Wszywka alkoholowa Poznań to jedna z form walki z alkoholizmem

Alkoholizm jest ciężką chorobą. Początkowo zaczynającą się bardzo niewinnie. Osoby uzależnione nie dopuszczają do siebie tego, że nałóg przejął kontrolę nad ich życiem.

Co zrobić w takiej sytuacji? Jak skutecznie walczyć z chorobą alkoholową? Czy istnieją leki, które pomogą wyjść z alkoholizmu i rozpocząć życie w całkowitej trzeźwości? Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Jednym z najczęściej wybieranych sposobów pomagających walczyć z uzależnieniem od alkoholu jest podskórnie wszywany lek o nazwie: wszywka alkoholowa Esperal. Czy warto zdecydować się na tą formę leczenia? Sprawdź to, zapoznając się z poniższym artykułem. 

Czym jest wszywka alkoholowa Esperal i jak działa?

Wszywka alkoholowa Poznań z https://odtruwaniepoznan.pl/wszywka-alkoholowa-esperal-poznan/ jest lekiem, który pomaga osobom uzależnionym walczyć z alkoholizmem. W jaki sposób? Podskórnie wszywane tabletki po połączeniu nawet z niewielką ilością napojów alkoholowych wywołują silne zatrucie alkoholowe. Objawia się to wystąpieniem mdłości, wymiotów, czy też drżenia mięśni. Uzależniony odczuwa także silne bóle głowy i nadmiernie się poci. Objawy te są niezwykle intensywne i mogą trwać nawet 10 godzin. Aktywny składnik wszywki alkoholowej: Disulfiram zaburza prawidłowy metabolizm alkoholu, stąd wystąpienie objawów niepożądanych. Dzięki temu specyficznemu działaniu – pacjent z wszywką stara się w 100% unikać spożywania trunków wysokoprocentowych. Utrzymuje całkowitą trzeźwość i może za pomocą psychoterapii walczyć z nałogiem alkoholowym. 

Czy są jakieś przeciwwskazania do zabiegu?

Tak, zabieg zaszycia alkoholowego, jak praktycznie każdy zabieg medyczny ma pewne przeciwwskazania. Kiedy pacjent nie zostanie dopuszczony do zaszycia?

  • jak na zabieg przyjdzie w stanie upojenia alkoholowego (wymagana jest min. 24 godzinna trzeźwość),
  • jeżeli ma uczulenie na jakikolwiek aktywny składnik leku,
  • ciąża i laktacja w przypadku kobiet również jest istotnym przeciwwskazaniem,
  • do zaszycia nie zostaną dopuszczone osoby cierpiące na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne,
  • zażywanie leków w składzie których występuje alkohol też wyklucza z zaszycia,
  • różnego rodzaju schorzenia sercowo-naczyniowe,
  • brak odpowiedniej motywacji do leczenia tą formą terapeutyczną. Pacjenta do zabiegu nie należy zmuszać. Jeżeli osoba z wszywką złamie całkowity zakaz abstynencji może nastąpić natychmiastowa reakcja disulfiramowa. Objawy te są bardzo nasilone i mogą spowodować uszczerbek na zdrowiu pacjenta. 

Wszystkie ewentualne przeciwwskazania do wykonania zabiegu wszycia tabletek z Esperalem są wykluczane w szczegółowym wywiadzie medycznym, który lekarz przeprowadza z pacjentem chętnym wykonać implantację leku.

Czy zabieg wszycia tabletek z Esperalem jest bolesny?

Zabieg podskórnego wszycia Esperalu przeprowadzany jest zawsze w znieczuleniu miejscowym, jest zatem praktycznie bezbolesny. Blizna po zabiegu nie jest widoczna. 

Dla kogo przeznaczony jest zabieg zaszycia alkoholowego?

Wszywka alkoholowa Esperal to zabieg przeznaczony dla wszystkich osób, które, chcą uwolnić się od destrukcyjnego nałogu alkoholowego, lecz nie potrafią poradzić sobie z odstawieniem alkoholu raz na zawsze i wracają do picia. Osoby te muszą mieć odpowiednia motywację do walki z nałogiem, ponieważ jeżeli zmusimy uzależnionego do zaszycia, kuracja Esperalem nie przyniesie wtedy oczekiwanych efektów. Osoby zgłaszające się na zabieg muszą mieć ukończone 18 lat. 

Jak długo działa wszywka alkoholowa Esperal?

Długość działania wszywki alkoholowej Esperal według producenta to 8 miesięcy. Doświadczenie pokazuje jednak, że tabletki z lekiem mogą działać nawet do 12 miesięcy. Jest to wystarczająco długi okres czasu, który umożliwia powrót do normalnego, trzeźwego życia, a także podjęcie konkretnych kroków w walce z alkoholizmem. Mowa tutaj o innych formach leczenia choroby alkoholowej, opartej na psychoterapii. Tylko kompleksowe leczenie uzależnienia pozwala na powrót pacjenta do całkowitej trzeźwości. 

Jak wygląda zabieg zaszycia alkoholowego?

Zaszycie alkoholowe jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym. Wszycie tabletek wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym. Nawet najbardziej wrażliwi pacjenci twierdzą, że zabieg jest dla nich dzięki temu bezbolesny i komfortowy. Przed wykonaniem zaszycia chirurg rozmawia z pacjentem na temat przebytych chorób oraz schorzeń, które mogłyby wykluczyć go z zabiegu. Jeżeli uzależniony do zaszycia zostanie dopuszczony, podaje mu znieczulenie miejscowe, aby następnie wykonać niewielkie nacięcie na skórze uzależnionego. W powstałe nacięcie wsuwane są tabletki z Esperalem. Warto zaznaczyć, że do zaszycia alkoholowego nie powinno się zmuszać pacjenta. Pacjent przed zaszyciem musi podpisać zgodę na wykonanie zaszycia. W przeciwnym razie zabieg nie zostanie przeprowadzony. Rana zaszywana jest szwami rozpuszczalnymi. Pacjent po zabiegu może wrócić do domu. Można także prowadzić pojazd, ponieważ wszywka nie wpływa na zaburzenia koncentracji. 

Czy zaszycie alkoholowe może być refundowane przez NFZ?

Nie ma takiej możliwości. Zaszycie alkoholowe można przeprowadzić wyłącznie w prywatnej specjalistycznej placówce. Zgłaszając się na zaszycie do placówki medycznej masz pewność, że podczas zabiegu stosujemy wyłącznie certyfikowane, oryginalne leki. Do zaszycia używamy leku produkowanego przez warszawską firmę: Polfa Warszawa o nazwie: Disulfiram WZF. Lek ten gwarantuje skuteczność leczenia awersyjnego oraz brak ewentualnych powikłań po zaszyciu. 

Co się stanie jeżeli wszywka alkoholowa Esperal połączy się z alkoholem?

Jeżeli pacjent mający tabletki z Esperalem pod swoją skórą napije się nawet niewielkiej ilości alkoholu, w ciągu kilku minut pojawią się bardzo nieprzyjemne dolegliwości:

  • mdłości i wymioty,
  • nadpotliwość,
  • drżenie mięśni,
  • silne bóle głowy,
  • kołatanie serca,
  • skoki ciśnienia,
  • zaczerwienienie twarzy,
  • i inne.

W skrajnych przypadkach połączenie wszywki alkoholowej z trunkiem wysokoprocentowym może spowodować zawał serca. Pacjent z wszywką ma obowiązek utrzymywania całkowitej abstynencji przez cały okres leczenia awersyjnego. 

Rekonwalescencja po zabiegu

Zabieg zaszycia alkoholowego nie wymaga od pacjenta dłuższego okresu rekonwalescencji. Osoba uzależniona nie musi być hospitalizowana. Po zaszyciu można wrócić do swoich codziennych zajęć i obowiązków. Ranę należy odpowiednio pielęgnować, tzn. uważać aby się nie zabrudziła aby nie była nadmiernie moczona. Należy zrezygnować minimum na tydzień z dłuższych kąpieli oraz wizyt na basenie. Pacjent po zabiegu powinien też uważać i nie przeciążać nadmiernie swojego organizmu. Powinno się na kilka dni zrezygnować z dźwigania i ciężkich treningów siłowych na siłowni. 

Jeżeli rana zacznie się goić nieprawidłowo, tzn. będzie wyciekał z niej płyn surowiczy. Będzie ona tkliwa i bolesna oraz zaczerwieniona, powinniśmy zgłosić się na konsultację do lekarza. To samo w przypadku pojawienia się niewielkiej torbieli w jej okolicy. Torbiel (jeżeli nie wchłonie się samoistnie w ciągu kilku dni) może oznaczać odrzucenie wszywki przez organizm uzależnionego pacjenta. 

Tagged with: