Wszywka alkoholowa Katowice stosowana jest w leczeniu alkoholików

Leczenie alkoholizmu to zawiły proces, w trakcie którego należy wykorzystać wiele metod leczenia. Jedną z nich jest wszywka alkoholowa Esperal, która zaliczana jest do metod farmakologicznych.

Jest to rodzaj terapii awersyjnej, a więc takiej, która swoim działaniem odstrasza alkoholika od spożywania alkoholu. Wszywka już od wielu lat wiedzie prym we wspomaganiu leczenia odwykowego i nic nie wskazuje na to, by inna metoda miała zastąpić jej miejsce. Nic w tym dziwnego, gdyż wszywka w połączeniu z odpowiednią motywacją i determinacją jest naprawdę bardzo skuteczna!

W jaki sposób działa wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa Katowice opiera swoje działanie na substancji, która powoduje zaburzenia w obrębie metabolizmu wątroby. Składnik aktywny wszywki, który nazywany jest Disulfiramem, sprawia, że organizm człowieka nie jest w stanie w bezpieczny sposób wydalić etanolu z organizmu. W normalnych warunkach etanol usuwany jest z ciała człowieka dzięki dehydrogenazie, która odbywa się w wątrobie. Kolejnymi produktami przemiany materii alkoholu etylowego są aldehyd octowy, kwas octowy, a końcowo woda i dwutlenek węgla. Aldehyd octowy jest najbardziej toksyczną z wymienionych substancji, a jego nagromadzenie się w ciele powoduje zatrucie alkoholowe. Tak właśnie działa wszywka – pozwala wątrobie jedynie zmienić etanol w aldehyd, który wywołuje objawy zatrucia alkoholowego. 

Kiedy należy zdecydować się na Esperal?

Decyzja o terapii awersyjnej to sprawa indywidualna i każdy uzależniony powinien sam podjąć decyzję w tej kwestii. Warto jednak zdecydować się na pomoc w postaci wszywki na początku leczenia odwykowego, gdyż wtedy najtrudniej jest kontrolować samemu głód alkoholowy. Wszywka alkoholowa będzie doskonałym sprzymierzeńcem w walce o każdy dzień trzeźwości, który jest tak ważny w trakcie leczenia. Nic również nie stoi na przeszkodzie, by alkoholik zdecydował się na wszycie wszywki alkoholowej już w trakcie trwania odwyku.

Jak przebiega zabieg wszycia Esperalu w specjalistycznej przychodni?

Wszycie wszywki alkoholowej Esperal to duża pomoc w powrocie do zdrowia. Jak wygląda zabieg wszycia wszywki? Przede wszystkim zabieg powinien być przeprowadzony przez doświadczonego lekarza chirurga, który będzie dobrze znał całą procedurę. Pacjentowi przed zabiegiem podawane jest znieczulenie miejscowe, a więc zabieg jest dla niego bezbolesny i komfortowy. Przed zabiegiem pacjent dokonuje wyboru czy szwy, które założy mu lekarz będą rozpuszczalne czy też nie. Jeśli zdecyduje się na szwy nierozpuszczalne, tydzień po zabiegu powinien stawić się na kontrolę oraz zdjęcie szwów. Sam zabieg trwa około pół godziny i polega na nacięciu skóry na pośladku, a następnie na umieszczeniu w tym nacięciu odpowiedniej ilości tabletek z lekiem. Po umieszczeniu wszywki w ciele pacjenta, lekarz zamyka ranę szwami oraz zakłada opatrunek.

Zabieg wszycia wszywki alkoholowej nie wymaga obserwacji lekarskiej, a więc pacjent nie musi pozostawać na noc w placówce medycznej na obserwację. Dobrze jednak, by nie pozostawał sam w domu i miał kogoś do ewentualnej opieki przez najbliższe dni.

Co daje wszycie Esperalu?

Wszywka alkoholowa Esperal to skuteczna pomoc w leczeniu alkoholizmu. Co daje Esperal? Wszywka przede wszystkim wymusza zachowanie abstynencji u osoby uzależnionej, a jak wiadomo trzeźwość jest warunkiem koniecznym do dalszej terapii. Dodatkowo dobrze wiedzieć, że wszywka nie krępuje ruchów pacjenta oraz nie zaburza funkcjonowania jego organizmu, a więc jeśli tylko zachowa on trzeźwość, nie wywoła ona u niego żadnych niedogodności. Wszywka pokazuje również jak wygląda życie bez alkoholu, co z początku może być trudne do zaakceptowania, jednak z czasem alkoholik zauważa, że życie w zdrowiu jest lepszym wyborem.

Jakie objawy spowoduje wszywka alkoholowa, kiedy wypiję alkohol?

Wszywka alkoholowa wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów po napiciu się alkoholu. Każdy uzależniony musi wiedzieć, że nie można „przepić wszywki”, a objawy będą występować za każdym razem, gdy sięgnie po alkohol. W przypadku wypicia jego niewielkiej ilości, już po około 10 minutach alkoholik zacznie czuć się słabo, będzie bolała go głowa, pojawią się nudności oraz wymioty, ciało zacznie się nadmiernie pocić, a twarz się zaczerwieni. Wystąpią skoki ciśnienia, kołatanie serca oraz ogólne odczuwanie lęku i niepokoju. Nastrój znacząco się obniży, a kondycja pogorszy, może wystąpić nawet okresowa impotencja. Te objawy będą towarzyszyły alkoholikowi przez kilka godzin.

W przypadku, gdy alkoholik spożyje znacznie większą ilość etanolu, objawy mogą być poważniejsze i bezpośrednio zagrażające zdrowiu, a także życiu. Może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia wątroby i nerek, do zawału serca, utraty przytomności, ślepoty, a w skrajnych przypadkach do śmierci.

Wskazania do zaszycia alkoholowego

Głównym wskazaniem do wszycia wszywki alkoholowej jest chęć leczenia swojego uzależnienia przez osobę chorą. Należy wiedzieć, że nie da się zmusić osoby uzależnionej do wszycia wszywki, a zabieg można przeprowadzić tylko po podpisaniu przez alkoholika zgody na zabieg. Wszywka alkoholowa wszyta w odpowiednim dla alkoholika czasie, będzie niemałym wsparciem z jego walką o zdrowie.

Przeciwwskazania do zabiegu

Przed przeprowadzeniem zabiegu konieczna jest wizyta kwalifikująca do zabiegu. W jej trakcie lekarz specjalista będzie pytał pacjenta o jego zdrowie oraz chorobę alkoholową, by móc ustalić, czy zabieg jest dla niego bezpieczny. Istnieje kilka przeciwwskazań, przez które pacjent nie zostanie zakwalifikowany do wszycia wszywki, a są to między innymi: choroby nerek i wątroby, problemy z ciśnieniem tętniczym, zawały serca przebyte w ostatnim półroczu, zaburzenia krzepliwości krwi, padaczka czy cukrzyca.

Jak zachowywać się po zabiegu?

Po zabiegu wszycia wszywki alkoholowej obowiązuje bezwzględna abstynencja, gdyż wszywka działa od razu po jej umieszczeniu w ciele! Działa ona nieprzerwanie przez okres od 8 do aż 12 miesięcy, a więc wystarczająco długo, by alkoholik mógł podjąć dalsze kroki w leczeniu. Ważne jest również odpowiednie dbanie o ranę tuż po zabiegu, by zagoiła się ona prawidłowo, by nie powstała nieestetyczna blizna i by nie wdało się zakażenie.

Dlaczego zaleca się kompleksowe leczenie alkoholizmu?

Choć wszywka alkoholowa jest bardzo skuteczną pomocą, nie jest ona sama w sobie lekiem na uzależnienie alkoholowe. Samo jej zastosowanie nie będzie skutecznym leczeniem alkoholizmu, gdyż samo zaprzestanie picia to nie powrót do zdrowia. Alkoholizm dosięga również umysłu człowieka, dlatego konieczne jest podjęcie również elementów leczenia opartych na psychoterapii. Ważnymi metodami leczenia są terapia indywidualna oraz grupowa, a także warsztaty terapeutyczne, a po zakończeniu leczenia grupy wsparcia, takie jak AA.

Tagged with: