany jest podpowięziowo, najczęściej w okolicy pośladków albo łopatek. 

Najlepiej przed zabiegiem skorzystać z odtruwania alkoholowego Zagwarantuje to całkowite oczyszczenie organizmu z pozostałości alkoholu, przez co uniknie on natychmiastowej reakcji disulfiramowej, czyli wielu nieprzyjemnych dolegliwości, które mogą spowodować trwały uszczerbek na zdrowiu uzależnionego pacjenta. 

Wszywka alkoholowa – czego nie wolno jeść będąc zaszytym?

Wszywka alkoholowa Esperal ze względu na występowanie w składzie aktywnego składnika leku: Disulfiramu wchodzi w reakcje nawet z niewielką ilością alkoholu. Decydując się na terapię awersyjną trzeba wiedzieć, których produktów nie należy spożywać – jeżeli pod naszą skórą znajdą się tabletki z Esperalem. Należy zrezygnować ze słodyczy z alkoholem (np. cukierków z likierem), nie powinniśmy jeść też kiszonych ogórków ani ciast zawierających alkohol. Co ciekawe wszywka alkoholowa Esperal potrafi wejść w reakcje także z różnego rodzaju kosmetykami (dezodorantami), czy też płynami do płukania ust na bazie alkoholu. Podczas terapii Esperalem pacjent powinien wykluczyć również picie piwa bezalkoholowego. 

Czy możliwe jest samodzielne usunięcie wszywki alkoholowej?

Nie ma takiej możliwości. Esperal wszyty jest na tyle głęboko, że nie jest możliwe jego samodzielne wyjęcie. Może to zrobić chirurg, który wykonywał nam zaszycie alkoholowe. Jeżeli pacjent zdecyduje, że chciałby zrezygnować z dalszego leczenia choroby alkoholowej za pomocą wszywki alkoholowej powinien zgłosić się do gabinetu, w którym zostały mu wszyte tabletki w celu ich usunięcia. Do gabinetu uzależniony powinien się zgłosić również wtedy jeżeli zauważy nieprawidłowości w procesie gojenia się rany. Jeżeli z rany wycieka płyn surowiczy, w jej okolicach pojawiła się niewielka torbiel a rana jest tkliwa i bolesna może okazać się, że organizm odrzucił wszywkę alkoholową. Są to jednak sytuacje niezwykle rzadko spotykane. 

Tagged with: