Wszywka alkoholowa Warszawa jest pomocna w leczeniu uzależnienia

Jak leczyć alkoholizm? Czy alkoholizm to choroba? Ile trwa terapia odwykowa? Na te i inne pytania odpowiedzi szuka coraz więcej osób i nic w tym dziwnego.

Uzależnienie od alkoholu, które niewątpliwie jest chorobą, wymaga leczenia pod okiem specjalistów. Samodzielne próby zaprzestania picia są zazwyczaj nieskuteczne, mogą również doprowadzić do realnego zagrożenia zdrowia osoby uzależnionej. Wiąże się to z uzależnieniem organizmu, który gdy nie dostaje kolejnej porcji alkoholu, zaczyna się przed tym bronić. Uruchamiając swój mechanizm obronny, wywołuje u uzależnionego szereg nieprzyjemnych i niebezpiecznych objawów, które nazywają się alkoholowym zespołem abstynencyjnym. Dopóki alkoholik nie sięgnie po alkohol odczuwał będzie silne bóle głowy, brzucha, nie będzie mógł spać, będzie miał drgawki, majaki, stanie się drażliwy, a czasem wręcz agresywny. Te i inne objawy potrafią być tak silne, że zmuszają alkoholika do sięgnięcia po kolejny kieliszek, a gdy ten się wzbrania przed piciem, zaostrzają się i mogą spowodować zaburzenie podstawowych funkcji życiowych.

Na szczęście alkoholizmu nie trzeba leczyć w samotności, obecnie w Polsce otwierają się kolejne placówki leczenia alkoholowego, więc każda osoba może spokojnie sprawdzić, który ośrodek będzie najodpowiedniejszy dla niej.

Czym jest Esperal i zaszycie alkoholowe?

Esperal to dawna nazwa wszywki alkoholowej, czyli zabiegu, który ma na celu pomoc w leczeniu alkoholizmu. Wszywka ma postać tabletek z substancją chemiczną, która nazywa się Disulfiram i to ona odpowiada za jej działanie. Wszywka alkoholowa nazywana jest inaczej terapią awersyjną, a to wszystko przez to, że swoim działaniem wywołuje u osoby uzależnionej wstręt do alkoholu. Choć to dość kontrowersyjne, jest jednak bardzo pomocne w leczeniu alkoholizmu, gdyż pozwala na zachowanie abstynencji.

Jak Esperal stosowany jest w leczeniu alkoholizmu?

Choć Esperal skutecznie odwodzi alkoholika od picia, nie jest on lekiem na alkoholizm sam w sobie. Samo pozostanie w abstynencji nie równa się wyzdrowieniu. Choroba alkoholowa jest bardzo złożona, dlatego wymaga zastosowania kilku metod, by móc powrócić do pełnego zdrowia. 

Wszywka alkoholowa Esperal stosowana jest najczęściej na początku leczenia alkoholowego, głównie ze względu na fakt, iż głód alkoholowy jest wtedy największy i pokusa sięgnięcia po alkohol również. Takie działanie pozwala również na pokazanie alkoholikowi, że życie bez picia to dobre rozwiązanie. Nie ma jednak obowiązku „zaszywania się” tylko na początku odwyku, z terapii wszywką można skorzystać na każdym etapie leczenia.

Działanie wszywki  alkoholowej Esperal

Za działanie wszywki alkoholowej Esperal odpowiada zawarta w niej substancja czynna, która obecnie nosi nazwę Disulfiram. Tabletki wszyte w ciało osoby uzależnionej, pozostają obojętne do czasu, w którym alkoholik nie spożyje etanolu pod obojętnie jaką postacią. W przypadku wszywki nie mówimy tylko o piciu alkoholu takiego jak wino czy wódka, ale również o zjedzeniu cukierków z rumem czy użyciu płynu do płukania ust na bazie alkoholu.

Gdy w ciele uzależnionego pojawi się alkohol, Disulfiram natychmiast rozpoczyna swoje działanie. Już po kilkunastu minutach alkoholik zaczyna się nadmiernie pocić, czuje kołatanie swojego serca oraz skoki ciśnienia. Takie zachowanie ciała wprowadza go w ogólne poczucie niepokoju, a także powoduje, że spada jego nastrój. Do objawów dochodzą również bóle głowy i brzucha, a także częste wymioty. Takie stan potrafi utrzymać się od około czterech do nawet dziesięciu godzin i pojawiać się będzie po każdym spożyciu alkoholu! Po przeżyciu tych wszystkich objawów, alkoholik zaczyna zastanawiać się, czy ponowne napicie się jest warte przeżywania tego wszystkiego ponownie, co ostatecznie prowadzi do pożądanej trwałej trzeźwości.

