Wszywka alkoholowa to jedna z metod pomocna podczas wychodzenia z nałogu. Podskórna implantacja wszywki alkoholowej Esperal to jeden z wielu sposobów na pomoc w pokonaniu choroby alkoholowej.
Jest to lek w tabletkach, który wystarczy umieścić pod skórą osoby uzależnionej. Zabieg ten jest szybki i bezbolesny, ponieważ wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Wszywka alkoholowa Poznań https://esperalpoznan.pl/ uwalnia Disulfiram (substancję czynną leku), który ma za zadanie zaburzyć prawidłowe trawienie alkoholu. Może to prowadzić do zatrucia disulfiramem (zatrucie aldehydem octowym), czyli ostrej nietolerancji alkoholu. Jest to reakcja organizmu na znajdujące się w nim substancje toksyczne. Nietolerancja w tym przypadku może się objawiać się silnymi bólami głowy, uczuciem nudności i wymiotami. Połączenie Esperalu z alkoholem może również powodować nadpotliwość, drżenie mięśni a w skrajnych przypadkach grozi nawet zawałem serca.
Co powoduje połączenie Esperalu z alkoholem?
Po zabiegu wszycia wszywki alkoholowej Esperal pacjenci zaczynają odczuwać nieprzyjemne objawy tylko wtedy jeżeli złamią całkowitą abstynencję po zabiegu. Do najczęstszych objawów wtedy należą:
- biegunka,
- mdłości i wymioty,
- uciążliwe bóle głowy,
- silne pocenie się,
- kołatanie serca,
- uczucie lęku (strach przed śmiercią),
- duszności,
- zaczerwienienie skóry twarzy,
- drżenie mięśni.
Te objawy są bardzo podobne do tego, co dzieje się przy zwykłym zatruciu alkoholem, jednak różni je czas oraz intensywność. Objawy po połączeniu wszywki i etanolu pojawiaą się niemalże natychmiastowo i trwają ponad 10 godzin. Skutki uboczne wynikające z picia alkoholu, jeśli w naszym organizmie obecny jest Esperal, są dużo poważniejsze i mogą prowadzić nawet do zawału serca, a co za tym idzie do zagrożenia nie tylko zdrowia, lecz również życia osoby uzależnionej.
Jak wygląda zabieg implantacji wszywki alkoholowej Esperal?
Po zgłoszeniu się na zabieg zaszycia lekarz specjalista musi sprawdzić ogólny stan zdrowia pacjenta. Przeprowadza w tym celu szczegółowy wywiad lekarski, aby ustalić czy osoba uzależniona zachowywała abstynencję przez co najmniej 24 godziny przed zabiegiem oraz czy nie ma żadnych innych przeciwwskazań do jego wykonania (np. nadwrażliwości na aktywny składnik wszywki). Lekarz sprawdza również, czy pacjent wyraża zgodę na implantację Esperalu i jeżeli się zgadza podpisuje on odpowiednie dokumenty. Najczęściej lek Esperal zostanie wszczepiony w okolice łopatek lub pośladka. Miejsca te nie są przypadkowe z kilku powodów. Są one bardzo dyskretne, dzięki czemu pacjent nie musi się obawiać, że ktoś zorientuje się, że leczy się awersyjnie za pomocą wszywki alkoholowej. Wszywka alkoholowa Esperal nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Możliwe jest, że osoba uzależniona prosi o umieszczenie leku w innym miejscu, jeżeli lekarz wyrazi zgodę jest to możliwe. Cała procedura zaszycia jest bezbolesna. Po znieczuleniu tkanki podskórnej, chirurg umieszcza sterylne tabletki (Disulfiram), pod skórą. Każdy pacjent otrzymuje dostosowaną do niego liczbę tabletek. Jest to zależne od ogólnego stanu zdrowia pacjenta, jego wagi i wieku. Rana zaszywana jest szwami rozpuszczalnymi.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu zaszycia alkoholowego
- stan upojenia alkoholowego pacjenta w dniu planowanego zabiegu zaszycia, jeżeli osoba uzależniona zgłosi się na zabieg nietrzeźwa może przejść odtruwanie alkoholowe, które usunie pozostałości etanolu z jego organizmu,
- w przypadku kobiet: ciąża i karmienie piersią,
- uczulenie na aktywne składniki leku, w szczególności na Disufiram,
- schorzenia sercowo-naczyniowe,
- zaburzenia psychiczne (w tym próby samobójcze),
- stosowanie niektórych leków (które w swoim składzie mają alkohol).
- i inne wykluczane w szczegółowej rozmowie lekarza z pacjentem przed wykonaniem zabiegu implantacji wszywki alkoholowej.
Możliwe skutki uboczne po zabiegu wszycia Esperalu
Zabieg wszycia Esperalu jest procedurą mało inwazyjną, w związku z tym nie musimy obawiać się jakichkolwiek skutków ubocznych po wykonaniu zaszycia. Zdarzyć się może, że wszywka alkoholowa zwyczajnie się nie przyjmie. Organizm może ja po prostu odrzucić. W takiej sytuacji w okolicach zaszycia może pojawić się niewielka torbiel. Jeżeli w ciągu kilku dni torbiel samoistnie się nie wchłonie, pacjent musi zgłosić się do gabinetu w którym wykonywał zabieg zaszycia alkoholowego. Kolejną sytuacją, w której musimy zgłosić się niezwłocznie do gabinetu w celu usunięcia wszywki jest nieprawidłowe gojenie się rany. Dość często spowodowane jest to jej zabrudzeniem, przez co rana zaczyna się robić czerwona, boleć, a miejsce w jej okolicach jest opuchnięte. Po zabiegu pacjent zobowiązany jest aby dbać i utrzymywać odpowiednią higienę rany. Przede wszystkim należy uważać aby jej nie zamoczyć, dlatego preferowane są raczej szybkie prysznice niż długie kąpiele w wannie.
Po prysznicu rana powinna zostać dokładnie osuszona i zdezynfekowana Octaniseptem lub innym płynem do dezynfekcji, w którego składzie nie znajdziemy alkoholu. Następnie na ranę pacjent powinien nałożyć świeży opatrunek. Aby rana po zabiegu lepiej się goiła się – nie jest wskazane aby pacjent wykonywał gwałtowne ruchy, zwłaszcza rozciągających. Najlepiej po zabiegu zaszycia alkoholowego na okres tygodnia całkowicie zrezygnować z intensywnych ćwiczeń fizycznych (np. na siłowni jeżeli pacjent ćwiczy).
Skuteczność leczenia Esperalem
Skuteczność leczenia terapią awersyjną jest wysoka. Badania i statystyki potwierdzają, że osoby mające wszyty podskórnie lek z Esperalem starają się utrzymywać 100% abstynencję po wykonaniu zabiegu. Wszywka jest dla nich wystarczającym straszakiem, obawiają się oni na tyle nieprzyjemnych dolegliwości, które mogą pojawić się jeżeli napiją się oni nawet niewielkiej ilości napojów alkoholowych, że rezygnują całkowicie ze spożywania napojów alkoholowych.
Kompleksowe leczenie uzależnień z pomocą terapii awersyjnej
Osoby zgłaszające się na zabieg dość często zadają pytanie lekarzowi czy wszywka alkoholowa Esperal wyleczy ich z alkoholizmu? Warto w takiej sytuacji uświadomić osoby uzależnione, że wszywka jest jedynie elementem pomocniczym w całościowej terapii uzależnień, a Esperal stosowany samodzielnie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Po wykonaniu zaszycia alkoholowego pacjent powinien podjąć inne formy leczenia uzależnień, oparte na psychoterapii. Najlepszą opcją jest zgłoszenie się do zamkniętego ośrodka leczenia uzależnień. Terapie, które są tam prowadzone charakteryzują się największą skutecznością. Pacjenci, którzy decydują się na terapię w ośrodku (grupową albo indywidualną) uczą się samokontroli, dzięki czemu po wyjściu z placówki potrafią poradzić sobie nawet w sytuacjach kryzysowych. Dodatkową zaletą zamkniętych placówek jest fakt, że z pomocy mogą skorzystać także osoby współuzależnione, a także rodzina i bliscy pacjenta. Osoby te mogą uzyskać konieczną pomoc nawet wtedy, gdy pacjent opuści placówkę.