Choroba alkoholowa to ciężkie uzależnienie od etanolu, które wyniszcza organizm oraz psychikę osoby chorej. Leczenie to skomplikowany proces, na który składa się wiele etapów i metod leczenia.
Jedną z metod farmakologicznych jest Disulfiram podawany w formie wszywki alkoholowej. Jest to metoda, która skutecznie pomaga zachować uzależnionemu trzeźwość. Disulfiram dostępny jest również pod postacią tabletek przyjmowanych doustnie, jednak ta metoda nie jest zalecana, gdyż alkoholik mógłby celowo lub przypadkowo nie przyjąć kolejnej dawki leku, by móc spożyć alkohol.
Nasza prywatna praktyka medycznato miejsce, w którym każda osoba uzależniona od alkoholu może poprosić o pomoc, którą od nas otrzyma. Cechujemy się wysoką kulturą osobistą, dyskrecją, a także przyjazną atmosferą i cierpliwością. Z chęcią wyjaśniamy wszystkie nurtujące naszych pacjentów kwestie, tłumaczymy na czym polega zabieg oraz jak należy zachować się po przeprowadzeniu zaszycia alkoholowego. Komfort i bezpieczeństwo każdego z naszych pacjentów są dla nas priorytetem, staramy się, by świadczone przez nas usługi były na jak najwyższym poziomie.
Jak działa wszywka alkoholowa?
Wszywka alkoholowa Bydgoszcz z https://odtruwaniebydgoszcz.pl/wszywka-alkoholowa-esperal-bydgoszcz/ zawiera w sobie składnik aktywny, który nazywa się Disulfiram. Odpowiada za zaburzenia metabolizmu alkoholu etylowego, za który odpowiedzialna jest wątroba. W przypadku wszycia Esperalu w ciało osoby uzależnionej, ma ona zakaz spożywania alkoholu, w innym wypadku wystąpią u niej objawy ostrego zatrucia alkoholowego, które pojawiać się będą przez kilka godzin. Wszywka zaliczana jest do metod farmakologicznych awersyjnych.
Czego nie wolno spożywać podczas terapii Esperalem?
Wszywka alkoholowa Esperal to terapia, w trakcie której alkoholika obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu. Zakaz dotyczy nie tylko alkoholu w czystej postaci, takiego jak piwo czy wódka, ale również wszystkich produktów, w których znajduje się etanol, na przykład cukierki z rumem. Dodatkowo zabrania się korzystania z wszelkich produktów, które zawierają alkohol, takich jak syropy na kaszel, płyny do higieny jamy ustnej, płyny dezynfekujące, perfumy czy płyny po goleniu. Alkoholik nie może również spożywać żadnych produktów, w których składnikiem jest ocet, gdyż on również wywołać może reakcję disulfiramową.
Kto powinien zgłosić się na wszycie Esperalu?
Wszywka alkoholowa Esperal to metoda, która skutecznie wspiera leczenie choroby alkoholowej. W przypadku chęci zmiany, tak naprawdę poleca się ją każdemu, kto chce się na nią zdecydować. Z wszywki skorzystają osoby, które chcą rozpocząć leczenie, jednak nie są w pełni przekonane, czy będą w stanie samodzielnie zachować abstynencję. Dodatkowo wszywka będzie dodatkową motywacją, która skutecznie powstrzyma przed sięgnięciem po kieliszek.
Wszystkie osoby, które nie chcą rozpocząć leczenia lub uważają, że nie mają problemu alkoholowego, nie powinny korzystać z pomocy wszywki. W takim przypadku osoba uzależniona nie będzie w stanie powstrzymać głodu alkoholowego, a częste łamanie zakazu picia w trakcie terapii wszywką, może spowodować zagrożenie zdrowia, a nawet życia alkoholika.
Przeciwwskazania do wszycia Esperalu
- uczulenie na Disulfiram lub inny składnik tabletki wszywki;
- niewydolności serca oraz układu krążeniowego;
- problemy z nerkami oraz wątrobą;
- nadciśnienie tętnicze;
- zawały serca przebyte w ostatnim półroczu;
- próby samobójcze w przeszłości;
- stany depresyjne oraz psychozy;
- inne zaburzenia psychiczne;
- aktywne choroby nowotworowe;
- ciąża oraz okres laktacji;
- cukrzyca;
- epilepsja;
- zapalenie nerwu wzrokowego.
Wszystkie ewentualne przeciwwskazania są wykluczane każdorazowo przed wykonaniem zaszycia alkoholowego.
Wszywka alkoholowa – przygotowania do zabiegu implantacji Esperalu
Zabieg wszycia wszywki alkoholowej to mało skomplikowany zabieg z zakresu mikrochirurgii, który trwa łącznie około trzydziestu minut. Przed przeprowadzeniem zabiegu, należy przejść poniższe kroki:
- konsultacja medyczna z lekarzem, który sprawdzi czy nie występują przeciwwskazania do zabiegu;
- ustalenie dokładnej dawki leku oraz wyrażenie pisemnej zgody na zabieg przez pacjenta;
- poinformowanie pacjenta o przebiegu zabiegu oraz o konsekwencjach związanych ze złamaniem abstynencji w trakcie działania Disulfiramu w ciele;
- przygotowanie się do zabiegu – pozostanie w trzeźwości na co najmniej dobę przed zabiegiem, w przypadku, gdy jest to niemożliwe do wykonania samodzielne, warto skorzystać z odtruwania alkoholowego.
Jak wygląda zabieg implantacji Esperalu?
Po przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego i ustaleniu, że zabieg jest bezpieczny dla pacjenta, musi on podpisać zgodę na wszycie wszywki. Lekarz przed zabiegiem informuje również o konsekwencjach złamania abstynencji, a więc pacjent jest w pełni świadom ewentualnych powikłań, które sam na siebie ściągnie, pijąc alkohol. Wszywka wszywana jest po podaniu znieczulenia miejscowego, by alkoholik nie odczuwał bólu oraz dyskomfortu, a tabletki umieszczane są pod skórą na pośladku lub pod łopatką. Założenie szwów kończy zabieg zaszycia alkoholowego i od tego momentu Disulfiram działać będzie nieprzerwanie w ciele osoby uzależnionej przez okres od ośmiu do dwunastu miesięcy.
Wszywka alkoholowa Esperal – objawy połączenia alkoholu i Esperalu
Wszywka alkoholowa Esperal zaburza prawidłowe funkcjonowanie wątroby, która w normalnych warunkach w bezpieczny sposób usuwa etanol z ciała człowieka. W przypadku spożycia alkoholu w trakcie terapii wszywką, Disulfiram rozpoczyna swoje działanie i wywołuje u uzależnionego wiele nieprzyjemnych objawów, które wymieniamy poniżej:
- ogólne osłabienie organizmu oraz spadek nastroju;
- problemy z oddychaniem, nierówne bicie serca, skoki ciśnienia;
- uderzenia gorąca, nadmierne pocenie się, zaczerwienienie całej twarzy;
- bóle brzucha, mdłości, wymioty, biegunki;
- zawroty oraz bóle głowy;
- uczucie lęku, strachu i niepokoju.
Takie objawy pojawiają się każdorazowo po wprowadzeniu do organizmu nawet znikomej ilości etanolu już po około piętnastu minutach i męczą uzależnionego przez długie godziny. Są to oczywiście objawy, które pojawiają się po spożyciu niewielkiej ilości etanolu, w przypadku nadmiernego picia, może dojść do poważniejszych powikłań. Chory może stracić wzrok, przytomność, przejść zawał serca. Dodatkowo trwałemu uszkodzeniu mogą ulec nerki oraz wątroba, a także układ nerwowy. W skrajnych przypadkach, gdy alkoholik uporczywie łamie zakaz picia i pije naprawdę dużo, może dojść nawet do jego śmierci.
Wszywka alkoholowa dzięki swojemu działaniu, wykazuje naprawdę dużą skuteczność w leczeniu choroby alkoholowej. Nie jest oczywiście lekkiej na alkoholizm, lecz skuteczną pomocą, dzięki której alkoholik może zachować trzeźwość nawet do jednego roku. Warto zgłosić się do sprawdzonej placówki medycznej, która specjalizuje się w zabiegu wszycia wszywki alkoholowej, by mieć pewność, że będzie to bezpieczna wizyta. Oferujemy profesjonalną pomoc, udzielamy rzetelnych i zrozumiałych informacji, a nasi pracownicy dokładają wszelkich starań, by każdy z pacjentów poczuł się u nas jak u przyjaciół, którzy chcą mu pomóc.