Wszywka alkoholowa Esperal – przygotowanie do zabiegu

Przede wszystkim należy wiedzieć, że wszycie wszywki to zabieg chirurgiczny, a więc interwencja w ciało ludzkie. Powoduje to, że przed wydaniem zgody na zabieg, trzeba sprawdzić czy będzie on dla pacjenta bezpieczny. W tym celu lekarz specjalista w https://esperalwarszawa.pl/ przeprowadza szeroki wywiad medyczny, dzięki któremu może ocenić stan zdrowia pacjenta, jak silne jest jego uzależnienie od alkoholu oraz czy nie występują jakieś przeciwwskazania, które wykluczają z przeprowadzenia zabiegu. Jeśli wszystko jest w porządku, lekarz umawia termin zabiegu oraz ustala dokładną dawkę leku, który wszyty będzie w ciało pacjenta.

Bardzo ważną kwestią przed zabiegiem wszycia wszywki alkoholowej jest zachowanie trzeźwości na co najmniej 24 godziny przed terminem zabiegu. Jeżeli pacjent stawi się na zabieg w stanie, który wskazywał będzie spożycie etanolu w ciągu ostatniej doby, lekarz odmówi przeprowadzenia zabiegu.

Przebieg zabiegu implantacji Esperalu

Oczywiście przed wydaniem zgody na zabieg wszycia wszywki alkoholowej w Warszawie w gabinecie https://esperalwarszawa.pl/, lekarz specjalista sprawdza, czy będzie ona w pełni bezpieczna dla danego pacjenta. Oznacza to, że nie mogą wystąpić żadne przeciwwskazania, a wszywka ma reagować tylko i wyłącznie w połączeniu z etanolem. Zdarza się również, że osoby które są bardzo silnie uzależnione od alkoholu, nie będą mogły poddać się terapii wszywką, ze względu na uszkodzenie wątroby oraz złogi etanolu w ciele.

Gdy pacjent zostanie zakwalifikowany do zabiegu, lekarz dobiera odpowiednią ilość tabletek z Disulfiramem, a także omawia przebieg zabiegu, zalecenia po nim, a także konsekwencje spożycia alkoholu w trakcie trwania terapii. Poniżej przebieg wszycia wszywki alkoholowej przez lekarza chirurga:

  1. podanie pacjentowi znieczulenia miejscowe na pośladku lub w okolicy łopatki;
  2. nacięcie znieczulonego miejsca ostrym i sterylnym skalpelem;
  3. umieszczenie w powstałym nacięciu odpowiedniej ilości tabletek z lekiem, głęboko pod skórą, tuż przy mięśniu;
  4. założenie szwów rozpuszczalnych lub nierozpuszczalnych (wybór należy do pacjenta);
  5. założenie jałowego opatrunku;
  6. przekazanie pacjentowi informacji na temat dbania o ranę oraz konsekwencji złamania nakazu abstynencji;
  7. wydanie pisemnego zaświadczenia o przebyciu przez pacjenta zabiegu wszycia wszywki.

Zabieg wszycia wszywki to metoda mało inwazyjna, a zastosowanie znieczulenie miejscowego pozwala na powrót pacjenta do domu jeszcze tego samego dnia. W przypadku podjęcia decyzji o założeniu szwów nierozpuszczalnych, konieczne jest umówienie się na wizytę kontrolną, w trakcie której lekarz ściągnie nałożone szwy. Gdy pacjent zdecyduje się na szwy rozpuszczalne, nie ma takiej konieczności, warto jednak obserwować jak goi się rana, a w razie wątpliwości skontaktować się z lekarzem.

Czy wszywka alkoholowa Esperal powoduje dyskomfort?

Wszywka alkoholowa umieszczona w ciele prawidłowo, przez doświadczonego lekarza chirurga, nie powoduje żadnego dyskomfortu. Dodatkowo umieszczana jest w miejscu, w którym inne osoby nie będą w stanie jej dojrzeć, a więc pacjent może zachować pełną dyskrecję. Tabletki wszywki nie przeszkadzają w funkcjonowaniu, nie wywołują bólu i dyskomfortu. Gdyby jednak pojawiły się boleści lub tabletki byłyby mocno odczuwane w trackie ruchu, najlepiej udać się do lekarza na kontrolę.

Tagged with: